Bradlo a Mohyla M.R.Štefánika | Tip na výlet a turistiku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak ste ešte neboli pri Mohyle M.R.Štefánika na Bradle, rozhodne si urobte výlet. Je odtiaľ nádherný výhľad na okolie, samotná mohyla vás prekvapí svojou mohutnosťou a dôstojnosťou. Navyše si môžete v okolí urobiť menšiu turistiku a spoznať krásu myjavských kopaníc. Bradlo určite stojí za návštevu – poradíme, ako sa tam dostať (pešo, autom, busom). Čo tam uvidíte a čo sa oplatí pozrieť.

Národná kultúrna pamiatka Mohyla M.R.Štefánika (od roku 2009 zapísaná do zoznamu Európskeho kultúrneho dedičstva) stojí na najvyššom vrchu Myjavskej pahorkatiny pri meste Brezová pod Bradlom. Je to naozaj monumentálna stavba na plošine vrcholu kopca, takže máte z nej výhľad na všetky strany.
Ako viete, na Slovensku máme dve mohyly venované osobnosti M.R.Štefánika – menšiu v Ivanke pri Dunaji na mieste, kde spadlo lietadlo so Štefánikom a kde tragicky zahynul. Druhá, veľká mohyla na spomínanom Bradle. Autorom obidvoch je vynikajúci architekt Dušan Jurkovič.

 

Autom až na Bradlo

vrchol Bradla turistický smerovníkSamozrejme najpohodlnejšie je to autom.
Do Brezovej pod Bradlom sa dostanete z rôznych smerov. Z diaľnice D1 zídete na Trnavu a pokračujete na Trstín. V Jablonici odbočíte doprava na Brezovú.
Do Brezovej sa dostanete aj od Myjavy alebo zo Senice.
Z Brezovej potom pokračujete asfaltkou dlhou takmer 4 km, smer vám ukážu veľké tabule.

Asfaltka vedie prakticky až na vrchol. Chvíľami máte pocit, že idete donekonečna, už by ste mali byť hore, ale je to len klam, keďže sa cesta „kľukatí“ po kopci. Na vrchole je malé parkovisko, kde sa zmestí približne 20 áut, čo však stačí. Odtiaľ prejdete k samotnej mohyle možno zo 200 metrov a ste na vrchole.

 

Pešo, aj na bicykli

Odporúčame však aj pešo. Z Brezovej pod Bradlom tam vedie červená turistická značka, ktorá je zároveň hlavná trasa hrebeňa Malých Karpát. Tá prechádza cez celé Slovensko, ako Cesta hrdinov SNP.
Takže stúpate po červenej, neskôr sa odpája zeleno značený chodník. Výstup vám potrvá do hodiny, viac nie. Môžete si zvoliť výstup aj z Košarísk, kde sa Štefánik narodil (po žltej a zelenej značke).
Ak jazdíte radi na bicykli, vyskúšajte takmer 90 km dlhú Štefánikovu trasu. Spája obe mohyly – z Ivanky pri Dunaji až na Bradlo.

 

Mohyla M.R.Štefánika

Samotná mohyla je postavená z bieleho travertínu zo Spišských Vlachov, takže naozaj svieti doďaleka.  Travertínové kvádre doviezli na 194 železničných vagónoch. Mohyla pozostáva z dvoch platforfiem, má rozmery 96×70 metrov a z každej strany vedú schodíky na vrchol. Stavbe dominujú 12,5 metra vysoké obelisky, ktoré majú symbolizovať štyri obete leteckého nešťastia – Milana Rastislava Štefánika a troch talianskych letcov (nadporučík, seržant a strelec). Štefánikov hrob je 8 metrov pod tumbou.
Mohylu stavali od roku 1927, odhalili ju 23.septembra 1928.

Bradlo vybrali preto, že ide o najvyšší kopec Myjavskej pahorkatiny, najbližšie k rodisku Štefánika. Dosahuje výšku 543 metrov a toto miesto údajne miloval aj samotný Štefánik. Vo voľných chvíľach sa tam chodil kochať krásou svojho rodného kraja.
„Štefánik rád chodieval s chlapcami na majestátne Bradlo, z ktorého bol nádherný výhľad na kopaničiarsky kraj. V čase po Bielej hore sa tu usadilo mnoho českých a moravských exulantov, ktorí domácim priniesli aj učenie a odbojné myšlienky Jana Husa,“ píše Jozef Banáš v knihe Prebijem sa! Štefánik.

Na úplnom vrchole je náhrobok a na ňom nápis:

„Čs. minister a generál dr. Milan R. Štefánik 21. júla 1880 4. mája 1919
Zahynul pádom lietadla dňa 4. mája 1919 pri Bratislave
S ním kráľ. taliansky serg. U. Merlino a sol. G. Aggiunti
Veľkému synovi oslobodený národ československý“

mohyla na bradle

 

Bradlo a turistické tipy

Bradlo je vynikajúce miesto – nielen cieľ vašej turistiky, ale aj východiskový bod. Môžete ísť do spomínanej Brezovej (asi hodina cesty), na Dlhé Rovne (2,5 hod.), k Dobrej Vode (cca 5 hodín). Na druhú stranu zasa na Myjavu (do troch hodín), prípadne bicyklom na Veľkú Javorinu. Pešo by vám to trvalo asi 10 hodín.
Na severozápade sa vypínajú Brančské bradlá so zrúcaninou hradu Branč. Na sever od Bradla sa rozprestiera zvlnená Myjavská pahorkatina s roztrúsenými početnými kopanicami. Na severnom obzore vidno Biele Karpaty, ktoré tvoria hranicu medzi Slovenskom a Moravou, najvyšší vrch je Veľká Javorina (970 m.n.m.).
Na východe môžete ponad zalesnený masív Lipovca zbadať najvyššie časti Čachtického hradu, kde v domácom väzení odžila krvavá grófka Alžbeta Báthoryová.

Okolo Štefánikovej mohyly vedie populárny turistický chodník Trnavská stovka. Oficiálna trasa Bratislava – Brezová pod Bradlom, prípadne až do Trenčína. Hoci sa volá Trnavská, nevedie cez Trnavu 🙂

Ďalší náš tip je Štefánik trail (začiatkom júna), nonstop beh od mohyly na Bradle až po sochu Štefánika pri Slovenskom národnom divadle pri Dunaji (Eurovea). Veľmi populárne podujatie, na ktorom musíte prekonať sto kilometrov po hrebeni Malých Karpát.

Ak už ste na Bradle, odporúčame pozrieť si napríklad:

  • Múzeum M.R.Štefánika v Košariskách, v jeho rodnom dome
  • Hrad Korlátka pri obci Cerová
  • Katarínka – kláštor a kostol sv. Kataríny
  • Rozprávkový dom pri Babulicovom vrchu
  • Čachtický hrad, hrad Ostrý Kameň a hrad Branč
  • Pamätná izba Dušana Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom
  • vodné nádrže Dubník I. a II. Pri Starej Turej; vodná nádrž Buková a Kunovská priehrada neďaleko Senice.

mohyla na Bradle

stĺp mohyla bradlo

výhľad z Bradla

mohyla m.r.štefánika

výhľad na brezovú pod bradlom

výhľad z mohyla na bradle


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.