Ktorá podlaha je najvhodnejšia do obývačky?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa na rekonštrukciu obývacej izby? Hneď na začiatku budete musieť prejsť pomerne komplikovanou zaťažkávacou skúškou. Čo budete musieť urobiť ako prvé, je vybrať si podlahu, ktorú do miestnosti použijete. Medzi vašich najväčších favoritov sa asi dostanú  tieto štyri typy podlahy. Poznáte ich výhody a nevýhody? Ktorá podlaha je najvhodnejšia?

 

Koberec

Izbové koberce môžu byť skvelé aj hrôzostrašné – môžete si kúpiť krásny koberec s čistým dizajnom, ale aj taký, ktorého vzor naháňa strach každému interiérovému dizajnérovi. Aj preto si vyberajte radšej koberce bez vzoru. Ich výhodou je cena, a tiež to, že fungujú ako izolant hluku i tepla. Okrem toho pohlcujú ozvenu.
Nevýhodou je, že majú pomerne krátku životnosť a sú živnou pôdou pre roztoče a prach. Aj preto im musíte venovať zvýšenú pozornosť.

 

Plávajúca podlaha

Na výber máte z dvoch typov plávajúcej podlahy – laminátová a drevená.
Laminátová je cenovo dostupnejšia, je však menej kvalitná a nemala by prísť do kontaktu s vodou. Jej nevýhodou je, že na nej môžete pomerne jednoducho urobiť ryhy.
Drevená je drahšia, kvalitnejšia a aj odolnejšia. Starostlivosť o takúto podlahu nie je takmer žiadna – raz za čas povysávať a pretrieť vlhkou handrou.
V súčasnosti si stále väčšiu obľubu získavajú PVC podlahy, ktoré sú odolné voči vode, vhodné na podlahové vykurovanie, sú lacné, ale už na prvý pohľad vidíte, že je to len imitácia drevenej podlahy.

 

Parkety

Veľkou výhodou starších bytoviek je, že pod kobercom majú ukrytý poklad ­ parkety. Vtedy stačí stiahnuť koberec, parkety vybrúsiť a nalakovať a máte jeden z najkvalitnejších typov podláh, ktorý sa navyše vracia do módy. Nevýhodou je, že môžu vŕzgať, čo však  niekomu aj vyhovuje. Cíti totiž, ako mu drevo pod nohami pracuje. V prípade, že chcete nové parkety, pripravte si poriadnu sumu.

podlaha kozub

Správne zvolená podlaha vie z obývačky urobiť naozaj útulné miestečko.

Dlažba

Ak máte podlahové kúrenie, jednou z odporúčaných možností je aj keramická dlažba. Tá síce bude na dotyk teplá, no na pohľad bude stále chladná. Vyzerá pomerne sterilne a hodí sa viac do predsiene a kúpeľne, ako do obývacej izby. Aj preto je lepšie, keď sa pre tento typ podlahy rozhodnete iba v prípade, že máte v obývačke kachle a vyložíte ich okolie dlažbou, keby náhodou lietali iskry.

Aký je teda verdikt?
Ako najlepšia možnosť sa javí kombinácia plávajúcej podlahy resp. parkiet a kusového koberca.


Zdielať

About Author

Jeden komentár

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.