Rozprávkový dom na myjavských kopaniciach | Tip na výlet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Originálny, netradičný a hlavne rozprávkový. Niečo ako domček Flinstonovcov, či chalúpka Kremienka a Chocholúšika.
Taký je domček, ktorý si doslova lyžicou vymodeloval amatérsky staviteľ Viliam Wachsmuth. Začal s tým pred 22.rokmi a už šiesty rok v tomto domčeku aj býva. Je vynikajúci rozprávač, rád vám povie o domčeku – ako ho tvoril, čo všetko doň vložil a čo ešte plánuje.
Poukazuje, pridá kuriozity, takže rozhodne sa uňho zastavte na svojich prázdninových potulkách. Alebo len tak, keď budete niekde v blízkosti. Rozprávkový dom z kameňa je akoby pokrytý haďou kožou, takže ho určite spoznáte.
Poradíme vám, ako sa tam dostať a čo sa tam oplatí vidieť.

 

Ako sa tam dostať?

Rozprávkový dom sa nachádza v Švancarovej doline na myjavských kopaniciach. Na internete nájdete, že v obci Jablonka, ale do nej nechoďte. To je jeden z omylov, čo nám potvrdil sám V.Wachsmuth. Radšej sa riaďte našou navigáciou.
Ak idete od Bratislavy alebo Žiliny po diaľnici, zíďte na Nové Mesto nad Váhom a odtiaľ smerom na Starú Turú a ďalej na Myjavu.

tabuľa rozprávkový domOrientačný bod je Babulicov vrch.
Zo Starej Turej odbočíte doľava hneď ako vojdete do dedinky, smerom na Polákov vrch a potom Babulicov vrch. Odtiaľ doprava asi 1 km až k murovanej zastávke, pri ktorej odbočíte doľava a ste tam.
Od Myjavy odbočíte pred Babulicovým vrchom doprava.

Kúsok za spomínanou zastávkou je parkovisko, kde odstavíte auto a zídete dolu po asfaltke okolo domčekov. Možno vám to potrvá 15 minút, ale tá prechádzka v tradičnom kopaničiarskom prostredí určite nenudí. Až dôjdete k rozprávkovému domu, ktorý uvidíte napravo. Ak by bola brána zo samorastov zatvorená, pokojne zazvoňte na starý železný zvonec.

 

Trolko aj Ježibaba

Viliam Wachsmuth vám príde otvoriť a prevedie vás svojím rozprávkovým kráľovstvom, ktoré si buduje už takmer štvrťstoročie. Kúsok po kúsku, sám a bez náhlenia. „Jednoducho ma to baví,“ tvrdí skromne.

Najskôr si môžete obzrieť domček v koreňoch starého gaštanu, v ktorom býva Trolko. Môžete vojsť aj dnu, nemusíte sa báť.
Kúsok vedľa je drevená klietka, do akej ježibaba pri medovníkovej chalúpke zatvorila Janka a Marienku. Pán Viliam tam vaše deti rád „zatvorí“, priloží maketu ježibaby a môžete sa fotiť 🙂 Zábavné, deti to berú ako zábavu, hoci ako sám pán Viliam dodáva – raz sme tu mali chlapca, ktorého rodičia akože zatvorili do klietky a že majú konečne pokoj…a chlapec sa rozplakal.
Okolo domčeka je veľa zelene, môžete zísť po chodníčku okolo makiet zajačikov, slimáka, či iných zvieratiek. Čarovné a milé.

zvieratká rozprávkový dom

 

Rozprávkový dom

Keď vojdete do domčeka, očarí vás interiér prerastený bizarnými snehobielymi korálmi, ktoré vymodeloval lyžicou! „Chcel som docieliť oblé tvary, takže inak to ani nešlo. Pri tvarovaní som sa inšpiroval prírodou a stromami, výrastkami a najmä korálmi,“ popisuje pre LepšíDeň.sk pán Wachsmuth.
Všetko sú ručne modelované plastiky, pri ktorých vidno, že si nechal záležať na maličkostiach. Niektoré útvary pripomínajú ľadovú jaskyňu, iné koralové útesy, tvary z parožia, vnútro orechového jadra, mraveniska…

K tomu ručne robené točité schody, krb, originálne stoličky aj kreslá.
Oddelená privátna kuchynka a na vrchnom poschodí izbička na spanie, keďže tu pán Viliam posledné roky býva. „Predtým som býval v dome a bol som stále chorý. Aj dvakrát, trikrát ročne a sem som išiel de facto zomrieť. Napokon som tu ožil, už roky som nebol chorý a je mi lepšie ako kedykoľvek predtým,“ prezrádza.

Viliam Wachsmuth

 

Spievankovo aj Mikuláš

Rozprávkový dom si Viliam Wachsmuth prerobil z polorozpadnutej stodoly a určite ide o slovenský unikát.  Všetko si dokonale premyslel a postupne to rozširuje, prirába, dopĺňa.
Aj preto je jeho domček vyhľadávaný – nakrúcal sa tam program aj CD Spievankovo, dvakrát Reflex, upútavka do Televíznych novín, Tip na výlet, aj Mikuláš, bol tam Miro Jaroš a ďalší.
Chodia k nemu nielen Slováci, ale aj zahraniční turisti.

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

Dokážete tam stráviť aj hodinu a pán Viliam sa vám rád povenuje. Bez jeho rozprávania by to však nebolo ono.
Takže ak budete mať cestu okolo, zastavte sa. Pondelok a utorok býva zatvorené, ale od stredy do nedele tam môžete prísť medzi 10:00 a 18:00. Počas leta aj dlhšie.
Vstupné je 3,50€ pre dospelých, 3 eurá pre deti, čo sa môže niekomu zdať priveľa. Berte to však ako originálny a netradičný zážitok, ktorý vytvoril jediný človek, nadšenec. Nie firma, organizácia, ale bežný chlapík, ktorý má fantáziu, je kreatívny a miluje deti.

vnútro rozprávkový dom

rozprávkový dom vstup

korálová výzdoba rozprávkový dom

rozprávkový dom

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.