Hrebeňom Malých Karpát. Urobte si túru v krásnom prostredí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte chuť vyraziť na peknú túru v okolí Bratislavy? Skúste trasu hrebeňom Malých Karpát, ktorá sa začína v mestskej časti Koliba (295 m). Od konečnej zastávky MHD vás na Štefánikovu magistrálu privedie zelená turistická značka. Vedie najprv po asfaltovej ceste a neskôr odbočuje doprava na paralelnú lesnú cestu. Na magistrálu označenú červenými značkami sa napojíme v hornej časti Cvičnej lúky.
Spolu s vydavateľstvom Dajama ich sprievodcom Malé Karpaty – Juh vás prevedieme po tejto trase, ktorá ponúka ticho a pokoj od, pre niekoho hlučnej Bratislavy. V krásnom prostredí prejdete cez Spariská, Biely kríž, Kozí chrbát aj vrch Somár, aby ste skončili na Pezinskej babe.

Hrebeňom Malých Karpát

Ide o časť Pezinské Karpaty – na Kolibu sa doveziete autobusom, resp. trolejbusom. Cieľový bod je na parkovisku Pezinská baba, kúsok od zastávky SAD, čiže odtiaľ sa môžete dostať späť do Bratislavy.
Ide o celodenný výlet, zaberie vám cca 8 hodín plus prestávky na oddych, či opekanie. Po trase nájdete viaceré miesta s verejnými ohniskami. Prípadne sa môžete najesť v bufetoch na Bielom kríži.
Celá trasa vlastne vedie po Štefánikovej magistrále, ktorá kopíruje hrebeň Malých Karpát, takže sa nemáte kde stratiť 😊

Červený aj Biely kríž

Takže vyrazili sme z Koliby po zelenej značke a na magistrálu označenú červenými turistickými značkami sa napojíme v hornej časti Cvičnej lúky. Turistický chodník opúšťa lúku na okraji lesa a mierne klesá. Križuje priesek pod vedením vysokého napätia a mierne vedie po plochom chrbte k rázcestiu Pod Chlmcom. Na tomto mieste sa stretáva so žltou značkou.

Pokračuje bukovým lesom okolo dreveného prístreška cez lokalitu Tri duby a popri Máriinom prameni prichádza k rázcestiu na Peknej ceste s názvom Spariská. Turistický chodník na dlhšom úseku strieda lesná asfaltová cesta. Na nej najskôr prekrížime modrú značku. Na rázcestí so zelenou a žltou značkou prejdeme okolo prameňa Zbojníčka a o chvíľu sa dostaneme k oddychovému miestu s názvom Dolný Červený kríž vo výške 411 m.n.m. Patrí k symbolickým krížom, ktoré boli vytvorené v lesoch nad Račou pri historických komunikáciách spájajúcich jednotlivé malokarpatské obce s významným pútnickym miestom – Mariankou.

Od tohto miesta pokračujeme po asfaltovej lesnej ceste. Profil trasy sa mierne zostrmuje pred horárňou Biely kríž (498 m), kde si opäť môžeme dopriať krátky oddych a spomínané jedlo.

Biely Kríž horská chata KlinecPrečítajte si tiež
Račianskym modrým okruhom.
Biely Kríž, Vydrica, Zbojníčka, aj Medené Hámre.

Prameň Vydrice

Od nej je profil trasy opäť miernejší a už nevedie po asfaltovej ceste. Za horárňou odbočíme doľava na lesný chodník, ktorý zo západnej strany obchádza vyvýšeniny Malého a Veľkého Javorníka vystupujúce nad plochý chrbát Pezinských Karpát. Nemali by sme si nechať ujsť príležitosť navštíviť prameň Vydrice, ktorý sa nachádza kúsok od horárne vľavo od červeno značkovanej trasy.

Ďalšou krátkou zastávkou napríklad na fotografovanie môže byť prírodná rezervácia Jurské jazero vyhlásená na ochranu spoločenstva brezových jelšín a horského rašeliniska v Malých Karpatoch. Obídeme ju zo západnej strany. V blízkosti asfaltovej lesnej cesty spájajúcej Svätý Jur a Košarisko minieme ďalší zdroj pitnej vody – Silnického prameň. Kúsok za spomínanou cestou sa nachádza rázcestie Salaš, kde sa s červenou značkou križuje modrá značka. Lesná cesta smerujúca na rázcestie Kozí chrbát má naďalej pohodlný a málo členitý profil.

prirodna-rezervacia-jurske-jazero-male-karpaty

Prírodná rezervácia Jurské jazero.

Potíte sa ako somár…

Veľmi pekný úsek trasy sa nachádza ešte o niečo skôr pred Kozím chrbtom. Po dlhšom čase chôdze v lese nás totiž privíta malebná čistina s nádhernou skupinou asi dvadsiatich vysokánskych bukov. Na tomto mieste musí byť každému jasné, čo znamená prirovnanie rovný alebo vysoký ako buk.

Strmšie stúpanie nás čaká až na južnom svahu Somára vo výške 650 m.n.m., čo je možno príznačný názov pre toho, kto naň stúpa a potí sa ako somár, kým vyjde na vrchol. V okolí kulminačného bodu celej trasy nízka mladina poskytuje široké výhľady na túto časť Pezinských Karpát.
Od Somára lesná cesta nadobúda opäť miernejší profil. Neodporúčame odbočovať z trasy na ľavú stranu, pretože sa tam nachádza vojenský výcvikový priestor so strelnicou.

Pod-kamzikom-hrebenom-malych-karpat

Pod Kamzíkom.

Na Pezinskú Babu

Prekonáme Kamenný vrch, za ktorým sa ocitneme na západnom okraji prírodnej rezervácie Nad Šenkárkou. Na rázcestí Tri kamenné kopce sa začínajú modré a žlté turistické značky smerujúce do Limbachu a Slnečného údolia.
My pokračujeme stále severným smerom a po prekonaní nízkych vyvýšenín Tri kamenné kopce a Stratený kút sa dostaneme k smerovníku Konské hlavy do blízkosti vrcholu rovnomenného vrchu.

Odtiaľto nám zostáva už len posledný úsek túry s krátkym strmším záverečným zostupom na parkovisko rekreačného strediska Pezinská Baba v sedle Baba (527 m). Hoci najkrajšie časy má už za sebou (mnohé objekty sú zdevastované), aj tak je vhodným miestom na oddych a zastavenie. Pekné výhľady sú príjemným zavŕšením zaujímavého výletu vhodného aj na zimný prechod na bežkách (obvykle v opačnom smere). V moteli v sedle sa môžeme občerstviť a ak plánujeme pokračovať v hrebeňovej túre, môžeme tu aj prenocovať.

mapa-trasa-hrebenom-malych-karpat

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Dajama,
kniha Malé Karpaty – Juh


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.