Kosačka na trávnik. Akú si vybrať a čo si pri kúpe všímať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kosačka s pojazdom alebo bez? Benzínová, elektrická, či postačí aj akumulátorová? A čo robotická – kedy je výhodná a ako sa s ňou robí?
Pre niekoho je kosenie trávnika relax, víkendový oddych po týždňových povinnostiach. Pre iných je to otravná povinnosť, ktorú treba urobiť, aby vám tráva „neprerástla cez hlavu“. V oboch prípadoch však rozhoduje aj to, akú máte kosačku. Či je správne vybratá pre veľkosť a typ vášho pozemku, ako často kosíte ap. Pritom prvé kosenie môže byť potrebné už v marci, keď je mierne jarné počasie a tráva začína rásť skôr. A potrvá až do neskorej jesene, takže kosačku využívate väčšinu roka.
Poradíme výhody a nevýhody jednotlivých druhov kosačiek, a na čo si dávať pozor pri kúpe.

 

Základné tipy pre správne kosenie

Kosenie trávy sa začína v apríli, niekedy už koncom marca podľa počasia. Ešte pred kosením urobte jarnú vertikutáciu, ktorá rozhodne vylepší trávnik. Všetko o vertikutácii si môžete prečítať v našom článku Kedy a ako vertikutovať trávnik?
Keď sa vrátite z dovolenky, či dlhšej cesty a idete kosiť – najskôr odstráňte maximálne polovicu výšky trávy. Pri ďalších koseniach, ktoré majú nasledovať častejšie, koste trávu postupne na kratšie.

No a dokedy kosiť? Počas teplých jesenných dní pokračuje rast tráv až do októbra, čiže pokojne koncom októbra pokosíte naposledy a opäť vertikutujete.
„Posledné kosenie by malo byť trocha vyššie ako počas roka. Po ňom treba odstrániť z trávnika všetku skosenú trávu a lístie, lebo inak sa môžu rozmnožiť huby a plesne. Existujú druhy húb, ktoré sa vyvíjajú práve pri nižších teplotách. A keďže na jeseň a v zime nie je núdza o dostatok zrážok na rast húb, môžu pod lístím a zvyškami skosenej trávy vznikať nežiaduce ohniská hubového ochorenia, ktoré sa v tichosti môže do jari rozšíriť a ktoré treba potom namáhavo odstraňovať,“
radí odborníčka Christa Lungová, ktorej vyšla v slovenčine kniha Dokonalý trávnik (Príroda, 2019).

Kedy nekosiť?
Mimochodom, ak máte v trávniku jarné cibuľoviny ako narcisy, tulipány či hyacinty, počkajte, kým nie sú ich listy po odkvitnutí hnedé. Potom ich ostrihajte, aby cibuľky boli v nasledujúcom roku dostatočne silné a mohli vyhnať nové rastliny. Pri kosení preto vynechajte miesta, kde rastú, alebo ich dokoste ručne.

kosačka - ako si ju vybrať?

 

Kosačka od A po Z

Kosačka na trávu sa teda vyberá podľa druhu trávnika, jeho veľkosti a tiež vašej telesnej konštitúcie. Kosiť s benzínovou kosačkou bez pojazdu môže byť pre niektoré dámy dosť vysiľujúce a namáhavé.
Existujú samozrejme klasické kosy, ktoré sú vhodné na kosenie kvetinovej lúky.

ikona kosačkaVretenová kosačka

Funguje na báze svalovej sily. Kosí pomocou rotujúceho valca s nožmi, vretena, a pevného spodného noža, takže to možno porovnať so strihom nožníc. Vreteno kosí hladko a čisto, no nemala by sa prekročiť východisková výška 8 cm.
Vretenová kosačka sa však v domácich podmienkach veľmi neosvedčila, pretože je pomerne drahá a náročná na údržbu, upozorňuje Ivan Vallo v knihe Trávnik pre krásu, šport a relax.

 

ikona kosačkaElektrická kosačka

Na plochu do asi 500 m2 je vhodná elektrická rotačná kosačka. Je cenovo dostupnejšia, tichšia, ekologická a ľahko ovládateľná. Je však menej výkonná a potrebuje kábel. V zásade by ste mali kábel pripevniť na bezpečnostný nosič na kosačke, aby ste predišli tomu, že sa dostane pod nože kosačky. Dnes sú už štandardné bezpečnostné vypínače, ktoré garantujú, že sa nožová lišta kosačky automaticky vypne, keď povolíte vypínaciu páčku.

Ak máte v trávniku rôzne porasty, napríklad stromy a kríky, ako aj rôzne ohyby trávnika, radšej si elektrickú kosačku s káblom nevyberajte. Manévrovanie je sťažené, rýchlo by vás to prestalo baviť.

 

ikona kosačkaBenzínová kosačka

Je vhodná aj na kosenie väčších a členitých plôch a zvládne tiež kosenie porastu vyššieho ako 10 cm. Stále je to pomerne hlučný, robustný a mierne zapáchajúci prístroj J, no v poslednom období boli vyvinuté tichšie, úspornejšie typy s menším množstvom spalín.

Vždy vyberajte kosačku so zberným košom. Bezpečnostný vypínač, ktorý po uvoľnení páčky vypne motor, je štandard. V tejto kosačke treba pravidelne vymieňať olej, takže pri kúpe dbajte na to, aby výmenu oleja aj brúsenie nožov bolo možné urobiť čo najjednoduchšie.
Blok motora sa nikdy nesmie čistiť vodou z hadice alebo vysokotlakovým čističom.

benzínová kosačka na veľké plochy

 

ikona kosačkaMulčovacia kosačka

Je modifikovaná vretenová kosačka, ktorá rozdrobí napadanú pokosenú trávu tak najemno, že ju možno nechať na trávniku ako prirodzené hnojivo. Tým zabránite úbytku živín. Zvyšky trávy padajú v ideálnom prípade medzi steblá trávy a znovu sa rozložia.

Väčšina mulčovacích kosačiek sa dá prestaviť na bežnú vretenovú kosačku, čo je praktické, keď je trávnik predsa len privysoký. Mulčovacie kosačky môžu byť poháňané elektromotorom alebo benzínovým motorom. Sú však vždy drahšie ako bežné kosačky.

 

ikona kosačkaAkumulátorová kosačka

Nie je na benzín, ale nemá ani kábel, pretože elektrinu nosí v sebe v akumulátore. Sú tiché, ľahké, dobre sa s nimi kosí, sú obratné a šikovné. Ideálne sú na menšie pozemky a to hlavne kvôli výdrži akumulátora. Pri kapacite 2 až 3 Ah počítajte cca s skosením 350 m² plochy. Kapacita 4 Ah vám potom zaistí až 500 m².

 

ikona kosačkaRobotická kosačka

Dá sa použiť takmer vo všetkých domácich záhradách a na všetky typy trávnikov. Všetky robotické kosačky sú zároveň mulčovacie. Pri pravidelnom kosení sa odstráni vždy len niekoľko milimetrov trávy, ktoré ostávajú ležať na trávniku, kde sa rozložia. Dochádza tak k spätnému prísunu živín do trávnika.

Prístroj sa nabíja v nabíjacej jednotke, ktorú v naprogramovaný čas opustí, aby pokosil trávnik, a potom sa vráti späť. Ohraničenie plochy pre prístroj tvorí indukčná slučka. Bez nej prístroj kosí bez rozdielu všetko, čo mu stojí v ceste. To znamená, že záhony, jazierka, chodníčky, terasy a úžitkové plochy treba ohraničiť tenkým elektrickým káblom.

Pri kúpe robotickej kosačky je výkon dôležitým kritériom, rovnako ako veľkosť trávnika, jeho nerovnosti, sklon a prekážky v trávniku, ktoré nie všetky prístroje bezchybne zvládajú.

starostlivosť o trávnikPrečítajte si tiež
Starostlivosť o trávnik – mesiac po mesiaci

 

Vybavenie kosačky
Okrem zberného koša (optimálne aspoň 50 litrov) si všímajte aj to, či je nastavenie výšky kosenia jednoduché. Pomôže tiež nastaviteľná výška rukoväte, napríklad pri kosení pod stromami a rozložitými kríkmi, ktorá sa dá upraviť aj na veľkosť pre rôznych používateľov.
Dôležité je aj to, či má kosačka pojazd a teda stlačením páčky sa de facto hýbe sama dopredu a vy ju len korigujete, usmerňujete. Alebo ju budete musieť tlačiť a tak kosiť.

Rozhodujúce je aj šasi – výrobcovia používajú tri materiály a to plast (najlacnejšie kosačky, no kratšia životnosť), potom kovové šasi (robustnejšie, najmä pri benzínových kosačkách) a napokon rôzne zliatiny, ktoré sú pevné, majú nižšiu hmotnosť a dlhú životnosť. Od toho sa potom aj odvíja výsledná cena.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.