Dobrá sestra. Urobí pre svoju dvojičku naozaj všetko!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Odmalička nás učila, že láska je podmienečná. Ak sme si ju chceli zaslúžiť, museli sme hrať predstavenie ako na koncerte. Usmievať sa, byť rozkošné, povedať niečo vtipné. Presne vedieť, čo od nás očakáva… a presne to urobiť.

Dvojičky Fern a Rose. Ich mama sa nimi rada chválila a vychutnávala si, keď priťahovali pozornosť. „Pozrite, aké úžasné dievčatá. Dvojičky.“ Doslova sa kúpala v obdive ku svojim deťom…no vzápätí, za zatvorenými dverami bola schopná vybuchnúť pre hocijakú maličkosť – keď hovorili príliš nahlas, príliš potichu, ak jej dostatočne vrúcne neďakovali…

 

Dobrá sestra

dobrá sestra knihaVzťahy medzi sestrami, najmä ak sú to dvojičky, bývajú úzke a často nevyspytateľné. Tak je to aj v románe Dobrá sestra. Rose a Fern striedavo rozprávajú o svojom živote a vracajú sa k zážitkom z detstva.

Fern pracuje v miestnej knižnici. Vyhýba sa davom, jasným svetlám a silným hlukom, kedykoľvek je to možné. Fern má dôsledne organizovaný život a zmena režimu môže mať nebezpečné následky. Má poruchu senzorického vnímania a v jej správaní badať aj mierne autistické črty, a tak sa Rose od detstva pasuje do úlohy jej ochrankyne a pomocníčky. Fern si to uvedomuje a slepo sestre dôveruje.

Keď Rose zistí, že nemôže otehotnieť, Fern to vidí ako šancu odvďačiť sa svojej sestre za všetko, čo pre ňu robí. Fern jej môže darovať dieťa. Jediné, čo potrebuje, je nájsť otca. Táto misia jej otrasie v základoch život, ktorý si starostlivo vybudovala, a rozvíri temné tajomstvá, ktoré mali byť dávno pochované.

Len jediný raz mi Rose nemohla zabrániť v tom, aby som spravila niečo zlé. A je to chyba, ktorá ma bude prenasledovať do konca života…

 

Dômyselný psychotriler

Dobrá sestra je na jednej strane silný príbeh o sesterskom pute, prepojení dvojičiek…na strane druhej dômyselne vystavaný psychotriler, ktorý budete čítať jedným dychom. Chvíľami neviete, čomu máte veriť, autorka vám šikovne predkladá spomienky a zážitky, ktoré sú však akosi pokrivené, skreslené…alebo predsa len pravdivé?

Nechá vás v neistote takmer do konca príbehu, ale zatiaľ vás baví, rozosmeje, spôsobí zimomriavky. Je to príbeh, ktorý ukazuje, že naozaj všetci máme svoju temnú stránku. „Nikto nedokáže písať o rodinných vzťahoch tak ako Sally Hepworthová. V Dobrej sestre sa majstrovsky spája napätie s romantikou,“ napísala Kelly Rimmerová, autorka bestsellerov ako Spoznal som ťa bosú, Utajená dcéra, či Matkina spoveď.

ikona knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

 

…lebo ma niekedy nahnevá

Nápad na tento román mi skrsol v hlave, keď som pozorovala svoje dievčatká pri hre. Obidve sa váľali po tráve, objímali sa a chichotali, a tak som využila príležitosť a odskočila si na okamih dovnútra.
No len čo som prekročila prah domu, harmonická chvíľa sa premenila na hrôzostrašný vreskot.
„Pohrýzla ma,“ nariekala staršia dcéra. Po prehliadke som na nej našla dokonalý polkruhový odtlačok zubov.
„Prečo si ju pohrýzla?“ spýtam sa mladšej dcéry (ktorá si znepokojivo nevšímala sestrinu bolesť).
„Lebo ma niekedy hnevá.“
Niekedy. Nie v tejto konkrétnej chvíli. Iba niekedy.
Bolo očividné, že by som mala potrestať mladšiu dcéru za hryzenie. Ale keď som sa o to pokúsila, pobúrila som svoju staršiu.
„Nechaj ju na pokoji! Je to moja malá sestrička a ja ju ľúbim. Neboj sa,“ potmehúdsky dodala, „ja jej to vrátim, keď to nebude čakať.“
O minútu nato sa už opäť objímali.
Ak sa v takomto vzťahu neukrýva kniha, povedala som si, nech sa nevolám Sally Hepworthová.

Knihu Dobrá sestra si môžete objednať TU:

 

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.