Paddleboard vs. surfboard: Ktorý je pre vás ten pravý?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa doplniť medzery v zásobách pomôcok na dovolenku plnú relaxu? Alebo by ste radi vyskúšali nejaké nové adrenalínové vyžitie? Priblížme si paddleboard a surfboard. Ukážeme si hlavný rozdiel medzi týmito plavákmi, aby ste sa ľahšie rozhodli, ktorý si zaobstarať.

 

Čo je surfboard?

Surfboard alebo aj len surf je plavák z ľahkého, ale pevného materiálu. Korene surfovacej dosky siahajú až do starovekého Havaja, kde im domorodci hovorili papa he’e nalu a vyrábali ich z dreva miestnych stromov koa.

Dnešné surfy sú väčšinou z polyuretánovej alebo polystyrénovej peny, ktorá je pokrytá vrstvami tkaniny zo sklenených vlákien napustených polyesterovou alebo epoxidovou živicou. V poslednej dobe sa pri výrobe experimentuje s novými technológiami a materiálmi, akými sú uhlíkové vlákna, kevlar a ekologicky šetrné a biologicky odbúrateľné živice z organických zdrojov.

 

Čo je paddleboard?

Paddleboard vychádza zo starovekého dreveného surfboardu. V stredoveku ho Havajčania vyrábali z dreva stromu wiliwili a používali podobne ako surf, len s tým rozdielom, že na paddleboarde stáli alebo sedeli a na pohyb využívali pádlo.
Prví pádleri sú zachytení v roku 1784 na rytine Johna Webbera nesúcej názov Pohľad na Karakokooa. V roku 1926 napadlo pána Bernice Blakea, že by dosku mohol vydlabať, urobiť ju dutou a odľahčiť ju. Tým položil základ moderným ľahkým pádlovacím doskám.
V 80. rokoch zažili paddleboardy aj surfy obrodenie, keď si ich športovci upravovali k svojmu obrazu a vymýšľali rôzne variácie. Tak vznikli dosky rozličných tvarov, veľkostí, s plutvami aj s plachtami, určené k rozdielnym plaveckým štýlom.

paddleboard - ako si vybrať a dobré radyPrečítajte si tiež
Paddleboard . ako si vybrať? Užitočné rady pre začiatočníkov.

 

A v čom je ten hlavný rozdiel?

Ako sme už spomenuli vyššie, obe varianty sú určené pre pohyb po vode. Rozdiel je ale v tom, či túžite brázdiť divoké vlny alebo hladinu ako zrkadlo. Surfová doska je totiž ideálna na splavovanie divokého oceánu a to paddleboardové skôr na rekreačné a vyhliadkové pokojné vychádzky.
Tu je podrobnejšie porovnanie:

Surfboard

  • Surfboard je vhodný na vlny v oceáne.
  • Je celkovo menší a ľahší.
  • Má užší profil pre lepšiu manévrovateľnosť.
  • Objem surfu je menší ako pri paddleboarde.

 

Paddleboard

  • Paddleboard je vhodný do pokojnejších vôd.
  • Má väčšiu plochu pre lepšiu stabilitu.
  • Disponuje rozličnými tvarmi pre rôzne použitie (vyhliadková jazda, zjazd rieky a pod.).
  • Paddleboard má celkovo väčší objem, ktorý lepšie pohlcuje vlny.

— PR článok —
Foto: NicoElNino / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.