Huba reishi. Skutočný prírodný zázrak, ktorý by nemal u vás doma chýbať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Huba reishi je súčasťou tradičnej medicíny od nepamäti. Už naši predkovia pred tisíckami rokov veľmi dobre vedeli, že v prírode sa ukrýva obrovská liečivá sila. V mnohých kútoch sveta má tradičná medicína svoje pevné miesto ešte aj dnes. V posledných rokoch si získava čoraz viac pozornosti aj u nás. Prečo by reishi nemala chýbať ani vo vašej domácnosti?

Huba reishi
Huba reishi (Ganoderma lucidum) si právom vyslúžila prezývku kráľovská huba. Rastie najmä v ázijských oblastiach, kde je teplo a vlhko. Dnes však už nie je problém kúpiť si rôzne produkty vyrobené z reishi aj u nás. Konzumovať sa môže aj samotná čerstvá huba. Jej pozitívne účinky však môžete využiť napríklad aj vďaka kvalitným doplnkom stravy s obsahom reishi. Výťažok nájdete nielen vo forme tabliet, tinktúr či prášku, ale napríklad aj pridaný do kávy alebo do čaju.
Avšak dávajte si veľký pozor na podvodníkov. Skôr, ako niečo kúpite, si pozorne preštudujte, čo presne a v akom množstve prípravok obsahuje.

 

Podporuje imunitu a pomáha v boji proti rakovine

Huba reishi obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších látok, vďaka ktorým má pestrú škálu pozitívnych účinkov. Od posilnenia imunity až po antikarcinogénne účinky. Ako píše portál Health Line, vedcom zatiaľ nie je celkom jasné, prečo je to tak, reishi však pozitívne vplýva na biele krvinky. Tie sú dôležitou súčasťou imunitného systému a niektoré typy pomáhajú telu bojovať s rakovinou. Užitočná je najmä pre ľudí s už prebiehajúcim ochorením. Reishi však môžu pokojne užívať aj zdraví ľudia.

Podľa portálu Mediteka pomáha reishi aj pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Užitočná je najmä pri ťažkostiach, ktoré sú zapríčinené nadmerným stresom. Zlepšuje okysličovanie srdcového svalu a podieľa sa aj na kontrole hladiny škodlivého cholesterolu v krvi. Pomáha tiež korigovať vysoký krvný tlak. Huba reishi je prospešná aj pre ľudí trpiacich cukrovkou.

huba reishi

 

Huba reishi na psychiku

Nespornou výhodou kráľovskej huby je okrem iného aj to, že pomáha nielen po fyzickej, ale aj po psychickej stránke. Jej pravidelná konzumácia totiž pomáha zbaviť sa nadmerného stresu a pocitu únavy. Zlepšuje náladu, pamäť a podporuje kognitívne schopnosti, a to aj pri ochoreniach, ako je napríklad Alzheimerova choroba či iné neurodegeneratívne ochorenia.

Vyskúšať môžete reishi aj v prípade, ak trpíte nespavosťou, podľa výskumov totiž pomáha aj pri tomto probléme. Podľa niektorých štúdií zas reishi účinne pomáha aj v boji proti depresii a úzkostiam.

 

Nekonečné možnosti využitia…

Nápomocná je aj pri liečbe dýchacích ťažkostí, ako je napríklad astma či zápalové ochorenia dýchacích ciest. Zlepšuje aj priebeh alergickej reakcie u ťažkých alergikov. Pomáha v boji proti baktériám a vírusom a lieči v tele zápalové procesy, informuje portál NCBI.
Možnosti využitia huby reishi sú zdanlivo nekonečné a vedci jej účinky ešte aj dnes podrobne skúmajú. Samozrejme, ak máte zdravotné ťažkosti, skôr ako začnete hubu reishi užívať, je vhodné poradiť sa s lekárom.

Organizmus každého človeka je totiž jedinečný a pri nadmernom užívaní huby reishi sa môžu dostaviť vedľajšie účinky. Užívanie môže spôsobiť podráždenie žalúdka a vo výnimočných prípadoch aj kožnú vyrážku. Tak ako pri užívaní akýchkoľvek doplnkov výživy preto platí, že všetko s mierou.

huba čagaPrečítajte si tiež
Čaga. Huba nesmrteľnosti, aj proti rakovine.

 

Dávkovanie výťažku z huby reishi závisí od množstva faktorov, napríklad od toho, v akej forme hubu užívate. Niekomu môžu viac vyhovovať tabletky, iní si zas obľúbia kávu s pridaným výťažkom. S lekárom by sa mali poradiť najmä tí ľudia, ktorí užívajú nejaké lieky. Aj keď má totiž huba reishi množstvo pozitívnych účinkov, v kombinácii s niektorými liekmi môže spôsobiť ťažkosti.

Nevhodná je napríklad pre ľudí, ktorí užívajú antikoagulanty, teda lieky na zníženie zrážanlivosti krvi. Užívanie akýchkoľvek výrobkov s obsahom huby reishi by mali zvážiť aj tí ľudia, ktorí v blízkej budúcnosti budú musieť podstúpiť operáciu. Okrem toho, je dôležité brať ohľad na to, že reishi nemôže nahradiť plnohodnotnú liečbu, ktorú vám nariadil váš lekár, slúži len ako doplnok pestrej stravy.

Zdroj: Health Line, Mediteka, Medical News Today, NCBI
Foto: Wikimedia/frankenstoen from Portland, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Petra Sušaninová

Komentáre sú uzavreté.