Ako sa zbaviť mravcov? Tieto tipy zaberú!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vám nedajú mravce spávať? Naliezli vám do bytu, lozia vám po dome a v záhradke sú doslova všade? Mravcom sa v niektorých obdobiach darí naozaj výborne – mierna zima, dostatok potravy, omrvinky z jedla, či vhodné poveternostné podmienky im robia dobre. Máme niekoľko dobrých a overených tipov, ako sa zbaviť mravcov. Doma, aj v záhradke.

V prvom rade nesiahajte vždy a okamžite po chemikáliách a rôznych sprejoch. Áno, je to najjednoduchšie, ale viaceré prieskumy ukazujú, že bežné spreje môžu škodiť nášmu zdraviu. Podľa Národného toxikologického centra je jednou z účinných látok v takýchto sprejoch cypermetrín, ktorý však u ľudí spôsobuje dýchavičnosť, kašeľ, dokonca astmatické záchvaty.
Ak už chcete niečím postrekovať, namiesto toxických chemikálií použite mätovú silicu. Postriekajte ňou miesta, kde sa mravce objavili a zaručene sa ich zbavíte. Ide vlastne o esenciálny olej z mäty piepornej, ktorá je prírodným odpudzovačom mravcov.

 

Mravce v byte a dome

Vedeli ste o tom, že prášok do pečiva sa lepí mravcom na nožičky? Pridajte k nemu škoricu, majoránku alebo bazalku a rýchlo sa ich zbavíte. Mravce nemajú rady ani sódu bikarbónu, ktorú premiešate s mletým korením alebo čili paprikou a rozsypete na miesta s mravcami. Zaručene odídu.

V byte a dome fungujú aj rôzne netoxické postreky. Zmiešajte horúcu vodu so soľou a postriekajte ňou mravce. Alebo ich postriekajte citrónovou šťavou (rozmixovaná citrónová šupka a voda). Mravcom nerobí dobre ani kávová usadenina, ktorú môžete nasypať na miesta s najväčším výskytom mravcov. Niektorí radia navrstviť na papier droždie vymiešané s medom, aby vznikla hladká pasta a tú položíte do blízkosti mravcov.

Výborná na mravce je krieda – spolu s obyčajným octom najsilenejší tip portálu LepšíDeň.sk, ktorý zafungoval aj nám. Môžete nakresliť čiary, ale ešte lepšie je kriedu rozdrviť a využiť prášok. Môžete použiť samostatne, alebo doň pridajte soľ 1:1 a dajte na miesta s najväčším výskytom mravcov.

Radikálnym (hoci nie najhygienickejším) spôsobom ako sa zbaviť mravcov je zmes pripravená z dvoch dielov chlórovaného vápna a jedného dielu bravčovej masti. Touto zmesou natrite všetky otvory, medzery, kde sa mravce objavili.

zbavte sa mravcov

Zbaviť mravcov domácnosť alebo záhradku je niekedy dlhodobá záležitosť.

Mravce v záhrade

Lozia vám mravce o po kmeni stromu? (navyše tak „vozia“ vošky, ktoré sa dostanú na listy a vedia ich pekne zdeformovať). Alebo vám lozia po listoch a stonkách papriky, paradajky, či máte ich v trávniku?
Ak vám lezú po stromoch, použite lepiace pásy, ktoré kúpite v každom záhradkárstve. Oviniete kmeň stromu povedzme vo výške pol metra až meter, jeden súvislí pás a o pár hodín uvidíte, koľko mravcom sa tam prilepilo (a spolu s nimi vošky škodiace vášmu stromu). Po čase vymeníte. Zaberie vám to možno 2-3 minútky.

Pripravte si do rozprašovača zmes octu a vody (1:1) a poriadne postriekajte mravenisko. Mravce doslova neznášajú pach octu. Ak máte priveľa mravenísk, môžete tam naliať aj neriedený ocot.
Pomáha aj ďalší roztok: rozmixujte šupky z pomaranča spolu s teplou vodou a nalejte do, aj okolo mraveniska.

Osvedčené sú rôzne posypy. Napríklad zmiešajte (a následne preosejte) múku s čiernym mletým korením, prípade pridajte škoricu. Zmes nasypte na cestičky, kadiaľ najčastejšie lezú.
Ďalšia overená zbraň ako sa zbaviť mravcov na záhrade je vyššie spomínaná krieda, ktorá obsahuje uhličitan vápenatý. Ten sa vyrába z rozomletých vápenatých schránok morských živočíchov. Prášok z kriedy nasypte okolo rastlín, urobte ňou čiaru cez ich cestičky.
Podobne účinný je aj vínny kameň, prášková síra, klinčekový olej, či mastencová múčka.

 

Ako sa zbaviť mravcov nadobro?

Niekedy musíte vyskúšať rôzne metódy, pretože nie všetko vždy funguje. Niekoho zbavil mravcov ocot, u iného fungovala zmes korenín, ďalšiemu pomohli iba nástrahy kúpené v obchode. Mravce sú jednoducho veľmi odolné a prefíkané.

Pravdou je, že sa musíte zbaviť predovšetkým kráľovnej. Môžete na to použiť kyselinu boritú v prášku, do ktorej primiešate cukor, prípadne med alebo kukuričný sirup. Kvapkajte pravidelne na miesta, kde sa mravce pohybujú, robte to týždeň-dva a potom uvidíte výsledky. Kráľovnej stačí malé množstvo, aby sa otrávila, takže mravenisko zakrátko zanikne.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.