Ilustrátor Harryho Pottera a jeho hravé, veselé a pestré vankúšiky. Adrián Macho a Mellow

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Agenti slávnej J.K.Rowlingovej mu povolili ilustrovanie špeciálneho boxu Harry Potter k 20.výročiu vydania na Slovensku. „Ilustrovať Harryho Pottera bol môj sen a splnil sa,“ usmieva sa slovenský ilustrátor Adrián Macho, ktorého kresby poznáme aj z iných knižiek, najmä vďaka veľrybe Gerde…ale Adrián má tiež vlastnú značku, ktorá poteší oko a skvele na nej zrelaxujete. Deti (aj dospelí 🙂 ) už niekoľko rokov vyrastajú s ich veľrybou, líškou, námorníkom, alebo si posedia na mäkučkom tuli vankúši. Značka MELLOW je hravá, veselá a plná snov.

 

Čím originálnym obdarovať priateľov?

ilustrátor Harryho Pottera Adrián MachoZa značkou MELLOW stojí Adrián Macho a Marcel Melicher. Nápad sa zrodil pred štyrmi rokmi, keď Adrián uvažoval, aký originálny darček dať kamarátom na Vianoce. „Chcel som niečo kreatívne, naozaj originálne, nielen plagáty a svoje ilustrácie. Vyrobil som teda vankúš okolo krku v tvare líšky,“ hovorí pre LepšíDeň.sk a dodáva, že nápad sa rýchlo uchytil. Darček sa páčil a začala sa cesta vlastnej značky s nádhernými vecičkami.

K líške pribudli ďalšie motívy zvieratiek a medzi nimi aj veľryba Gerda, vďaka ktorej sa Adrián dostal do povedomia. Krásny príbeh putovania veľryby Gerdy vyšiel v roku 2018 a kniha sa stala hitom medzi deťmi. Malá Gerda je totiž najšťastnejšia veľryba na svete, ale raz sa prihodilo čosi nečakané – Gerda zostala úplne sama a tak sa vybrala na plavbu šírym oceánom.
Gerdu preložili do desiatich jazykov, vzniklo pokračovanie a Adrián má v hlave trojku, ktorú však musel odsunúť, pretože takmer rok mu zabralo ilustrovanie špeciálneho boxu Harry Potter (viac o HP nižšie v článku)

Po Gerde prichádzali ďalšie super nápady, Adrián ich postoval na svojom Instagram profile, len nevedel, ako ich uchopiť biznisovo. Spojil sa preto s Marcelom Melicherom, ktorý dlhé roky pracoval vo výrobe, riadil aj výrobný podnik a mal teda potrebné skúsenosti. Vznikol Mellow a odvtedy teší tisícky rodín po celom Slovensku, ale aj za hranicami.

líška Mellow Adrián Macho

 

Mäkký, hravý a eko Mellow

Začiatky samozrejme neboli raketové, hoci záujem o vankúšiky s Adriánovými ilustráciami bol veľký. Chalani začínali šiť s externými krajčírkami, ale nebolo to ono. Chceli rýchlejšie reagovať na dopyt a neutápať veľa financií v zásobách. Zriadili si vlastnú dielničku a prijali prvú krajčírku na polovičný úväzok. O mesiac už mali dve a postupne sa rozrastali. Dnes majú šesť krajčírok, ďalší personál a presťahovali sa na nové, lepšie miesto.

Mellow sa začal šíriť po rodinách, hoci na trhu je množstvo lacných a menej kvalitných a menej pekných výrobkov z Číny. Ich vankúše, prikrývky, či sedacie vaky sú však domáce, slovenské, nádherne ilustrované s originálnym dizajnom, kvalitne šité a tiež eko. Všetky materiály sú z krajín Európskej únie, tlačia ekologicky bez použitia vody a používajú bavlnu alebo biobavlnu. Výrobky síce balia do igelitových vreciek, ale aj tie sú z recyklovaných materiálov, upozorňuje Adrián.

mellow adrián macho

 

Chceme robiť hlavne radosť…

ilustrátor Adrián Macho a Mellow„Dostával som ohlasy, že deťom sa moje ilustrácie páčia a ja som to chcel zhmotniť. Nemal som a nemám zámer zbohatnúť na tom, chcem robiť radosť,“ hovorí Adrián.
Ak sa pozriete na ich výrobky, sú nielen užitočné a praktické, ale vyžarujú čosi špeciálne. Pohodu, relax, radosť, majú v sebe emócie a to je najdôležitejšie.

Aktuálne plánujú zapojiť do tvorby aj iných slovenských ilustrátorov. „Nedávno som oslovil Martu Prokopovú, ktorá robí veľmi pekné, také výrazné, farebné súmraky, oblohy…nakreslila nám nádherné lasičky, ktoré si opekajú pri ohníku a čítajú si knižku. Taká rodinka lasičiek…a ja som nadšený, že s nami do toho ide a že to chce vyskúšať,“ dodáva pre LepšíDeň.sk Adrián Macho.

Vecičky od MELLOW sa dajú kúpiť v ich e-shope, ale tiež v niektorých kamenných predajniach, veľa ste ich mohli nájsť na trhoch a jarmokoch, čo však zastavila pandémia koronavírusu. Po trhoch na Slovensku a v Česku sa plánujú dostať aj za hranice, zatiaľ zvažujú, akým spôsobom, aby si uchovali hodnoty, na ktorých im záleží.

SÚŤAŽ o vecičky od Mellow
Páčia sa vám vankúše, sediace vaky od Mellow? Alebo nápadité pucle s maškrtným medveďom? A čo nádherná knižka o veľrybe Gerde? Zapojte sa do súťaže na našom Facebook profile a hrajte :-).
Adrián Macho, ilustrátor Harryho Pottera

Adrián Macho, ilustrátor Harryho Pottera.

 

Ako som ilustroval Harryho Pottera?

Tento rok zobralo Adriánovi Machovi veľa času ilustrovanie špeciálneho výročného Harry Potter boxu, ktorý má neuveriteľný úspech na Slovensku, aj za hranicami, či dokonca oceánom. O knižný box majú totiž záujem zberatelia z celého sveta – vydavateľstvu, či samotnému Adriánovi sa hlásia ľudia z Česka, USA, Veľkej Británie a chcú si box objednať…hoci väčšina slovenčine nerozumie 🙂

Hagridova chalupa podľa Adriána Macha

Hagridova chalupa a la Adrián Macho.

Box obsahuje všetkých 7 kníh, ilustrované sú samozrejme len obálky spredu a zozadu, ako aj celý box, do ktorého sú knihy vložené. Knihy vo vnútri nemajú jeho ilustrácie, to by sa nedalo stihnúť. Potterovské knihy ilustroval slávny výtvarník Jim Kay a ten si myslel, že prvý diel spraví za rok…napokon mu to trvalo tri roky.

„Musel som zabudnúť na všetky filmové verzie, postavy, situácie, a ísť svojou cestou.  Vymyslieť niečo úplne iné. Napríklad pri Rokforte som sa inšpiroval naším Bojnickým zámkom. Chcel som to prepojiť s niečím reálnym, čo všetci doma poznáme. Takže som využil to lomenie striešky na vežičkách… Alebo Hagridova chalupa vo filmoch je kamenná s kamennou strechou. Moja chalupa je celá drevená so slamenou strechou, v ktorej sú vtáčie búdky. Snažil som sa do tých ilustrácií vniesť aj svoje vlastné originálne prvky,“ vysvetľuje Adrián Macho v rozhovore pre podcast Knižný kompas.

Foto: Mellow, Adrián Macho, Instagram milan_booklover


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.