Internet na dovolenke. Na toto si dajte pozor!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je prirodzené, že aj na dovolenke v zahraničí chcete byť „pripojení“. Čeknúť si Facebook, hodiť fotku na Instagram, prebehnúť e-maily alebo si pozrieť najnovšie správy zo Slovenska, športu alebo klebety v šoubiznise. Internet na dovolenke vás však môže vyjsť draho a rozhodne by ste mali myslieť na pár vecí.

 

Bezplatné, no rizikové

V mnohých rezortoch a lepších hoteloch je bezplatné Wi-Fi samozrejmosť. Často pokrýva aj hotelové pláže, nájdete ho v reštauráciách a kaviarňach.
Nie vždy sa však môžete spoľahnúť na jeho dostupnosť. Siete sú pomalé a úroveň ich zabezpečenia je neznáma.

Vo verejných bezplatných Wi-Fi pripojeniach je relatívne jednoduché odchytávať dáta, ktoré sa v nej odosielajú alebo prijímajú. Napríklad prihlasovacie mená a heslá do internetových stránok a služieb. Ak už ste sa rozhodli pripojiť sa do takejto siete, rozhodne v nej nerobte žiadne online platby a neprihlasujte sa do svojho e-mailového účtu a na sociálne siete.

Lepšie je využiť aplikácie – nejsť do svojho bankového účtu cez prehliadač, ale špeciálnu appku. To isté platí pre Facebook ap., no ani toto nie je úplne bezpečné. Aplikácie často neobsahujú informáciu, či pri komunikácii používajú šifrovanie. Štandardom je to len pri bankových appkách.

internet na dovolenke

Pozor. Cez bezplatné wi-fi siete sa dajú relatívne jednoducho odchytávať dáta.

Internet na dovolenke

Nechcete riskovať wifi? Tak potom musíte využiť mobilné dátové pripojenie. Na rozdiel od wifi však môžete cez toto pripojenie pristupovať aj do bankových aplikácií, či manažovať sociálne siete i webstránky. Tvorba web stránok je takto bezpečná – či už ide o klasické weby, alebo eshopy.

Máte dve možnosti – roaming od svojho operátora alebo si kúpite predplatenú SIM kartu od miestneho operátora priamo v dovolenkovej destinácii.
Pri prvej možnosti si u svojho operátora zistite ceny dátového roamingu v krajine, do ktorej cestujete. Nech vás potom internet na dovolenke “nezruinuje”.

Chcete skúsiť druhú možnosť a cestujete povedzme do Chorvátska? Naklikáte si operátora, chorvátsky Telekom, kde sa dočítate, že za 7 dní mobilného internetu bez obmedzenia množstva prenesených údajov s podporou 4G a rýchlosťou až 75 Mbit/s zaplatíte 10 EUR.
SIM karta bude aktivovaná pripojením k internetu.

Takto si môžete pozrieť ďalších operátorov a zistiť ceny – väčšinou však budú veľmi podobné. Ak idete na 10 dní, môžete skúsiť povedzme Vipnet, ktorý ponúka 10 dní neobmedzeného internetu za 13 EUR.

V Grécku si pozrite Cosmote, Vodafone, alebo Wind.

internet na dovolenke

Zistite si najskôr ceny, aby vás výsledná suma nezaskočila.

Zálohujte si údaje

A ešte jedna rada – predsa len idete do zahraničia, kde môžete mobil stratiť, môžu vám ho ukradnúť, alebo predsa len neodoláte bezplatnej wi-fi a…
Nemaľujme čerta na stenu, no predsa len si pred odchodom zálohujte svoje údaje na mobile, laptope alebo tablete. Či už na externý disk alebo do cloudu.

Zálohovacích riešení je viacero, každé má svoje výhody i nevýhody. Vďaka tomu však nestratíte dôležité dokumenty alebo súkromné fotografie.

Odporúčame napríklad Dropbox, ktorý je univerzálny, keďže má skvelé aplikácie na všetky rozšírené typy zariadení. Spoľahlivo spolupracuje aj medzi rôznymi systémami. Takže je jedno, či máte doma Windows, v práci iPad a na dovolenke smartfón s Androidom.

Dropbox vám po nainštalovaní v počítači vytvorí adresár, do ktorého si následne môžete ukladať všetky súbory. Vždy sa aktualizujú po akejkoľvek zmene, pričom pri dokumentoch služba ukladá až niekoľko verzií daného súboru. Ak sa teda počas práce pomýlite a chybu si všimnete až po niekoľkých dňoch, tak je stále možnosť návratu.

Dropbox je zadarmo pri kapacite 2 GB. Ak vám nestačí, môžete si za 10 EUR kúpiť 1 TB. Prípadne môžete k zdarma verzii zvýšiť kapacitu napríklad kúpou nového smartfónu alebo odporučením služby priateľom.

Tiež si pred odchodom skontrolujte, či si vaše zariadenie nepýta aktualizáciu operačného systému, programov alebo aplikácií. Ak sa totiž sťahovanie automaticky alebo plánovane spustí cez roaming, môže vás to vyjsť naozaj draho a ani o tom v tej chvíli nemusíte vedieť.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.