Paddleboard – ako si ho vybrať? Užitočné rady pre začiatočníkov a najčastejšie chyby

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na jazerách, rybníkoch a vodných plochách vídať čoraz častejšie paddleboardy, ktoré sa za posledné dva-tri roky stali mimoriadne obľúbenými. Ak ste ešte nevyskúšali tento trendy šport, nechajte sa nahovoriť – povieme vám, ako si vybrať ten správny paddleboard a čo by mala obsahovať výbava. Pridáme zdravotné benefity tohto športu, tiež praktické rady pre začiatočníkov a najčastejšie chyby.

 

ikona paddleObľúbený paddleboarding 

Paddleboarding je naozaj čoraz obľúbenejší, pritom Havajčania ho už roky používajú ako spôsob na udržanie si dobrej kondície. Tento sólový šport milujú aj svetové celebrity: od Rihanny po Katy Perry a Orlanda Blooma.

Súčasný moderný život sa stal do značnej miery oddelený od prírody. Pomalé kĺzanie po vode, ktoré spôsobuje len málo hluku, vám umožní pokojné ponorenie sa do čarov prírody okolo nás. Štúdie ukázali, že tí, ktorí žijú v blízkosti vody, sú šťastnejší ako tí, ktorí vodu v okolí svojho obydlia nemajú. Pokiaľ  aj vy chcete zažiť balans, čistú hlavu a skvelý pocit z voľného pohybu na vodnej hladine, stavte na paddleboarding – garantujeme vám, že určite neoľutujete!

 

ikona paddleČo je to paddleboard?

Stand Up Paddelboarding (SUP – pádlovanie v stoji) je vodný šport, určený pre širokú škálu záujemcov: športovcov-amatérov, rodiny s deťmi, jednoducho pre všetkých, ktorí radi vyhľadávajú adrenalín. Paddleboard je pevná alebo nafukovacia doska, na ktorej plávate postojačky a za pomoci pádla môžete brázdiť vody rybníka, jazera, priehrady, rieky, dokonca sa s ním môžete vydať aj na more.

paddleboard - ako si vybrať a dobré rady

 

ikona paddleAko si vybrať paddleboard?

Pri výbere vhodného paddleboardu musíte zohľadniť niekoľko základných pravidiel:

Nosnosť

Nosnosť paddleboardu sa pohybuje zvyčajne v rozmedzí 90 – 140 kg. Pri výbere nižšej nosnosti, akú potrebujete, dochádza k ponoreniu dosky a potom sa horšie ovláda.

Dĺžka

Dĺžka vášho plavidla by mala zodpovedať štýlu, skúsenostiam a využitiu. Ideálne sú stredné dosky s dĺžkou od 270 do 370 cm. Všeobecne platí, že čím je doska dlhšia, tým je paddleboard rýchlejší, ale ťažšie sa ovláda.

Šírka

Čím je doska širšia, tým je plavidlo stabilnejšie a teda aj bezpečnejšie, čo sa týka rizika prevrátenia. Ideálna šírka je 78 cm. Čo urobia len 2 cm? Užšia doska meria 76 cm, je rýchlejšia a menej stabilná. Na paddleboarde by nemal chýbať protišmykový nášľap, ktorý vás ochráni pred pošmyknutím.

 

ikona paddlePevný alebo nafukovací paddleboard?

nafukovací paddleboardPaddleboardy podľa konštrukcie delíme na pevné a nafukovacie.
Nafukovacie paddleboardy sú veľmi skladné a môžete si ich brať ľahko so sebou, kamkoľvek pôjdete. I keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, sú veľmi odolné proti poškodeniu, a to dokonca viac ako pevné. Súčasťou vybavenia nafukovacieho paddleboardu je pumpa, pomocou ktorej sa ľahko podľa potreby nafúkne alebo vyfúkne. Materiály, z ktorých sa vyrábajú, sú vysoko kvalitné a pevné, odolné voči obyčajnej (sladkej) i slanej vode, tiež proti UV žiareniu.

Na koľko vás vyjde paddleboard? 
Jeden z najpredávanejších je allround paddleboard (viď nižšie), ktorý dostanete už od 250€ (napr. Master Aqua Cabezon). Väčšinou je to však okolo 300€ a viac.
Najlacnejšie paddleboardy, nafukovacie do 100 kíl kúpite za približne dve stovky.
Paddleboard si môžete aj požičať, vo väčších mestách fungujú prenájmy. Univerzálny pre začiatočníka alebo rodinný si požičiate za 30€ na deň, detský vás vyjde na 15€. Na dva dni býva zľava. Nafukovací je zvyčajne zabalený v batohu, do ktorého sa zmestí všetko príslušenstvo aj pádlo.

 

ikona paddlePádlo a ďalšie doplnky pre paddelboard

Doplnky sa zvyčajne kupujú ako súčasť paddleboardu, dajú sa však dokúpiť aj osobitne. Tie lacnejšie sú vyrobené z hliníka a plastu, sú dĺžkovo nastaviteľné a dajú sa zložiť do prenosnej tašky. Sú vhodné najmä pre začiatočníkov.
Drahšie, ale zato pevné, ľahké a dynamické pádla sú vyrobené z carbonu, vďaka čomu je pádlovanie stabilné, bez nepríjemného chvenia. Sú určené pre skúsených priaznivcov vodného športu a surfistov. Ak ste si kúpili paddleboard bez kompletnej zostavy, okrem pádla budete potrebovať: istiace lanko, pumpu, nepremokavú tašku a plutvy. Odporúčame aj plávaciu vestu, človek nikdy nevie…

paddleboard - ako si vybrať a dobré rady

 

ikona paddleTypy paddleboardov

ikona lupaRace, teda závodný paddleboard – je úzky a dlhý, rýchly, je náročnejšie udržať na ňom stabilitu. Ideálny spoločník na tréningy a preteky.

ikona lupaYoga paddleboard – na cvičenie jógy a na fitness si môžete užiť stabilnú a širokú dosku s protišmykovým nášľapom.

ikona lupaAllround paddleboard – univerzálny, vhodný na všetko. Do pokojnejších vôd, pre široké spektrum ľudí, vrátane začiatočníkov.

ikona lupaSupper trip paddleboard – určený pre celú rodinu. Široká a dlhá doska, vhodná na rodinné výlety po riekach i jazerách, s viacerými úchytmi.

ikona lupaPaddleboardy do pokojných vôd – vhodné predovšetkým pre začiatočníkov. Väčšinou sú nafukovacie a umožnia všetkým nadšencom užívať si výhľady a kochať sa okolím.

Zaujímavosti z histórie
Paddleboarding nie je tak úplne nový šport. Svoje korene má už v starovekom Egypte a tiež v renesančnom Taliansku, kedy ho ľudia využívali skôr improvizačne.
Jeho súčasná podoba sa začala formovať začiatkom 20. storočia medzi havajskými surfermi, ktorý si pomáhali pádlom pri čakaní na tú správnu vlnu.

Paddleboarding, ako ho poznáme dnes, vznikol až okolo roku 2000. V súčasnosti patrí medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce vodné športy, či už na ňom budete chcieť pretekať, oddychovať, alebo rybárčiť. Zo známych osobností paddleboardingu podľahli aj Lewis Hamilton, Pierce Brosman aj Jennifer Aniston.

paddleboard - ako si vybrať a dobré rady

 

ikona paddleDobré rady pre začiatočníkov

 • Nájdite si pokojnú hladinu, kde nefúka a vstup do vody je pozvoľný.
 • Skúste nájsť stabilitu a udržať balans.
 • Ako sa dostať na plavidlo? Najlepšie po štyroch… 🙂
 • Kým sa postavíte, skúste pádlovať najprv v kľaku, kým nenadobudnete istotu.
 • Pri stoji sa postavte doprostred plavidla a nohy rozkročte na šírku ramien.
 • Pádlujte tak, aby list pádla smeroval dopredu – je tam značka alebo obrázok.
 • Držte pádlo ponorené vo vode a pádlujte plynule.

ikona paddleNajčastejšie chyby

 • Nerozhojdajte zbytočne dosku a nepreťahujte záber pádlovania až za telo.
 • Stojte rovno, uprostred plavidla a nedávajte nohy do X.
 • Skontrolujte, či máte paddleboard dobre napumpovaný.
 • Keď sa bojíte postaviť, najprv rozhýbte plavidla počas kľačania.

 

ikona paddleZdravotné benefity paddleboardingu

Paddleboarding má veľké množstvo zdravotných benefitov a najlepšie na tom je, že vaše telo žiadnym spôsobom neničí, ale práve naopak, posilňuje. Veľa aktivít a športov si vyžaduje rovnováhu. A práve pádlovanie v stoji na paddleboarde bezpochyby zlepší váš zmysel pre rovnováhu, keď sa budete snažiť ostať vo vzpriamenej polohe. Zároveň si začnete uvedomovať prítomný okamih: vietor, vlny a prúdy, ktoré musíte zdolávať.

 • Pri pádlovaní sa vám výrazne zlepší úroveň kardiokondície, čim znižujete možnosť vzniku srdcového infarktu a mŕtvice.
 • Vydáte zo seba veľa kalórií, čo sa môže premietnuť do straty hmotnosti. Znížením hmotnosti sa znižuje riziko vzniku cukrovky a tiež problémov s kĺbmi.
 • Pádlovať je veľmi uvoľňujúce a je to skvelý spôsob, ako znížiť a odbúrať stres. Stres má totiž nespočetné množstvo nepriaznivých zdravotných následkov a negatívnych účinkov na organizmus.
Dobrá rada na záver
Pokiaľ so sebou beriete aj deti, alebo nie ste až taký zdatný plavec a máte rešpekt z vody, použite záchrannú vestu. Je ľahká a nijako vás neobmedzí v pohybe. Nemáte sa predsa za čo hanbiť – bezpečnosť musí byť vždy na prvom mieste.
Nech už vyrazíte so svojím paddle kdekoľvek, užite si letné radovánky dosýta!

ako správne plávaťPrečítajte si tiež
Kraul, prsia, znak, motýlik…viete správne plávať?

Foto: pixabay.com, unsplash.com, vecteezy.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.