Ako si vybrať osvetlenie pre vaše pracovisko?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Voľba svetla na pracovisku má obrovský vplyv na naše zdravie. Zlé osvetlenie vedie k rýchlejšej únave a zhoršeniu zraku. Správne zvolené lampy nielen zlepšujú našu pohodu, ale majú aj pozitívny vplyv na sústredenie a efektivitu práce. Aké teda vybrať osvetlenie pre pracovisko?

 

Osvetlenie počítača

Práca pri počítači vyžaduje špecifické osvetlenie. Šedé, jesenné svetlo alebo krátke zimné dni nám nezaručujú dostatočné množstvo svetla, preto by pracovisko malo byť dodatočne vybavené zodpovedajúcimi lampami zaisťujúcimi efekt, ktorý sa najviac blíži prirodzenému dennému svetlu. Pri plánovaní osvetlenia pracovného stola musíme venovať zvláštnu pozornosť niekoľkým základným otázkam.

Správne osvetlenie pracoviska by sa malo v prvom rade skladať minimálne z dvoch svetelných zdrojov: hlavného a smerového, poskytujúceho bodové, koncentrované svetlo, prispôsobené individuálnym potrebám.

Všeobecné svetlo zabraňuje kontrastu, ktorý unavuje oči. Vzniká, keď je naším jediným zdrojom svetla monitor a malá lampa, zatiaľ čo smerové svetlo poskytuje presné osvetlenie pracoviska. Dôležité je, aby lampy alebo žiarivky poskytovali zdroj svetla dostatočne jasný a na druhú stranu neoslňujúci a nedráždivý svojou intenzitou.
Najobľúbenejším typom osvetlenia na pracovisku sú stolné lampy. Na čo ale pri nákupe myslieť? Aby bolo naše pracovisko správne osvetlené, mala by stolná lampa spĺňať niekoľko základných požiadaviek.

nedostatok slnečného svetlaPrečítajte si tiež
Nedostatok slnečného svetla – ako vám môže uškodiť?

 

Upravte smer svetla

Veľmi dôležitou vlastnosťou stolných lámp je možnosť upraviť si smer svetla podľa vlastných potrieb. Preto sa oplatí zvoliť lampu s dlhým, nastaviteľným alebo ohybným ramenom, ktoré nám umožní meniť smer svetelného lúča, napr. uhol sklonu, rovnako ako priblíženie alebo oddialenie polomeru žiarovky.

Lampa osvetľujúca pracovisko by mala byť vždy umiestnená na ľavej strane pre pravákov alebo na pravej strane pre ľavákov. Tento smer svetelného lúča zabráni jeho tieneniu.
Dôležité je tiež umiestniť lampu na pracovný stôl tak, aby jej svetlo odrážajúce sa od hladkých plôch alebo obrazovky počítača neoslňovalo oči.
Je tiež potrebné pripomenúť, že vzdialenosť medzi žiarovkou a osvetleným povrchom by nemala presiahnuť 35 cm. To je optimálna vzdialenosť zaisťujúca dostatočné osvetlenie pracoviska, čím sa vyhnete problémom so zrakom.

 

Napájanie

Lampy osvetľujúce naše pracoviská by tiež mali mať výkon vhodne prispôsobený typu vykonávaných činností. Výrobcovia kancelárskych lámp väčšinou ponúkajú produkty s výkonom 40 až 100W. Optimálne osvetlenie by malo byť 500 luxov, ktoré zaistia 60W žiarovka.

— PR článok —
Foto: ImageFlow / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.