Kúzlo starého sídla, rodinné vzťahy a dávne tajomstvá. To je Sezóna zemolezu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekedy sa medzi dobrým a zlým nedá vybrať. Niekedy si z tých najhorších riešení musíš vybrať to najmenej zlé a dúfať, že to dopadne čo najlepšie…

Sezóna zemolezu je krásny historický príbeh, rodinná dráma, v ktorej vás budú baviť obidve časové linky: súčasná s Libby, jej fotením a odhaľovaním minulosti. Aj tá pred desaťročiami, v roku 1943, v ktorej sledujeme Sadie a Oliviu.  Miestami smutné rozprávanie, inokedy dramatické a napínavé… Každopádne však čítanie, pri ktorom sa nebudete nudiť.

 

Sezóna zemolezu

Libby sa po stroskotanom manželstve, niekoľkých potratoch a smrti otca vracia do svojho rodného mesta. Cíti sa úplne sama a chce začať odznova. Hoci jej nový život svadobnej fotografky poskytuje pocit, že jej život má aspoň nejaký zmysel, v prvom rade odvádza jej pozornosť od hlbokej bolesti.

Keď dostane ponuku na fotenie historického sídla Woodmont, spoznáva jeho majiteľku Elaine Grantovú. Libby dokumentuje obnovu sídla, avšak najviac ju zaujme skleník zahalený popínavým zemolezom. Libby nadväzuje nové vzťahy a skúma zarastený, no zároveň strašidelne krásny, skleník a Woodmontské panstvo.

„Postavil ho Elainin starý otec?“
„Áno, postavil ho v roku 1941 ako dar pre svoju budúcu ženu, ktorá bola Angličanka. Doktor Carter spoznal svoju ženu Oliviu počas študijného pobytu v Oxforde.“
„Pekný dar.“
„Klebetí sa, že sa kvôli vojne vzali skôr, než plánovali. Bolo to počas Bleskovej vojny a Londýn v tom čase nebol bezpečný.“

Starý skleník a celé panstvo však ukrývajú množstvo temných tajomstiev, záhadnú a bolestnú minulosť, ktorú Libby musí odhaliť, pretože sa sama stáva ich súčasťou. Jeden list totiž zmení všetko, čo vie o svojich rodičoch, sebe a panstve.
Dokáže odkryť dávno pochované korene minulosti a čo najcitlivejšie pozbierať plody svojich objavov?

 
 

Zemolez ako symbol večného puta

Ak máte ako čitateľ radi príbehy odohrávajúce sa v dvoch časových líniách, postupne pátrate a odhaľujete dávne tajomstvá – Sezóna zemolezu sa vám bude páčiť. Postupne zistíte, že niektorí kostlivci môžu byť v skrini zatvorení aj desiatky rokov, no raz predsa len vyjdú von. Držíte palce Libby, chvíľami ju ľutujete, no určite sa pri nej cítite, akoby ste boli kamošky. Sympatická hrdinka si vás získa.

Takisto prostredie Virgínie, staré sídlo, okolie, nádherné záhrady, starý skleník prerastený zemolezom... Mimochodom, zemolez je popínavá rastlina, ktorá má symbolizovať najmä šťastie, ale aj oddanosť a večné puto. S pribúdajúcimi rokmi táto rastlina postupne mohutnie a rozrastá sa a je veľmi ťažké ju vykoreniť. Ak sa chce človek rastliny zbaviť, je to veľmi náročné.

Urobila ďalšie zábery, a keď sa pozrela doprava, všimla si krivé písmo vryté do jedného zo skiel.
„Sadie.“
„Čo?“ spýtala sa Elaine vyľakane.
„Sadie, 1942. Toto meno s dátumom je vryté do skla.“
Libby ďalej fotila. Elaine prešla na druhú stranu a jemne prechádzala prstami po skle. „Na toto som už úplne zabudla.“
„Kto bola Sadie?“
„Bola to miestna dievčina. Istý čas pracovala pre moju starú mamu.“

Sezóna zemolezu historický román

 

Mary Ellen Taylor

Rodená južanka, autorka bestsellerov v Amazon Chart, zobrazuje lásku svojho domovského štátu Virgínie, ktorú cítiť aj v jej súčasnej beletrii so romantickou tematikou. Keď Mary Ellen nepíše, svoj čas trávi pečením, turistikou a rozmaznávaním jej trpasličích jazvečíkov, Buddyho, Belly a Tikiho.

Foto: LepšíDeň.sk, Noxi, maryellentaylor.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.