Ako si usporiadať fotografie podľa švédskeho umenia upratovania?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy máte doma desiatky až stovky fotografií, v rôznych albumoch, spred desiatich rokov? A staršie? Urobiť si poriadok vo fotkách môže byť dosť zložité najmä pre ich sentimentálnu povahu. Vynárajú sa spomienky, ktoré si chcete zachovať a možno dokonca odovzdať svojej rodine. Ako však pripomínajú odborníci, „vaše spomienky a spomienky vašej rodiny nie sú vždy jedno a to isté.“ Čo pre jedného člena rodiny stojí za odloženie, nemusí pre iného znamenať vôbec nič. Ak máte viac detí, nepredstavujte si, že budú konať a premýšľať rovnako.

Margareta Magnussonová je staršia pani, ktorá vyštudovala dizajn a keď napísala knihu Švédske umenie smrteľne vážneho upratovania, stal sa z nej megahit. Nielen bestseller New York Times, ale predali ho do 20 krajín a médiá sa rozplývali, aké užitočné a zábavné tipy ponúkla. Medzi nimi aj to, ako si urobiť poriadok s fotkami.

 

Ako si usporiadať fotografie

Možno namietnete, že teraz si môžete uložiť nesmierne veľa fotografií do počítača…no ruku na srdce, ako často si ich prezeráte? Niektoré ste možno od založenia ani nevideli? Väčšina ľudí si ich stále radšej prezrie v albume, zalistuje si hoci aj na pár minút.

švédske umenie smrteľne vážneho upratovaniaAk si chcete kúpiť nejaký pekný album, môžete si vybrať naozaj zo širokej ponuky. „Ja mám najradšej albumy s voľnými listami, lebo s pribúdajúcim časom, keď sa album postupne rozrastá, môžete vkladať ďalšie a ďalšie,“ radí M.Magnusonová.
Posedieť si so spriaznenou dušou a poprezerať si album s fotografiami je určite príjemné. Môžete sa porozprávať, kedy sa jednotlivé udalosti odohrali, porovnať si spomienky a možno aj pospomínať na človeka, ktorý vtedy držal v ruke fotoaparát. Pripomína to zadnú stranu obrázka, ktorú by ste inak nevideli.
Predstavte si takéto prezeranie za počítačom, alebo na tablete, či cez pripojený kábel na televízore…

Magnussonová si spomína na jeden o dievčatku zo škôlky, v ktorej pracuje jej známa. Dievčatko chcelo nakresliť svoju najlepšiu priateľku. Keď dokončilo obrázok, prevrátilo ho a na druhú stranu dokreslilo svoju priateľku zozadu. Aký skvelý nápad!

 

Na čo teda myslieť pri vypratávaní fotografií?

Zvyčajne vyhadzujeme viaceré fotografie naraz, ešte kým ich vložíme do albumu. Buď preto, že nie sú dobré, alebo preto, že ľudia na nich vyzerajú ako úplní blázni 🙂

Magnussonovej sa odjakživa páčilo, že pozná meno každého človeka na fotke. Teraz je z ich rodiny najstaršia, čo znamená, že ak nepozná ľudí na fotke ona, nebude ich poznať nikto iný. To znamená ďalšiu prácu pre skartovač…
Niekedy však váha. Skutočne staré fotografie môžu mať historickú a kultúrnu hodnotu aj bez toho, aby ste poznali ľudí na nich. Poprezerať si oblečenie, autá a život na ulici pred tridsiatimi či štyridsiatimi rokmi môže byť naozaj zábavné. Preto by ste možno mali byť opatrnejší a radšej zopár z nich ukázať deťom, aby ste si overili, čo je pre nich zaujímavé a či by sa potešili, ak by ste to pre nich zachovali.

priezvisko a jeho pôvodPrečítajte si tiež
Viete, aký pôvod má vaše priezvisko?

 

Mnohí ľudia majú ešte staré diapozitívy a nechcú sa s nimi rozlúčiť. Sú ťažšie skladovateľné, keď ich veľa. Cez projektor sme si ich kedysi premietali na stenu alebo na špeciálne plátno. Bola to skvelá zábava, lebo pred päťdesiatimi rokmi sme mali len jeden televízny kanál a detské programy sa nevysielali často.

Magnussonová však odporúča jednoduchý trik. „Raz v jeseni pred pár rokmi som sa rozhodla s nimi niečo urobiť. Kúpila som si malý kinofilmový skener a väčšinu voľného času trávila ich triedením. Začala som obdobím narodenia môjho najstaršieho syna a postupne som prechádzala nasledujúcich dvadsaťpäť rokov.“
Skener jej pomohol presunúť všetky fotky, ktoré si chcela nechať, do počítača. Potom ich vyexportovala na USB kľúče – jeden pre každé dieťa. V tom roku ich deťom podarovala na Vianoce. Vložila ich do obálky a poslala poštou. Skvelý darček, čo poviete?

usporiadať fotografie

 

Fotografie sú spomienky

Keď máte za sebou dlhý život, jednoducho sa stratíte v spomienkach spred mnohých rokov a triedenie fotografií zaberie mnoho času. Preto je lepšie najprv prejsť iné kategórie predmetov a vecí a až keď ich budete mať úspešne za sebou, v pokoji sa pustíte do starých fotografií. Nezaberajú veľa miesta a ak táto úloha náhodou ostane na vašich deťoch, nebude pre ne až taká nepríjemná. Možno sa im dokonca bude páčiť.

„Spomínam si, ako ma raz navštívili všetky dospelé deti, niektoré dokonca aj s rodinami,“ píše M.Magnussonová vo svojej knižke. „Prišli na oslavu narodenín. Pripravila som množstvo fotografií a roztriedila ich do obálok nadpísaných menami jednotlivých detí. Všetci sme sedeli pri jedálenskom stole a deti najprv v tichosti začudovane skúmali, čo majú v obálkach. Potom sa postupne začali ozývať výkriky nadšenia: „Fíha! Len sa pozri, ako vyzeráš!“
„Videl si toto?“
„Pamätáš si to?“, a takto to chvíľu pokračovalo.
Bola to skvelá zábava.“

Ak ťažkú úlohu smrteľne vážneho triedenia fotografií zozbieraných za celý dlhý život spojíte so stretnutiami s rodinou či priateľmi, bude ľahšia, menej osamelá, zábavnejšia a až tak vás nepremôže. Váhu všetkých tých spomienok nemusíte niesť len vy a ak pri sebe niekoho budete mať, ani sa tak jednoducho nezatúlate v minulosti.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.