Keď všetko stratíte, ako nájdete silu ísť ďalej? | Kniha Milý Edward

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý deň na nás z médií útočia tragické správy. Katastrofy, či už prírodné, technologické, ale aj vojny, nehody… Ako nepodľahnúť všetkému tomu negatívnemu a pesimistickému? A navyše – čo ak budete súčasťou takejto tragédie vy sami? Prídete o tých najbližších, stratíte milovaných…ako nájsť silu ísť ďalej?
Ako dať svojmu životu nový zmysel?

 

Milý Edward

kniha Milý EdwardAj o tom je dojímavý, veľmi empatický a smutno-krásny príbeh Milý Edward od talianskej autorky Ann Napolitano. Predstavte si situáciu:

Havária lietadla.
Takmer dvesto mŕtvych.
Ako zázrakom prežije len jeden chlapec.
Jedného letného rána nastúpi dvanásťročný Edward Adler s milovaným starším bratom, rodičmi a ďalšími 183 cestujúcimi do lietadla smerujúceho z Newarku do Los Angeles. Medzi pasažiermi je zázračný chlapec z Wall Street, mladá žena, ktorá sa snaží vyrovnať s nečakaným tehotenstvom, zranený veterán vracajúci sa z Afganistanu, podnikateľský magnát a slobodomyseľná žena utekajúca od panovačného manžela.

Lietadlo však na polceste havaruje a katastrofu prežije iba Edward. Edwardov príbeh priťahuje pozornosť celej krajiny, no on sám si musí hľadať miesto vo svete bez vlastnej rodiny. Stále cíti, že kus z neho ostal tam hore, navždy spojený s lietadlom, svojimi najbližšími a ostatnými cestujúcimi.

Nečakaný objav mu pomôže nájsť odpovede na niektoré z najdôležitejších existenčných otázok:
Keď všetko stratíte, ako nájdete silu ísť ďalej?
Ako sa naučíte opäť cítiť bezpečne?
A kde máte hľadať zmysel života?

 

Inšpirované skutočnosťou

Ann Napolitano

Ann Napolitano

Hneď úvod príbehu od Ann Napolitano pripomína novinový titulok, a nie je to náhoda. Podobná tragédia sa naozaj stala, v roku 2010 havarovalo nad Líbyou lietadlo letiace z Južnej Afriky do Londýna. Prežil len deväťročný holandský chlapček.
Autorku jeho príbeh natoľko zaujal, že strávila osem rokov písaním majstrovského románu o tragédii, prežití, smútku a prekonaní traumy. Román sa odvíja v dvoch rovinách – v jednej sledujeme dianie v lietadle a tušíme, že sa schyľuje k tragédii, druhá opisuje Edwardov život po havárii, keď sa ho ujmú bezdetní príbuzní.

Príbeh Milý Edward je omnoho viac než len rozprávanie o dospievaní poznačenom tragédiou, stratou najbližších osôb a všetkých životných istôt. Je to príbeh o hľadaní zmyslu života, ak prídete o to najcennejšie. Príbeh nezabudnuteľných postáv a ich osudov.
Ann Napolitano majstrovsky vykresľuje proces hojenia zlomeného srdca, ktoré sa obklopené láskou množstva empatických ľudí nanovo učí milovať.

Pozrite si aj ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

 

Zničený a znovuzrodený Edward

Edward utrpel nielen traumu a fyzické zranenia, prišiel aj o rodičov a brata. Neustále má sucho v ústach, v ušiach počuje cvakanie, nespí ani nebdie, snaží sa vyhýbať akýmkoľvek myšlienkam a pocitom. Jediný človek, ktorému sa podarí preniknúť za jeho obranný val, je dvanásťročná suseda Shay. S jej pomocou sa Edward skontaktuje s pozostalými po ostatných pasažieroch z lietadla, píše si s nimi a pomaly sa vracia do normálneho života.

„Kniha vás presvedčí, že spisovateľke možno bezvýhradne veriť, zlomí vám srdce, ale nakoniec vás privedie k hlbokému a skutočnému citu. Po tomto brilantnom románe som ochotný ísť za Ann Napolitano aj na koniec sveta.”
KEVIN WILSON, autor bestselleru The Family Fang

Príbeh Milý Edward vás skutočne chytí za srdce. Ann veľmi umne vymyslela striedanie kapitol – po havárii a príbehom posledných hodín a minút tragického letu. Veľmi hodnoverne a citlivo opísala snáď najznámejšiu sirotu na svete – ako zostal uväznený v spomienkach a smútku.
Nie je to však iba smutný príbeh. Práve naopak – postupne speje k premene hlavného hrdinu, v ktorom sa skrýva neuveriteľná sila, pozitívne myšlienky a energia schopná meniť životy.
Edward je neuveriteľný bojovník, ktorý dokazuje, že sme oveľa silnejší ako sa zdáme a ako si myslíme. A že ani najtragickejšie okamihy nás nemusia zlomiť, ak nájdete tých správnych ľudí a smer.

Foto: vydavateľstvo Tatran, AnnNapolitano.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.