Ako zariadiť interiér? 5 trendov v bytovom dizajne pre rok 2024

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa v novom roku zariaďovať nový dom, či byt? Alebo chcete trošku zrekonštruovať bývanie a hľadáte inšpiráciu, čo bude IN? Aké dekorácie budú trendy, aké farby a na čo sa sústrediť? Máme pre vás horúce trendy pre rok 2024, ako zariadiť interiér.

V skratke môžeme hovoriť o piatich trendoch:

  • Dopamínový dekor zdôrazňuje radosť a spokojnosť.
  • Kapsulový prístup uprednostňuje nadčasové a multifunkčné prvky.
  • Osobný eklekticizmus kombinuje rôzne štýly s emocionálnou väzbou.
  • Tichý luxus sa zameriava na pohodlie a kvalitu, ktoré dopĺňajú ďalšie trendy, ako je hnedá renesancia, pobytový buket a technologická pauza.
  • Farbou roka 2024 je jemná broskyňová.

ikona zdvihnutý palec1. Farba roka 2024

Odborníci z Inštitútu farieb Pantone hľadali odpoveď na to, ktorá farba bude dominovať roku 2024. Do úvahy brali moderné trendy, popkultúrne momenty a ľudskú psychiku. Napokon z ich výskumu vyplynulo, že farbou roka 2024 bude peach fuzz, čo je ľahký ovocný broskyňový tón. Je to najmä dámska farba, vyžaruje pokoj a vyrovnanosť, je výrazne nostalgická a bude sa uplatňovať nielen v móde (v dámskom aj pánskom šatníku) ale aj v interiérovom dizajne.

Podľa špecialistky na farby Leatrice Eismanovej potrebujeme práve takúto pokojnú, jemnú farbu, pretože „v našich životoch prechádzame mnohými nepokojmi a hľadáme farbu, ktorá nás bude vyživovať.“

Mimochodom, túto farbu už obľubujú aj mnohé známe celebrity. Na marcovej afterparty Vanity Fair na Oscaroch mala Hilary Duff oblečenú róbu Dolce & Gabbana inšpirovanú spodnou bielizňou v broskyňovom odtieni. Ikonická Beyoncé sa tiež predviedla v Peach Fuzz odtieni šiat. Išlo o model značky Givenchy.

Len pripomeňme, že vlani bola farbou roka žiarivá a sýta Viva Magenta, rok 2024 teda prináša zjemnenie a mäkkosť v podobe Peach Fuzz.

peach fuzz broskyňový odtieň farma roka 2024

ikona zdvihnutý palec2. Dopamínový dekor

Znie to záhadne…a vlastne asi ani neviete, čo to znamená, však? 😊 Určite ale poznáte dopamín, čo je neurotransmiter, ktorý sa najčastejšie spája s lepšou náladou, spokojnosťou a všeobecne príjemnými pocitmi.
Aby ste sa vo svojom príbytku cítili dobre, mali by ste využiť efekt dopamínového dekoru. Nediktuje síce konkrétnu výraznú farbu alebo vzor, výber je čisto na vás. Dôležité je len to, aby vám prinášali radosť. Aby ste sa cítili dobre, pohodlne, príjemne.

Môžete si interiér vyzdobiť jasnými a žiarivými farbami, aby ste si zlepšili náladu a dodali si energiu. Môžete rozžiariť stenu farebnou tapetou. Alebo siahnite po farebnej textílii. Môže to byť výrazná žltá stolička, pestrofarebný obraz na stene, či červený svietnik na stole. Jednoducho drobné dekorácie, ktorými vnesiete do svojho domova a života nový optimizmus.

ikona zdvihnutý palec3. Kapsulový prístup

Pojem kapsula sa najčastejšie spája so šatníkom a znamená univerzálny, nadčasový a minimalistický. To znamená, že váš šatník nepraská vo švíkoch, ale je v ňom to, čo skutočne nosíte a čo sa dá navzájom dobre kombinovať.

Rovnaká myšlienka sa uplatňuje aj pri zariaďovaní interiéru. Ide o uprednostňovanie predmetov a nábytku, ktoré sa dajú dlhodobo používať a optimálne ponúkajú viacero funkcií. Napríklad posteľ s “neviditeľným” úložným priestorom. Zmiznutím povrchnosti sa vraciame k podstate veci…

ako zariadiť interiér trendy 2024

ikona zdvihnutý palec4. Osobný eklekticizmus

Eklekticizmus vo filozofii je postup vytvárania filozofického výkladu sveta na základe preberania riešení jednotlivých problémov a tém z rozmanitých filozofických systémov.
umeníarchitektúre sa prejavuje používaním a napodobňovaním prvkov z viacerých často i protikladných slohov a štýlov. Dokonca aj prvkov z diel iných umelcov a ich následným spájaním do nových celkov a nových kompozícií.

bytovom dizajne tento prístup nabáda k tomu, aby ste kombinovali to najlepšie z rôznych štýlov interiérového dizajnu. V roku 2024 sa väčší dôraz kladie na váš osobný vzťah. Hlavnú úlohu zohráva príbeh, takže sa budeme tešiť z nábytku a bytových doplnkov našich predkov a ľudí, ku ktorým máme citovú väzbu. A ak tieto hmatateľné spomienky už nemáme k dispozícii, potom je vhodné hľadať také, ktoré na ne odkazujú v morfológii alebo dekóre.

čierna v kúpeľniPrečítajte si tiež
JIKA. Čierna v kúpeľni ako trend.

ikona zdvihnutý palec5. Tichý luxus

Tichý alebo minimálny luxus je v súlade s predchádzajúcimi trendmi. V roku 2024 sa bude uprednostňovať nábytok a vybavenie, ktoré sľubujú pohodlie aj pohodu. Preferovaný minimalizmus je príliš strohý a neponúka veľa radosti. Nejde o kvantitu, ale o kvalitné vybavenie a predmety s pridanou hodnotou. Z farieb v tomto trende dominuje zlatá a z tvarov sa uprednostňuje zaoblenosť.

Zdroj a foto: Homes & Gardens, Quick-Step,
House Beautiful, Freepik.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.