Tekuté tapety – tipy, vlastnosti, cena. Výhody a nevýhody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tapety na stenu sú už dlhé roky zaujímavým a vyhľadávaným doplnkom interiéru. To, čo sme za socializmu poznali mnohí a potom išlo do zabudnutia, tak teraz akoby sa vracalo späť. Len v trošku zmenenej, vylepšenej forme.
Poznáme množstvo druhov tapiet, či už sú to fototapety, samolepiace tapety, vliesové tapety a mnohé ďalšie. Ale možno ste ešte nevyskúšali…a dokonca ani nevideli tekuté tapety. Pritom v poslednom období sú čoraz obľúbenejšie.
Ako vlastne vyzerajú a prečo sa tešia takej popularite? Aká je ich cena? A čo výhody verzus nevýhody?

 

Čo sú to tekuté tapety?

Tekutá tapeta je textilná krytina na steny, stropy a iné povrchy. Aplikácia nie je obzvlášť náročná, takže prácu je možné vykonať aj bez odbornej pomoci špecialistov. Tekutá tapeta je pred použitím suchá zmes, ktorá má vo svojom zložení hodváb, celulózu, farbivá, lepidlo, perleť, zlaté nite a ešte omnoho viac.

Tekuté tapety pripomínajú skôr papierovú omietku, aj keď všeobecne sa tento typ obloženia stien nazýva tapetou. Údajne tapety vynašli vo Francúzsku a ich vzhľad sa historicky spájal s kráľom Karolom VII. Na hrade, ktorý sa mu podarilo obsadiť, boli steny pokryté zmesou drveného hodvábu a múky. Na kráľa zapôsobila táto originálna myšlienka remeselníkov a uvedenú technológiu začali používať aj v iných palácoch.

Podľa iného zdroja sa za pôvodom tekutých tapiet musíme pozrieť až do ďalekého Japonska. Tam tento druh ochrany povrchu stien domov používajú už takmer 400 rokov. Pôvodné receptúry a návody na tekuté tapety sa do Európy rozšírili práve z krajiny svojho vzniku, z Japonska.

tekuté tapety

 

Druhy tekutých tapiet

Dnes sú na trhu tri druhy tekutých tapiet, ktoré sa líšia štruktúrou svojich vlákien, ale aj hrúbkou hotovej vrstvy. Tekuté tapety sa podľa použitého materiálu delia na:

  • celulózové,
  • hodvábne,
  • hodvábno – celulózové.

Tapety z tekutého hodvábu obsahujú hodvábne vlákno, vďaka ktorému sú maximálne odolné a vyznačujú sa aj vysokou úrovňou odolnosti voči ultrafialovým lúčom. Takáto povrchová úprava tak skoro nevybledne a nezmení svoju farbu. V pôvodnej podobe a farbe zostane mnoho rokov.
Celulózové tapetyhodvábno-celulózové tapety sa vyznačujú nižšou cenou, ale zároveň aj nižšou trvanlivosťou a odolnosťou.

 

Výber tapiet do izieb

Na dekoráciu spálne sa rozhodnite pre tekuté tapety, ktoré obsahujú spracovaný hodváb. Jeho prvky vytvoria efekt látkového poťahu, ktorý prispeje k útulnosti a pohodliu v miestnosti. Keďže spálňa je najlepším miestom na odpočinok a relaxáciu, mali by ste uprednostniť povrchovú úpravu, ktorá neobsahuje príliš veľa kontrastných vzorov.

Pre detskú izbu sa môže stať tekutá tapeta optimálnym riešením. Keďže deti veľmi rady kreslia na všetko, čo im príde pod ruku (najmä steny a tapety 🙂 ), potom v prípade tekutého dokončovacieho materiálu bude ľahké opraviť natreté miesta. Dizajn interiéru teda nijako neutrpí. Aby bola detská izba veselšia, skúste steny oživiť kresbami, nálepkami, pestrými a jasnými farbami.

Tipy a rady:

  • Ak chcete obývacej miestnosti dodať nádherný šarm alebo slávnostnú atmosféru, rozhodnite sa pre tekuté tapety, ktoré obsahujú tenké strieborné alebo zlaté nite.
  • Ak chcete získať efekt  látkovej tapety alebo závesov, pridajte do zmesi tapiet ozdobné slamky, textílie, minerálne trblietky. Týmto spôsobom môžete zároveň zvýšiť aj ich úroveň tepelnej izolácie.

tekuté tapety

 

Výhody a nevýhody tekutých tapiet

Pri porovnaní tekutých tapiet s papierovými tapetami je zrejmé, že majú množstvo výhod. Dokážu uspokojiť potreby aj tých najnáročnejších zákazníkov.

  1. Tekuté tapety sú šetrné k životnému prostrediu.
  2. Majú tepelné a zvukové izolačné vlastnosti.
  3. Náklady na ich zaobstaranie a realizáciu sú pomere nízke.
  4. Jednoduchosť aplikácie – stačí pridať vodu a zamiešať.
  5. Ich povrch je jemný, bez švov a spojov.
  6. Nepriťahujú prach – naopak, odpudzujú ho.
  7. Nevyblednú a nedrobia sa.
  8. Nie sú príliš horľavé, teda sú z tohto hľadiska bezpečné.
  9. Majú dlhú životnosť.
  10. Dajú sa z nich vytvárať rôzne vzory a farebné kombinácie.

Jedinou nevýhodou je, že tekuté tapety, ktoré nie sú vodotesné, sa pri styku s vodou zmývajú a strácajú svoj tvar. Aj tento problém je však riešiteľný. Ak napríklad plánujete použiť tekutú tapetu v kúpeľni alebo v kuchyni, prípadne inde s cieľom urobiť ju odolnou voči vlhkosti, potom jednoducho na záver povrch pretrite bezfarebným akrylovým lakom.

Ako si vybrať správnu tekutú tapetu
Kritériá výberu zahŕňajú nielen tón a textúru, ale aj prevádzkové podmienky. Ak teda plánujeme tekuté tapety použiť v kuchyni alebo v kúpeľni, musia mať zvýšenú odolnosť proti vlhkosti. Táto informácia by mala byť uvedená na obale výrobku.
Dávajte tiež pozor na čas schnutia tapety, čo môže byť od 12 do 72 hodín. Rovnako dôležité je aj vybrať si kvalitný výrobok, teda kvalitnú značku, oplatí sa prečítať si recenzie od zákazníkov.

kvetinové tapetyPrečítajte si tiež
Túžite po zmene? Skúste kvetinové tapety.

 

Tekuté tapety: materiál a vlastnosti

Tradičná tapeta, ktorú pozná každý, je papierová, predáva sa v kotúčoch a vyžaduje si lepenie. Tekuté tapety sú zmesou celulózových vlákien, bavlny, lepidla a kvalitných prírodných farbív. V ich zložení často nájdete dekoratívne zložky: sľudu, kremeň, perleť, úlomky minerálov, zlaté nite a pod.

Tekuté tapety zakúpite v škatuliach alebo igelitových vreckách, v ktorých sa nachádza suchá prášková zmes rôznej farby a veľkosti, podľa prísad, ktoré obsahuje. Zvyčajne sú balené po 1 kg. Existujú aj tekuté tapety, ktoré sa dajú kúpiť len v bielej farbe. Ak chcete získať akúkoľvek inú farbu alebo odtieň, budete musieť pridať rôzne farbivá. Na dosiahnutie požadovaného konečného náteru je možné pridať spomínané dekoratívne komponenty.

Ceny nie sú vysoké – vrecko s hmotnosťou 720 g vás vyjde na cca 22€. Takéto vrecko pokryje v dobre nanesenej hrúbke 3 až 4 metre štvorcové.

tekuté tapety cena

 

Ako na to? Aplikácia tekutej tapety

tekuté tapety aplikáciaPre správnu aplikáciu takejto tapety budete potrebovať valček alebo stierku, ako aj vhodnú nádobu na riedenie zmesi. Ak chcete naniesť tapetu vo vlhkých priestoroch, zadovážiť si treba aj bezfarebný vrchný lak. Steny musia byť pripravené, teda vyrovnané a natreté základným náterom.

Suchú zmes vložte do nádoby a postupne nalievajte teplú vodu podľa návodu. Výsledkom by mala byť stredne hustá zmes, do ktorej môžete pridať aj farbivo. Po 15 minútach sa musí zmes znova premiešať.
Potom naberte časť zmesi na stierku a naneste na stenu. Rozotrite valčekom, alebo zarovnajte stierkou. Rovnako postupujete aj so zvyškom zmesi. Je potrebné dbať na to, aby bol povrch dokonale rovný, teda aby medzi nanášanými oblasťami neboli žiadne vydutiny, ani medzery.

Ak pri nanášaní urobíte chybu, stačí konkrétnu oblasť trochu namočiť teplou vodou, odstrániť tapetu zo steny a následne ju znova aplikovať. Tekuté tapety schnú 1 až 3 dni, závisí to od vlhkosti a teploty vzduchu v miestnosti, ako aj od typov tapiet. Počas sušenia musí byť miestnosť pravidelne vetraná. Po uplynutí troch dní môže byť tapeta pokrytá bezfarebným lakom.

 

Starostlivosť o tapety

Tekuté tapety nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť. V prípade potreby ich možno zľahka utrieť vlhkou handričkou, aby sa nepoškodili. Tento náter je ideálny pre tých, ktorí majú doma malé deti alebo zvieratá, pretože poškodené oblasti tekutých tapiet je možné rýchlo a ľahko obnoviť a opraviť.
Ak si všimnete poškodené miesto, stačí ho navlhčiť vodou, počkať 30 minút a povlak odstrániť nožom. Na vyčistené miesto nanesiete čerstvo pripravenú hmotu a necháte zaschnúť.

 

Čistenie tekutej tapety

  • Povrch je možné zľahka utrieť vlhkou handričkou, vysať.
  • Tekuté tapety sa nedajú vyčistiť chemicky, ani pomocou drsnej kefy, pretože môžete poškodiť ich povrch. Nedajú sa ani umývať väčším množstvom vody – ​​materiál pri kontakte s vodou veľmi rýchlo nasiakne.
  • Tekuté tapety v kuchyni, kúpeľni a chodbe sa odporúča pokryť priehľadným lakom, aby bolo možné ich čistiť jednoduchšie, aj pomocou vody a čistiacich prostriedkov.

Tekuté tapety sú ideálnym obkladom stien a stropov do obytných aj verejných priestorov. Takáto tapeta vydrží dlho a poteší svojim originálnym dizajnom. Prevažne na internete zakúpite aj rôzne dokončovacie materiály, použitím ktorých môžete vytvoriť rôzne obrazce a reliéfy. Tekutá tapeta je naozaj vynikajúcou alternatívou k bežnej tapete alebo k farbe a vďaka jedinečným komponentom ju možno právom nazvať multifunkčnou.

tekuté tapety

Foto: Unsplash.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.