Predpovede počasia v televízii patria opakovane k najsledovanejším programom. Keď si pozriete prehľady najsledovanejších relácií v časopise Stratégie, na Markíze je Počasie vždy v prvej trojke (spolu so športom, Televíznymi novinami, či obľúbeným seriálom). Na JOJke dokonca Najlepšie počasie valcuje ostatné relácie. Niekedy obsadí aj prvé tri miesta v mesačnom prehľade. Nedivme sa, veď každý z nás potrebuje vedieť, odkiaľ vietor fúka. A tak sme sa spolu s meteorologičkou a jednou z najobľúbenejších „počasiarok“ Miriam Jarošovou pozreli na to, ako sa robí televízne počasie.
Sledovania a analýzy
„To, čo vidíte večer na obrazovke, sa začína pripravovať už ráno,“ vysvetľuje Mirka Jarošová z Najlepšieho počasia na JOJke. Najskôr si meteorológ skontroluje aktuálne ranné údaje o teplotách nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín.
Potom pozrie meteorologické modely, ktoré na základe rovníc popisujúcich deje v atmosfére, „načrtnú“ vývoj poveternostnej situácie. To sú napríklad rozloženia tlakových útvarov v Európe a na základe toho potom smer prúdenia vzduchu, vlhkosti, či možný rozptyl teploty ap.
Toto trvá tak do troch hodín, čiže žiadna päťminútovka, ale seriózne sledovanie a analýzy.
Popoludní si tento proces meteorologička ešte raz zopakuje, ale už na základe aktuálnych, čerstvých výstupov meteorologických modelov pre naše územie.
„Ak si niekto myslí, že veď majú model, to sa im potom predpovedá, je na omyle,“ upozorňuje Miriam. „Model je jedna vec, ale reálna atmosféra vec druhá. Veľmi to závisí na schopnostiach, vedomostiach a skúsenostiach meteorológa, do akej miery bude brať model do úvahy. Viete, pred kamerou ste sám za seba a podceňovať diváka sa nevypláca 🙂.“
Televízne počasie
Následne sa nakreslia fronty a urobí sa predpoveď počasia pre Slovensko, pre letoviská. Meteorológ si potom „učeše“ v hlave myšlienky, čo chce vlastne povedať.
„Dáte sa namaľovať, aby sa na vás dalo pozerať, pekne vás oblečú a môžete ísť,“ usmieva sa obľúbená meteorologička.
Ak si myslíte, že v spomínanej TV JOJ idú meteorológovia z čítačky, asi vás sklameme. „U nás to má meteorológ a hydrológ – aby som nezabúdala na Michala – všetko pekne premyslené a ide sa „z hlavy“,“ vysvetľuje Miriam Jarošová. „Veď s predpoveďou pracujeme celý deň. Najviac času dá zabrať úvodná aktualita. Tá musí byť nielen zaujímavá, ale snažíme sa, aby nejakým spôsobom korešpondovala aj s prezentovanou predpoveďou. Niekedy sa podarí viac, niekedy sa nepodarí… ako všetko v živote. Niekedy sa naozaj nič také zaujímavé v počasí nedeje, čo by sme mohli prezentovať ako úvodnú informáciu Najlepšieho počasia.“
Naučte sa predpovedať počasie
Možno sa vám nechce čakať až na večerné televízne počasie a hoci máte v mobile appku, nemáte práve signál, alebo sa v nej veľmi nevyznáte. Máme pre vás pár tipov, ako si predpovedať počasie sami.
V prírode sú určité signály, ktoré nás upozorňujú na možnú zmenu v počasí.
Sú to napríklad oblaky.
Oblaky typu cirrus, to sú tie biele, riasovité, sú oznamovateľmi zmeny v počasí. Hovoria nám o tom, že sa blíži front a ten prináša zmenu vždy.
Jedna stará meteorologická poučka zase hovorí, že ak sa do desiatej hodiny rannej objaví na oblohe oblak typu altcumulus castelanus – to je oblak, ktorý má ostrú základňu a z nej vyrastajú vežičky ako na hradoch – tak sa dá popoludní očakávať búrka. Táto poučka ozaj funguje!
Pozorujte prírodu
Niekedy sa stačí pozerať pod nohy a všímať si kvetinky a vtáčiky.
Ak štartuje deň slnečno a po oblakoch ani chýru a púpavy neotvorili svoje kvety, môžete sa vrátiť po dáždnik, určite bude pršať.
Ak sú včely nespokojné a lietajú veľmi blízko úľom, aj vtedy je dážď za dverami.
Rovnako tak aj lastovičky chytajúce hmyz blízko pri zemi reagujú na pokles tlaku vzduchu a ten tiež indikuje, že sa blíži oblačnosť a zrážky.
„Veľmi dobrým prognostikom je pavúk,“ radí Miriam Jarošová. „Ak si pokojne pradie svoju pavučinu aj na severnej strane, buďte bez obáv: čaká nás teplo a ustálené počasie.
Ak ho vidíte pokojne si sedieť v strede svojej pavučiny aj keď mrholí či slabo popŕcha, znamená to, že dážď nebude mať dlhé trvanie.
Ak ale nedbá na to, že má v sieti diery a sám sa usadí na jej okraji, alebo robí pavučinu redšiu, tak sa pripravme na dážď. Ak to robí vo veľkom chvate, pripravme sa na búrku.“
Niekedy naozaj netreba mať ani ten najlepší iPhone, stačí niekde spod nánosu techniky vyhrabať to, čo tam zostalo z obdobia, keď sme mali k prírode bližšie.
Veď aj naše dochrámané koleno sa môže stať barometrom ukazujúcim, že sa blíži zmena v počasí.
Všetko je to len o sledovaní okolia, života v prírode a vedieť si tieto náznaky preložiť do zrozumiteľného jazyka.
Foto: cas.sk, Wikipedia, TV JOJ