Turistický okruh na Veľkú Javorinu. Kopanice a nádherná príroda

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podjavorinský kraj je ako stvorený na nádherné pešie túry. Stará Turá, kopanice, dedinky ako Bzince pod Javorinou, Topolecká, Lubina… Ak ste tento kút Slovenska na hraniciach s Moravou ešte nepochodili, vrelo odporúčame.
Turistický okruh na Veľkú Javorinu vám ukáže nielen krásy jej vrcholu, ale aj celého kopaničiarskeho kraja. Na slovenskej a moravskej strane sa tu nachádza niekoľko malebných kopaníc a prírodných zaujímavostí, ktoré budeme obdivovať pozdĺž celej trasy.

Autor článku už pred tridsiatimi rokmi chodil na tzv. Podjavorinskú päťdesiatku, veľmi obľúbenú pešiu turistiku. 10 km trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi, v ponuke boli aj trasy 20km (dnes 15km), populárna 30km, tiež 45km a pre horské bicykle 50km. Tento rok sa konal už 44.ročník v polovici mája.
My vám teraz spolu s vydavateľstvo Dajama, ktoré vydalo aj knihy Pešie okruhy I. a II., priblížime peší okruh na Veľkú Javorinu.

Veľká Javorina

Veľká JavorinaSlovensko-moravskému pomedziu v Bielych Karpatoch dominuje Veľká Javorina. Je to obľúbený cieľ turistických a cykloturistických výletov. Pre polohu na slovensko-českej štátnej hranici a tradíciu slovensko-českého priateľstva je miestom tradičných slávností Čechov a Slovákov.
Tento najvyšší vrch pohoria Biele Karpaty je priam opradený povesťami a ospevovaný v mnohých slovenských i moravských piesňach.

Na jeho vrchole, ktorý sa nachádza na slovenskej strane, stojí telekomunikačný vysielač. V peknom prostredí trávnatého vrcholu stojí Holubyho chata – jedna z najstarších horských chát na Slovensku – prečítajte si o nej v našom článku. V jej bezprostrednom okolí sú výborné lyžiarske terény s lyžiarskymi vlekmi.
Okrem toho sa tu nachádza prírodná rezervácia Veľká Javorina a na českej strane národná prírodná rezervácia Javořina (od roku 2008 je tu na ploche 165 hektárov vyhlásený prales, kde je vylúčený akýkoľvek zásah človeka do lesného porastu).

 

Prístup na Veľkú Javorinu

Veľká Javorina dominuje okoliu Starej Turej, ktorá je centrom podjavorinského kraja a známym turistickým strediskom. Má dobré železničné, ako aj autobusové spojenie s okolitými mestami a dedinami.
Turisti sem radi prichádzajú najmä vláčikom (tzv. Kopaničiarskym expresom alebo Čachtickou strelou) z Nového Mesta nad Váhom po nádhernej trase vedúcej okolo Čachtického hradu.
Tí, ktorí prídu autom, môžu ho zaparkovať pri miestnom futbalovom štadióne a odtiaľto sa vyberú pešo po asfaltovej ceste do osady Topolecká.

Podjavorinský okruh patrí medzi pomerne náročné trasy, pretože značná časť jeho profilu má stúpajúci charakter.
Stúpanie na Veľkú Javorinu vedie hlavne po lesných cestách a chodníkoch a preverí našu kondíciu. Ide o celodennú túru s ľahkou orientáciou v teréne. Trasa nás v prvej časti prevedie kopaničiarskym krajom a ponúkne nám nádherné výhľady na Myjavskú pahorkatinu a Malé a Biele Karpaty.
V druhej časti nás čaká dlhé stúpanie lesom na hrebeň Bielych Karpát, po ktorom prídeme až na ich najvyšší vrchol – na Veľkú Javorinu.
Tretiu časť tvorí pohodlný zostup krajinou malebných kopaníc sprevádzaný panoramatickými výhľadmi.

Stará Turá - letecký pohľad

Stará Turá – letecký pohľad

Vyrážame na nádherné kopanice

Ideálnym východiskovým miestom tohto pešieho okruhu na Veľkú Javorinu je teda mesto Stará Turá. Z centra mesta sa vyberieme po asfaltovej ceste popod železnicu po značkovanej cyklotrase severozápadným smerom a po niekoľkých kilometroch mierneho stúpania prídeme do osady Topolecká. Na rázcestí pokračujeme mierne doľava sledujúc aj žlté turistické značky a onedlho prídeme k pietnemu miestu Nárcie, ktoré spolu s pamätníkom pripomína boje počas druhej svetovej vojny a vypálenú osadu.

Od Nárcia nás čaká len stále stúpanie po žltých turistických značkách, až prídeme k smerovníku Hrabina (550 m), ktorý sa nachádza už na červeno značkovanej turistickej trase nazývanej Cesta hrdinov SNP. Pod touto lokalitou sa nachádza aj stredisko zimnej rekreácie s lyžiarskym vlekom, lyžiarskou školou a ubytovacími a stravovacími zariadeniami.

 

K Dibrovovmu pamätníku

Národná prírodná rezervácia Javořina

Národná prírodná rezervácia Javořina.

Odbočíme doprava a pokračujeme ďalej severným smerom, sledujúc červené značky. Onedlho križujeme asfaltovú cestu a štrkovou cestou stúpame najskôr rúbaniskom a potom úzkym lesným chodníkom, ktorý smeruje až na Vrch Slobodných (687 m).
Stúpanie z neho pokračuje lesom po červeno značkovanej Ceste hrdinov SNP ďalej až na Čupec (819 m), z ktorého pohodlne lesnou cestou prídeme k Dibrovovmu pomníku (775 m). Bol postavený na  počesť I. D. Dibrovu, veliteľa 2. Stalinovej partizánskej brigády, ktorý tu padol v roku 1944 počas druhej svetovej vojny.

Štátnou hranicou po červeno značkovanej trase krátko stúpame na Durdu a pohodlnou lesnou cestou prídeme až na križovatku so spevnenou cestou vedúcou z moravskej strany na Holubyho chatu. Cez túto cestu povedľa železných zábran prejdeme do lesa a strmo stúpajúcim chodníkom vystúpime na zatrávnené svahy Veľkej Javoriny. Popri hraničných kameňoch prídeme až na hrebeň s orientačným smerovníkom, vedľa ktorého stojí Vavrouškova mohyla.

 

Holubyho chata

Holubyho chataOd mohyly máme už len kúsok k vrcholu Veľkej Javoriny (970 m) s retranslačnou televíznou  stanicou. Po krátkom odpočinku sprevádzanom nádhernými pohľadmi predovšetkým na moravskú stranu podjavorinského kraja nás čaká už len mierne klesanie k Holubyho chate (915 m). Stojí tesne pod vrcholom Veľkej Javoriny a je jednou z najstarších horských chát na Slovensku. Má mohutné kamenné prízemie a jej vrchná dvojpodlažná časť je drevená. Jej história siaha až do roku 1923. V roku 2013 ju zrekonštruovali, resp. dostavali k nej terasu podľa pôvodného projektu.

Raritou chaty je obrovská kronika z roku 1977. Je v nej mnoho zaujímavých zápisov známych hercov a politikov, ktorí sem o. i. prichádzajú aj na každoročné česko-slovenské bratské pohraničné stretnutia. Občerstvenie na chate nám po pomerne ťažkom výstupe padne mimoriadne vhod.

 

Cez Kachľové grúne aj Miškech salaš

Od Holubyho chaty schádzame po asfaltovej ceste juhozápadným smerom sledujúc žlté značky. V lokalite Kachľové grúne (840 m) odbočíme z asfaltovej cesty do lesa na lesnú cestu a ňou zídeme až k prvým domom osady Súš. Ďalej schádzame už spevnenou cestou povedľa viacerých samostatne stojacich domov, až prídeme k smerovníku Miškech salaš (600 m).
Od neho pokračujeme okrajom polí a lúk k neďalekému lesu. Tu sa opäť môžeme pokochať prekrásnou panorámou kopaničiarskeho kraja, ktorému dominuje silueta Veľkej Javoriny, nachádzajúcej sa za naším chrbtom. Kráčame pohodlne lesnou cestou, ktorá neskôr klesá rúbaniskom až k prvým domom osady Trávniky (350 m).

Značky nás povedú lúkou do centra osady. Popred požiarnu zbrojnicu prejdeme až na koniec osady, na rázcestie so smerovníkom (325 m), umiestneným na stĺpe pri autobusovej zastávke. Odbočíme na asfaltovú cestu doľava a tá nás privedie až do mesta Stará Turá. Prejdeme popod železničný podjazd a onedlho sa ocitneme priamo v centre mesta, kde nám iste padne vhod občerstvenie po náročnej túre.

minifarma so zvieratkami stará turáPrečítajte si tiež
Minifarma so zvieratkami. Tip na neopakovateľný výlet.

Spoznajte mesto Stará Turá
erb Stará TuráStará Turá ako východiskový aj konečný bod pešej túry sa oplatí spoznať aj bližšie. V 19. storočí bolo jedným z centier slovenského národného života a v ktorom pôsobilo v ňom viacero spisovateľov a národovcov. K najznámejším patrili sestry Mária a Kristína Royové – v objekte evanjelickej fary je umiestnená ich pamätná izba. Ich knihy boli preložené do mnohých jazykov. Ďalej tu pôsobil dramatik Jozef Hollý, národný buditeľ Augustín Roy a i.

V meste si možno prezrieť rímskokatolícky barokový kostol z roku 1748 a evanjelický kostol v klasicistickom štýle s prvkami baroka z roku 1784. Návštevníkov zaujme aj stará, tzv. husitská veža na cintoríne, ktorá je najstaršou zachovanou stavbou v meste. Podľa jednej verzie bola postavená už v 16. storočí, podľa inej bola v 17. storočí pristavaná ku kamennému kostolu a okrem sakrálnej funkcie plnila aj významnú úlohu v systéme predsunutého opevnenia Čachtického hradu.

Príjemný oddych s možnosťami kúpania, vodných športov, potápania a rybolovu poskytuje neďaleká rekreačná oblasť Dubník s rovnomennou vodnou nádržou. V samotnom mestečku na železničnej stanici nájdete aj Jedinečné železničné múzeum.

mapa pešia túra na Veľkú Javorinu

Článok vznikol v spolupráci LepšíDeň.sk-Dajama.
Toto vydavateľstvo vydáva krásne knihy o Slovensku, turistike, našich mestách,
ako aj časopis Krásy Slovenska.
Foto: Daniel Kollár, Tomáš Trstenský,  mesto Stará Turá, Veľká Javorina FB.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.