Robia sa vám zádery okolo nechtov? 8 osvedčených tipov ako sa ich zbaviť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zádery okolo nechtov sa robia mnohým z nás – či už kvôli častému používaniu saponátov, zo stresu, obhrýzania nechtov, alebo keď máte suché ruky, prípadne v zime vplyvom mrazu. Takéto drobné kožné problémy sú pomerne časté a väčšinou si s nimi nejako poradíte. No neraz cez malé ranke vnikne do tela infekcia, ktorá sa prejaví nielen na prstoch, či rukách, ale kdekoľvek na tele.
Máme pre vás niekoľko tipov, ako sa bylinkami a správnou starostlivosťou o ruky zbaviť tohto problému.

 

Nepríjemné zádery

Sú to malé, no bolestivé poranenia kože, ktoré však môžu mať závažné dôsledky. Záder je totiž miesto, kadiaľ sa do tela môže dostať infekcia a spôsobiť následne zápal.
Zádery sú odumreté časti pokožky v okolí nechtov a objavujú sa preto, že koža tam nemá veľkú ochrannú vrstvu tuku. Tak sa vysušuje a koža praská, vznikajú trhlinky, ktoré sa môžu zväčšovať (aj naším pričinením, keď si do nich „rýpeme“) a problém je na svete.

 

Koho trápia najviac?

Zádery mávajú predovšetkým ženy. A tiež ľudia, ktorí si obhrýzajú nechty alebo tí, čo si ruky neustále máčajú vo vode. Ohrozené sú aj profesie, v ktorých sa pracujúcim nadmerne vysušujú ruky alebo ich majú stále vlhké, napríklad kaderníčky, kuchári, predavači, ale tiež učitelia (písanie kriedou na tabuľu vie mnohým poriadne vysušiť pokožku na rukách).

Dôvodom častejších záderov môže byť aj nesprávna manikúra alebo nedostatok niektorých vitamínov, ako je A a D, prípadne minerálnych látok ako zinok, horčík, kremík, vápnik a železo.

zádery okolo nechtov

 

Osvedčené tipy proti záderom

Je ich viacero a treba vyskúšať, ktorý vám zafunguje. My uvádzame tie, ktoré sme zozbierali od ľudí, ktorým pomohli a svedčili sa. Základným pravidlom však je – netrhať a neokusovať zádery. Treba odstávajúcu kožičku odstrihnúť, hoci práve nemáte po ruke nožničky a vás to láka odtrhnúť. Veď čo môže taký kúštik kože spôsobiť, poviete si.
Najskôr dané miesto zvlhčite troškou vody a kvapkou oleja. Potom odstrihnite a potrite krémom na zvlhčenie.

ikona zdvihnutý palec1. Nechtík lekársky

Má mnohé liečivé účinky. Prečítajte si náš článok Nechtík – Božia rastlina. Liečivé účinky a spôsoby využitia. Krém z nechtíka pomáha liečiť drobné poranenia a praskliny okolo nechtov, obnovuje kožnú bariéru, tvorbu kolagénu a chráni kožu pred pôsobením voľných radikálov.

 

ikona zdvihnutý palec2. Extrakt z myrty

Hľadajte krémy, ktoré obsahujú výťažok z myrty, čo je stálozelený krík rozšírený po celom Stredomorí. Krém s myrtovým extraktom vyživuje, zvlhčuje a chráni pokožku vďaka kombinácii rastlinných a éterických olejov. Tie majú navyše mierne antimikrobiálne účinky.

 

ikona zdvihnutý palec3. Slnečnicový olej lisovaný za studena

Má regeneračné a zvláčňujúce účinky; podporuje prekrvenie pleti a vďaka vitamínu E pomáha hojiť kožné ochorenia vrátane ekzémov a akné.

 

ikona zdvihnutý palec4. Extrakt z medovky

Má čistiaci účinok a hodí sa na citlivú a namáhanú pokožku. Osvedčili sa aj jeho prospešné účinky pri kožných ochoreniach typu ekzém, či dokonca psoriáza.

medovka liečivé kvapkyPrečítajte si tiež
Medovka lekárska. Urobte si liečivé kvapky.

ikona zdvihnutý palec5. Vitamín E

Ak ho máte nedostatok, koža praská, vysušuje sa a vzniká viac záderov. Môžete si kúpiť vitamínové prípravky v lekárni, ale radšej využite prirodzený zdroj. Éčko sa nachádza v orechoch, rybách, ovsených vločkách, celozrnnom pečive a zelenej listovej zelenine.

 

ikona zdvihnutý paleczádery okolo nechtov6. Olejové zábaly

Výborné ako prevencia sú zápaly s použitím dobrého olejčeka. Kokosový olej, mandľový alebo bežný olivový dajte do misky, trošku zohrejte v mikrovlnke a potom si ho votrite do okolia nechtov, aj na nechty. Nechajte pôsobiť aj desať minút, potom si olej votrite do pokožky, prípadne zotrite papierovou vreckovkou.

 

ikona zdvihnutý palec7. Avokádová maska

Nielen na tvár 🙂 , ale aj na okolie nechtov. Vezmite zo zrelého avokáda kúsok, ktorý roztlačíte na kašu a tú premiešajte s olivovým olejom (pár kvapiek). Zmes si naneste na okolie nechtov a nechajte pôsobiť asi desať minút. Takto okolie nechtov hydratujete, zjemníte a dodáte vitamín E.

 

ikona zdvihnutý palec8. Rýchla pomoc

Začal sa vám robiť záder na nechte? Nemáte nožničky? Vezmite balzam na pery (ideálne mať jeden neparfumovaný, mastný len na tento účel) a potrite si ním okolie nechtov. Tým pokožku premastíte a záder sa nebude zväčšovať.

Náš tip
Ak ste veľa pracovali v záhradke, prípadne vaše ruky by už potrebovali poriadne ošetrenie – skúste tento tip: natrite si ruky väčším množstvom vhodného krému, ktorý zvlhčuje, lieči ap., navlečte si na ruky bavlnené rukavice a nechajte pôsobiť. Tak pre ošetrujúci účinok predĺži.
Prípadne použite hyaluronové sérum, ktoré nanesiete na pokožku rúk. Po zaschnutí naneste na ruky silnejšiu vrstvu ochranného krému a ruky zabaľte do potravinárskej fólie aspoň na 15 minút. Potom dajte dolu a zvyšok krému vmasírujte do pokožky, na nechty a nechtové lôžka.

Foto: Vecteezy.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.