7 krokov ako dosiahnuť svoje ciele

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Skončite už s rečnením a konajte! Vyzýva svetoznámy rečník a uznávaný odborník v oblasti osobného rozvoja Brian Tracy. Plány a vízie máme všetci, ale málokto ide za nimi poctivo, zodpovedne a trpezlivo. Väčšinou o cieľoch len hovoríme a zastrájame sa, že sa do nich už-už pustíme. No neraz zostane len pri výhovorkách, v ktorých sme majstrami. No je to o sebadisciplíne, o správnom nastavení mysle, o pozitívnom prístupe k veciam. Len to vám prinesie úspech. Vyskúšajte 7 krokov ako dosiahnuť svoje ciele.

Brian Tracy je skvelý motivátor, ktorý vie, čo hovorí. Desiatky jeho kníh preložili do 42 jazykov, poznajú ich v 62 krajinách a viaceré vyšli vďaka Eastone Books aj v slovenčine. Práve v novinke Nerečni a konaj! rozoberá 7 krokov ako dosiahnuť svoje ciele.

 

7 krokov ako dosiahnuť svoje ciele

Ako píše vo svojej knihe, celých 95% všetkého, čo sa vám podarí alebo nepodarí, určujú vaše návyky. Vaše konanie je predurčené tým, ako si na základe vlastných životných skúseností zvyknete veriť, ako aj vašimi návykmi správania sa – čiže tým, čo máte vo zvyku robiť a nerobiť.

„Najväčšou prekážkou na ceste k úspechu je, že ľudia majú nesprávne návyky, ktoré si niekedy neuvedomujú. Rok za rokom im však stoja v ceste a znemožňujú im uvedomiť si, čoho všetkého by boli schopní,“ píše Brian Tracy.

Dobrou správou je, že všetky tieto návyky, v prvom rade tie myšlienkové a potom aj tie týkajúce sa správania, sú naučené.
A keďže sú naučené, je možné sa ich odučiť. Potom už len stačí nahradiť ich novými, pozitívnymi a konštruktívnymi zvykmi, ktoré vám umožnia začať, pokračovať a naďalej robiť skvelú prácu, vďaka ktorej dosiahnete lepší zárobok aj rýchlejší kariérny postup.

Svetoznámy a uznávaný motivátor Brian Tracy.

Svetoznámy a uznávaný motivátor Brian Tracy.

Rozvíjajte nové, lepšie návyky

Návyky sa rozvíjajú vďaka novým informáciám, ktoré môžu byt pozitívne alebo negatívne. Ak na základe týchto informácií opakujete určité aktivity, tie sa postupne zautomatizujú. Keď si teda nový návyk osvojíte, stane sa vašou automatickou reakciou.

Už sa nebudete musieť samých seba pýtať, čo treba robiť, alebo si zdôvodňovať, prečo ste sa to rozhodli spraviť. Tie najhoršie návyky zo všetkých sú založené na vašich sebaobmedzujúcich domnienkach. Týkajú sa tých oblastí, v ktorých veríte, že ste nejakým spôsobom limitovaní, hoci v skutočnosti to vôbec nemusí byt pravda. Vy však aj tak konáte, akoby to pravda bola, a tým sa to pre vás aj pravdou stáva.

Staré príslovie hovorí: „Nie ste tým, v čo veríte, že ste, ale čomu veríte, tým sa stávate.“

 

Spochybnite svoje presvedčenia

Východiskovým bodom pre to, ako dosiahnuť svoje ciele, by malo byť: vyhraďte si určitý čas na spochybnenie tých automatických domnienok, ktorými si blokujete úspech.

Niektorí ľudia veria tomu, že nie sú dostatočne inteligentní, pretože v škole nedostávali dobré známky. Ako si však môžete všimnúť, niektorým z najúspešnejších ľudí v tých najzložitejších odvetviach sa tiež v škole veľmi nedarilo.

Sú však aj ľudia, ktorí sú neúspešní, pretože neveria tomu, že sú kreatívni. Majú pocit, že nemajú disciplínu, a neveria tomu, že dokážu dobre hospodáriť so svojím časom. Pochybujú tiež o tom, že by dokázali byť dochvíľni alebo schopní naučiť sa a v praxi aj uplatňovať nové poznatky. Obhajujú sa tým, že: „Taký jednoducho som.“
V skutočnosti je to však len výhovorka, prečo nerásť a nenapredovať.

Faktom je, že väčšina sebaobmedzujúcich presvedčení nie je pravdivá. Sú založené na informáciách, ktoré ste prijali za svoje. Niekedy pochádzajú z názorov a kritiky ostatných, inokedy z niečoho takého jednoduchého, ako sú horoskopy.

nerečni a konaj!

Nedajte sa brzdiť výhovorkami. Nerečnite a konajte!

Brzda potenciálu

„Najhorší zo všetkých sebaobmedzujúcich presvedčení je strach zo zlyhania,“ píše Brian Tracy vo svojej knihe Nerečni a konaj! „Je to strach zo straty, chudoby, chýb alebo z neschopnosti dosiahnuť ciele, ktoré ste si stanovili. Ľudia, ktorí trpia strachom zo zlyhania, neustále hľadajú dôvody, prečo niečo nemôžu urobiť, prečo je to zlý nápad, alebo prečo by to bola len strata ich času a peňazí.“

Nepridávajte sa k takýmto ľuďom. A verte, že takáto jednoduchá vec vás brzdí tak veľmi, že by ste boli prekvapení. Strach zo zlyhania, rovnako ako všetky ostatné strachy, paralyzuje vaše správanie, zatemňuje myslenie a spôsobuje, že sa človek nakoniec cíti ako vyoraná myš.

 

Kľúč k úspechu

Vaše návyky určujú 95% všetkého, čo robíte, a to bez ohľadu na to, či je to pozitívne alebo negatívne. Preto je kľúčom k vašej úžasnej budúcnosti schopnosť vybudovať si v sebe úplne

nové návyky. Také, ktoré budú v súlade s tým, čo chcete dosiahnuť a akým človekom sa chcete stať.

„Prezradím vám jeden môj úžasný objav,“ hovorí Brian Tracy. „Hneď ako si v sebe vybudujete nový, pozitívny, život zlepšujúci návyk, veľmi rýchlo sa pre vás stane automatickým a ľahkým. Tiež je oveľa ťažšie vrátiť sa k zlému návyku, ako praktizovať nový, lepší návyk, pretože ten vám prinesie pocity šťastia a osobnej spokojnosti.“

Takže zapracujte na svojom novom návyku – chodíte často neskoro na schôdzky? Sústreďte sa a istý čas, niekoľko dní, či týždňov sa koncentrujte na to, aby ste vždy prišli načas. Dajte si pripomienku do mobilu, zapíšte si to do diára, do Outlooku – kdekoľvek, kde na to opakovane budete narážať.
Okrem toho sa vnútorne rozhodnite, že prídete načas. Vytvorte si pozitívnu afirmáciu, opakujte si „som dochvíľny a chodím načas“. Predstavujte si, ako sa zmenia reakcie na vás, akí budú ľudia spokojní, keď ich nenecháte čakať a keď budete na mieste vždy načas, alebo aj skôr.
Vytvorte si v hlave jasný mentálny obraz, vložte si ho do psychiky, aby sa zautomatizoval…

Takto dokážete nastaviť mnohé nové návyky, ktoré povedú k úspechu a šťastiu.

Foto: Eastone Books, Skolkovo.ru, briantracy.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Jeden komentár

  1. Uznavany motivator Brian Tracy v tejto knihe ucinne zhrna vsetky svoje doterajsie teorie o mysli a sebadiscipline. Prichadza s metodou zbavovania sa zlozvykov a ich nahradzania dobrymi navykmi. Zrozumitelne, strucne, no vystizne opisuje, preco ludia odkladaju najdolezitejsie ulohy alebo preco sa tak radi vzdavaju. Svoje vysvetlenia doplna o prakticke rady, ako sa zbavit toho, co nam v naplneni cielov brani, a konecne zacat konat. Uspesni ludia totiz o svojich planoch nerecnia, ale pracuju na ich realizacii.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.