Úvod Hobby Týchto 7 byliniek a liečiviek prospeje vašej zelenine a podporí ju v raste, aj...

Týchto 7 byliniek a liečiviek prospeje vašej zelenine a podporí ju v raste, aj násade plodov!

7 byliniek

Určite viete, že určité kombinácie rastlín sa majú rady, iné zasa nie sú vhodné. Napríklad milujú sa fazuľa – šalát – kaleráb. Alebo hrach a mrkva skorá, či uhorky a fazuľa tyčová. Naopak, nevysádzajte hrach pri zemiakoch, fazuľu s cibuľou, či reďkev s uhorkami (ani zemiaky s paradajkami, baklažán s paprikou).
Ale vedeli ste, že niektoré bylinky, či liečivé rastliny vedia podporiť rast vašej zeleniny, chránia ich pred škodcami a lepšie pri nich rodia?
Takže k čomu zasadiť bazalku, levanduľu, kapucínku, kôpor, či horčicu?

7 byliniek a liečiviek, ktoré prospejú zelenine

To, že sa rastliny navzájom ovplyvňujú, je dávno dokázané. A neskôr veľakrát overené profesionálnymi záhradkármi. Výhody pestovania so správnymi kombináciami sú nesporné – podpora v raste, ochrana pred škodcami, predchádzanie únavy pôdy…
Priekopníčkou pestovania zmiešaných kultúr bola Gertrud Francková. Robila si systematické záznamy a zistila, že niektorým rastlinám sa darilo v určitých susedstvách čoraz lepšie a v iných vždy horšie. Nakoniec si uvedomila, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú. Potom začala experimentovať, overovať v priebehu času získané poznatky a porovnávať ich s biologickými procesmi z nenarušenej prírody.

Poďme sa teda pozrieť na sedem byliniek a liečiviek, ktoré sme vybrali, lebo sú naozaj bežné a ktoré môžu pomôcť vašej zelenine, aby bola zdravšia, lepšie rástla a viac plodila.

ikona záhrada1. Bazalka

Bazalke sa dobre darí medzi neskoro vysádzanými kultúrami ako uhorky, cukina, paradajky a fenikel. Napríklad uhorky vysadené vedľa bazalky bohato rodia a sú dlhodobo ušetrené od peronospóry.

Vysádza sa napravo a naľavo od uhoriek vo vzdialenosti 10 – 15 cm od riadka uhoriek. Ak máte dostatok rastliniek bazalky, môžete bylinku vysadiť do medzier medzi sadenicami uhoriek (približne každých 40 cm). Vďaka tomu sa môžu uhorky okolo nich plaziť a sú chránené pred spomínanou peronospórou.
Ak máte menej rastliniek, postačia v rámci riadka bazalky aj odstupy 60 až 80 cm.

bazalka-7-byliniek

ikona záhrada2. Aksamietnica rozložitá

Jej susedstvo je v skutočnosti prospešné pre všetky zeleninové a ovocné rastliny a dreviny. Mala by sa vždy vysádzať medzi bobuľoviny a okolo kmeňov stromov. Aksamietnica sa odporúča aj ako zmiešaná kultúra ku kapuste, paradajkám, tyčovej fazuli a uhorkám, pričom chráni kapustovité rastliny pred nádorovitosťou hlúbovín dokonca aj na záhonoch, ktoré už boli touto nebezpečnou chorobou napadnuté. Osvedčili sa aj pokusy ochrániť riadky mrkvy pred vŕtavkou mrkvovou vysádzaním aksamietnice v ich blízkosti.

ikona záhrada3. Levanduľa úzkolistá

Levanduľa, podobne ako veľa našich liečivých bylín, pochádza zo Stredomoria. V našom podnebí sa jej tiež darí, ale nedosahuje takú intenzívnu vôňu a vysoký obsah éterických olejov ako v teplých a suchých oblastiach Európy. V záhrade vyžaduje slnečné a vápenaté stanovište.

Mimoriadne sa osvedčila ako sprievodná rastlina ruží, pretože odpudzuje vošky a svojou vôňou odháňa mravce. Modré kvietky usporiadané v nepárnych klasoch sa navyše farebne hodia ku všetkým odrodám ruží.

Veľmi hustý levanduľový plot môže dokonca zabrániť pohybu slimákov. Je veľmi užitočná aj ako okrajová rastlina spolu s inými bylinkami. Podobne ako iné kvitnúce byliny je aj levanduľa výbornou pastvou pre včely.

ikona záhrada4. Kôpor

Kôpor rastie všade, a keď už bol raz vysiaty, zakaždým sa vracia. Potrebuje veľa slnka a kyprú pôdu. Kvôli jeho dobrému vplyvu by ste ho mali vysievať medzi zeleninu, nie na vlastný záhon. Ak vzíde príliš husto, pretrhajte mladé rastlinky na vzdialenosť 30 až 35 cm alebo použite vytrhané rastlinky priamo v kuchyni.

Kôpor je vynikajúca pomôcka pre klíčenie mrkvy. Na tento účel sa zmiešajú kôprové a mrkvové semená v pomere približne 1 : 4. Klíčiaci kôpor ovplyvní rovnomernejšie a rýchlejšie klíčenie mrkvových semien. Hneď, ako kôpor mrkvu prerastie, vytiahne sa zo zeme a použije v kuchyni.

Kôpor tiež priaznivo pôsobí medzi uhorkami, kapustovinami, červenou repou a cibuľou. Ak sa vyseje medzi bôb, takmer vôbec sa tam nevyskytujú čierne vošky, aj keď je bôb na ne veľmi náchylný.

kopor-kombinovanie-rastlin

ikona záhrada5. Žerucha siata

Žerucha siata je práve na jar dôležitým zdrojom vitamínov v kuchyni. Kvôli jej agresívnym éterickým olejom sa však nedá v záhrade vysadiť všade. Odporúča sa ako okrajová rastlina na záhon mrkvy a hrachu, pretože odpudzuje vŕtavku mrkvovú.

Pri kmeňoch stromov slúži žerucha ako obrana pred voškami vrátane kvetových. Nemala by sa však vysievať spolu so šalátom, pretože podobne ako petržlen môže spôsobiť, že šalát predčasne vybieha do kvetu.

ikona záhrada6. Kapucínka väčšia

Keď už nehrozia nočné mrazy, vysieva sa v rozostupoch 10 cm do voľnej pôdy, kde sa bude samovoľne vysievať znova a znova. Ak chcete mať skôr kvitnúce rastliny, mali by ste ich predpestovať a vysádzať von po ľadových svätých. „Jej mierne štipľavá vôňa odpudzuje škodlivý hmyz, najmä vošky vrátane vlnačky krvavej, a preto by sa mala pestovať najmä pod ovocnými stromami všetkých druhov. Kvitne od júla do októbra,“ radí Christa Weinrich v knihe Kombinovanie rastlín.

Ak ju zničia prvé jesenné mrazy, ponecháva sa na mieste ako výborný pôdny pokryv, ktorý spôsobí, že pôda bude na jar kyprá. Okrem pestovania pod ovocnými stromami sa kapucínka môže vysádzať aj na okraje fazule tyčovej, paradajok alebo medzi kapustoviny. Na tento účel by ste však mali využiť malé, prízemné odrody tohto druhu.

kapucínka okrasná aj liečiváPrečítajte si tiež
Kapucínka. Okrasná, ale aj úžasne liečivá rastlina.

ikona záhrada7. Horčica biela

Výsev horčice, presnejšie žltej horčice, ako zeleného hnojiva sa v ekologickom záhradníctve osvedčil už dávno. Rastie veľmi rýchlo, môže sa siať aj koncom roka, cez zimu kyprí a chráni pôdu a na jar poskytne pripravený záhon na výsadbu pre všetky nasledujúce kultúry.

Niektoré odrody, napríklad odroda žltej horčice Maxi, sa vyznačujú nielen väčšou listovou hmotou, ale pôsobia aj ako lapač háďatiek. Už po jednom výseve je zničená viac ako polovica háďatiek. Horčica je mimoriadne účinná proti tým druhom, ktoré napádajú repu, mangold, červenú repu a špenát. Preto by ste horčicu mali vysievať pred, po a medzi tieto druhy zeleniny opakovane.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com
Vecteezy.com, vydavateľstvo Príroda