Čo naozaj nepatrí do umývačky riadu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nachádza sa už takmer v každej domácnosti, čítali sme o nej veľa článkov a upozornení…napriek tomu stále robíme chyby. Čo teda nepatrí do umývačky riadu, aby sme si nespôsobili problémy? Čo tam nedávať, aby nám umývačka naozaj dlho vydržala a šetrila čas, námahu aj peniaze? Existujú základné chyby, ktoré robíme mnohí a opakovane, hoci sme niekde začuli, že by sme to tak nemali robiť…

Áno, dobrou správou je, že väčšina kuchynského vybavenia je určená na umývanie v umývačke. Napriek tomu sa nájdu kúsky, ktorým čas strávený v umývačke škodí. A pri niektorých vás omyl môže vyjsť poriadne draho.
Základným pravidlom pri ukladaní do umývačky je, že ťažký riad patrí dolu, ľahký hore. Vo vrchnom košíku ukladajte sklo, poháre, šálky a slabšie znečistený riad.
Striedajte malé a veľké taniere, aby sa lepšie umyli. Hrnce nakloňte, duté nádoby dávajte hore dnom.

Do umývačky nedávajte predmety znečistené voskom, popolom z cigariet ap. Znečistia všetko v umývačke. Tiež pred vložením do umývačky riad opláchnite vodou. Nespoliehajte sa na to, že „veď umývačka je na to, aby umyla“. Ak napríklad pri varení dosť solíte, môžete mať po čase na kove hrdzavé škvrny. Zvyšky jedla s obsahom soli totiž narušia povrch príborov a vytvoria škaredé škvrny.

Časté chyby...
Riad nie je suchý? Asi ste dali do umývačky príliš veľa riadu, natlačili ste ho na seba.
Na hrnčekoch sú šmuhy? Pravdepodobne ste to prehnali s leštidlom.
Misky sú obité? Do umývačky nepatrí hliník, mosadz, bronz ani cín. Hrozí im poškriabanie.
Sklo je fľakaté? Krištáľové sklo do umývačky vôbec nepatrí.  Možno sa do umývačky dostalo priveľa soli, alebo boli naukladané tesne vedľa seba.
Umývačka zapácha? Ak budete nechávať v nej špinavý riad pridlho, bude sa vám to stávať čoraz častejšie. Môže byť znečistený filter, ktorý je dobré aspoň raz týždenne prepláchnuť. Dva razy ročne dajte do umývačky riadu čistiť a pustite ju naprázdno.

 

Čo nepatrí do umývačky riadu?

Nože v umývačke riadu

My sme do umývačky vždy dávali všetok príbor – vidličky, nože, lyžice…ale omyl. Umývačka nožom neprospieva – nôž sa síce nepoškodí, ale časom sa niektoré môžu otupiť. Pôsobením vyššej teploty a čistiacich prostriedkov sa totiž narušuje povrchová vrstva ocele a to aj na ostrej hrane. Takže následne nôž stráca svoju hlavnú úlohu – byť ostrý.
Preto do umývačky riadu nepatria ani strúhadlá a škrabky na zeleninu. Tie sa navyše na rozdiel od nožov už nedajú nabrúsiť…

Do umývačky nedávajte ani nože s drevenou alebo lepenou rúčkou. Pôsobením horúcej vody a čistiacich prostriedkov sa drevo rýchlo opotrebováva a lepené časti sa neraz od seba začnú oddeľovať. Prípadne popraskajú a odpadnú od kovovej časti. Šrauby a nity v rukoväti hrdzavejú, najmä vtedy keď výrobca na nich šetril a použil naozaj lacné náhrady. Čo bežne nemôžete zistiť.

do umývačky riadu

 

Plasty a teflón

Väčšina plastového riadu nie je odolná voči vysokým teplotám v umývačke. Môžu sa jemne deformovať, preto si najskôr pozrite informáciu na výrobku pred rozbalením, alebo v letáčiku od výrobcu. Takéto plastové výrobky ukladajte radšej do vrchnej časti umývačky, pretože v tej spodnej sa nachádza výhrevné teleso a je tam teda aj vyššia teplota.

Drevené riady neodporúčame dávať do umývačky riadu. Často majú lakované rukoväte a držadlá, z ktorých po čase odpadávajú kúsky laku. Neošetrené drevené riady trpia v umývačke najmenej – rôzne varešky, naberačky ap.
Teflón sa tiež nehodí vždy do umývačky – menej kvalitný materiál sa môže po opakovanom umývaní začať odlupovať a rýchlo stratíte výhodu, pre ktorú ste si teflónový riad kupovali. A môžete ho vyhodiť.

 

Ozdoby zmiznú

To asi poznáte. Do umývačky riadu nepatrí riad, ktorý je ozdobený kovom alebo zlatom. Často sú to spomienkové taniere a misy zdedené po starých rodičov a majú pre nás najmä spomienkovú cenu. Starožitné kávové a čajové servisy, olovnaté a zlátené sklo nie sú na umývanie v umývačke uspôsobené. Veľmi rýchlo strácajú svoj jedinečný vzhľad.

Do umývačky nedávajte ani ručne zdobené moderné riady, či s nalepeným, prípadne vypáleným obrázkom. Intenzívne umývanie čoskoro zmyje krásne ornamenty a obrázky, a zostane vám síce čistý, ale nevzhľadný riad.
Starým glazovaným predmetom, prípadne riadu s nekvalitnou glazúrou dokonca hrozí popraskanie.

sóda bikarbónaPrečítajte si tiež
Sóda bikarbóna a jej 30 užitočných využití.

 

Sklo v umývačke

Nie každé sklo je vhodné do umývačky. Na niektorých sa tvorí biely povlak, poháre strácajú lesk a zrazu vyzerajú akoby špinavé, matné, zájdené, hoci ste ich dokonale umyli. Príliš mäkká voda a vysoká teplota spôsobujú koróziu skla.
Samozrejme, nedávajte tam jemné poháre z vína, na dlhej stopke ap.
Odborníci tiež odporúčajú pri umývaní sklad použiť do umývačky riadu prípravky na ich ochranu a lesk. Dôležitý je aj správny program – na sklo použite jemný program, ktorý prispôsobí teplotu. Ideálny program je na max. 40 stupňov Celzia.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.