Hoci záchod viac-menej pravidelne čistíte a umývate, aj tak po istom čase začne nepríjemne zapáchať. O to viac to riešite, ak príde k vám nečakaná návšteva a chce ísť na toaletu.
Ak sa vám nechce každú chvíľu drhnúť záchod, môžete samozrejme použiť chemické osviežovače, ale my máme radšej prírodné metódy. Myslíme si, že životné prostredie a prírodu už dostatočne stresujeme inými cestami, tak prečo nevyužiť niečo, čo máte doma. Takmer zadarmo, bez chémie a celkom jednoducho.
Ako sa zbaviť nepríjemných pachov z toalety
Samozrejme, najdôležitejšie je pravidelné čistenie toalety a to nielen zvnútra, ale aj vonkajšie časti, vrátane splachovacej páky, okolo misy a podsedáka. Na čistenie môžete použiť ocot alebo čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú silné chemikálie.
Používajte jednorazové vlhčené utierky alebo špeciálne čistiace handričky na toalety.
Tu je niekoľko tipov, my máme najradšej hneď ten prvý, ku ktorému pridávame aj video.
1. Kyselina citrónová a sóda bikarbóna
Môžete použiť klasický citrón, ale ešte jednoduchšie je to s kyselinou citrónovou. Malú plastovú nádobku kúpite takmer všade za pár centov. Kyselina citrónová výborne odstraňuje vodný kameň a moč.
Najskôr spláchnite toaletu, aby sa steny misy dobre navlhčili. Potom vezmite asi 3 až 4 lyžice kyseliny citrónovej a 1 lyžicu sódy bikarbóny. Posypte touto zmesou všetky vnútorné steny záchodovej misy. Sóda bikarbóna dobre odstraňuje vápenaté škvrny a spolu budú krásne peniť, aby odstránili všetku špinu.
Takto nechajte „posypanú“ misu cez noc, prípadne stačí pol hodinka, ak je znečistenie toalety menšie. Na druhý deň vyčistite záchodovú misu kefou a potom spláchnite.
2. Citrón na zápach
Poďme teraz na zápach. Stačí, ak do misy alebo odtoku vložíte nakrájané citróny, ktoré spoľahlivo pohlcujú pachy a neutralizujú ich. Navyše, vôňa citróna v nás evokuje sviežosť. Pokojne môžete plátky citróna vymieňať v mise aj viackrát za mesiac.
Druhý spôsob – vyšťavte šťavu z jedného citróna priamo do toalety a nechajte ju pôsobiť niekoľko minút. Citrónová šťava neutralizuje zápachy a zanecháva sviežu vôňu.
3. Ocot a sóda bikarbóna
Nasypte do toalety pol šálky sódy bikarbóny a potom pridajte pol šálky octu. Nechajte zmes pôsobiť asi 10-15 minút, potom spláchnite. Tento proces pomáha neutralizovať zápach a odstrániť nánosy v toalete.
4. Esenciálne oleje
Nakvapkajte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja (napríklad levanduľa, čajovník, citrón alebo mäta) do vnútra toalety alebo na vnútornú stranu splachovacej nádrže. Esenciálne oleje nielen príjemne voňajú, ale majú tiež antibakteriálne vlastnosti.
Dobrý tip je aj zmiešať esenciálne oleje s vodou v spreji a občas nastriekať do vzduchu alebo priamo do misy.
Prečítajte si tiež
Tablety do umývačky riadu využijete aj inak. Tu je 5 tipov.
5. Aktívne uhlie
Umiestnite malé vrecúško s aktívnym uhlím do rohu toalety alebo vedľa toalety. Aktívne uhlie pohlcuje pachy a vlhkosť. Vrecúško vymieňajte každých pár týždňov, aby bolo stále účinné.
6. Domáci osviežovač vzduchu
Vytvorte si vlastný osviežovač vzduchu zmiešaním vody, alkoholu a pár kvapiek esenciálnych olejov v rozprašovači. Tento prírodný osviežovač môžete pravidelne používať na elimináciu nepríjemných pachov.
Môžete do nádobky pridať aj trochu sódy bikarbóny, aby zmes mala lepšie dezodoračné účinky.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, YT/Smart Fox,
iReceptar.cz, Freepik.com