Legenda o krvavej grófke. Naozaj bola taká krutá a sadistická?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aká bola v skutočnosti grófka Báthoryová, alias Čachtická pani? Bola to naozaj iba krutá, krvilačná a sadistická beštia? „Jej príbeh nemusí byť iba plný krvi, sadizmu a vrážd, ale môže sa držať aj skutočných historických faktov a skutočného historického pozadia,“ tvrdí spisovateľka Michaela Ella Hajduková, ktorá si na grófku posvietila a snažila sa zistiť reálne fakty, vyvážené a objektívne. Vznikol z toho pozoruhodný román Kráľovná krvi.

A z neho je evidentné, že grófka Erzsébet bola naozaj zaujímavá a záhadná žena. V príbehu sa autorka snažila poukázať na fakty, ktoré sa v iných knihách buď ignorovali, alebo prekrútili, pretože tak lepšie vyhovovali obrazu krvavej grófky. Ten sa už desaťročia podáva z generácie na generáciu ako ľudová slovesnosť…

 

Knižná Kráľovná krvi

O čom je príbeh Kráľovná krvi?
Jednej noci neďaleko Čachtického hradu zachráni mladá Cigánka Darvulia život šľachtickej dievčine. Ani jedna z nich netušila, že sa ich cesty opäť spoja. Na dlhý čas. Darvulia patrí k spoločnosti komediantov, no vyzná sa v tajoch bylín i liečenia ako málokto a to je dôvod, prečo ju grófka Erzsébet Báthoryová chce stoj čo stoj do svojich služieb. Darvulia však ovláda nielen oheň, ale aj čosi, čím sa ženy zaoberať nesmú. V temniciach grófky tečie krv a za jej chrbtom sa dejú veci, o ktorých nemá ani potuchy. Intrigy, politika, nenávisť… Po smrti manžela sa stáva ohromne bohatou vdovou a krvavé potoky z jej hradov vyvrú na svetlo sveta.

Mocná, rozhodná a inteligentná žena? Krutá a prchká majiteľka panstiev a poddaných? Alebo krvilačný démon, sadistická beštia a sériový vrah? Pravda ostáva ukrytá v žalároch a svetlách sviec, v krvi a smrti.

Kráľovná krvi Michaela Ella Hajduková

 

„Báthoryčka je moja srdcovka“

„Erzsébet je moja srdcová záležitosť, mňa samú táto žena roky zaujíma a fascinuje,“ prezrádza Michaela Ella Hajduková. „Čítala som a čítam o nej všeličo možné, a tiež pozerám rôzne dokumenty.  Mnohé z nich iba opakujú, čo už bolo stokrát povedané, dokonca ma „fascinuje“ ako dokážu nedokázané veci časom vydávať za fakty, len preto, že sa roky omieľajú. Okrem toho bežne v podzemiach hľadajú dôkazy o krvavej grófke, fabulujú krvilačné príbehy a s nočnými svetlami a zvukmi strašia divákov.“

Michaela preto roky zbiera informácie a fakty o Erzsébet Báthoryovej Snažila sa urobiť to, čo v prípade Draculu. V oceánoch krvi a legiend chcela nájsť človeka – ženu z mäsa a kostí.
„Pretože Erzsébet Báthoryová Nádašdyová bola v prvom rade skutočná historická postava, šľachtičná, bola potomkom bohatého, urodzeného a mocného rodu. Ak človek číta aj iné názory a iných historikov, objaví naozaj zaujímavú ženu. Možno bola tvrdá, prísnejšia na seba i na iných, nekompromisná, ale doba v ktorej žila a ani jej vysoké postavenie jej veľa možností nedávali. Už za života manžela a potom aj desať rokov po jeho smrti sama spravovala obrovské majetky,“ dodáva autorka knihy Kráľovná krvi.

legenda o krvavej grófke

 

V koži „krvavej“ grófky

Záujem o grófku vidno u Michaely aj mimo knižného príbehu. Nechala sa nafotiť ako krvilačná grófka (J) a nakrútila dokonca book trailer na Oravskom hrade. „Bol to mimoriadny a nezabudnuteľný zážitok,“ tvrdí.
Trailer pripravila spolu so skupinou Fringia, ktorá sa zaoberá rekonštrukciou a prezentovaním stredoeurópskeho bojového umenia z obdobia od 15. až 18. storočia. A tiež so šikovnými a kreatívnymi ľuďmi z umeleckej agentúry Art Cube, ktorá okrem iného pripravuje aj videoklipy.

Pozrite si BOOK trailer:

 

Legenda o krvavej grófke…

Michaela Ella Hajduková a Kráľovná krvi

Michaela Ella Hajduková so svojou knihou

Aká bola Čachtická pani? „Podľa mňa to bola tvrdá povaha, húževnatá a  cieľavedomá, s priam mužskou náturou,“ myslí si Michaela. „Máločo ju podľa mňa dokázalo naozaj zlomiť. Podľa listov, ktoré písala (a z ktorých sa dá naozaj veľa vyčítať), to bola inteligentná žena, nechala si poradiť, no dokázala sa rozhodnúť i sama.“

Existujú dôkazy o jej pomoci poddaným, ale naopak neexistuje jediný zápis od rodičov, ktorí hľadajú zmiznutú dcéru. Listy odkazujú aj na to, ako veľa vedela vďaka manželovi o politike a tiež to, ako dobre sa rozumela „manažovaniu“ obrovských majetkov a poddaných, ktoré vlastnili. Zaujímavým čítaním sú rozhodne i zápisy z vypočúvania svedkov a zozbierané výpovede.

V doslove ku knihe Kráľovná krvi ozrejmuje autorka, čo všetko vychádza zo skutočných faktov. Naozaj si dala záležať, hľadala a nachádzala miestami skutočne veľmi zaujímavé fakty. Mnohé prekvapia„Pevne verím, že grófka má ešte čo povedať, že jej príbeh nemusí byť iba plný krvi, sadizmu a vrážd, ale môže sa držať aj skutočných historických faktov a skutočného historického pozadia. Dobové pozadie je totiž v príbehu tejto ženy nesmierne dôležité. Pravda podľa môjho názoru zomrela v zrýchlenom procese, v mučení a zabití svedkov, vo vyše tristo výpovediach, kde väčšina ľudí niečo počula od toho, či tamtoho,“ vysvetľuje Michaela Ella Hajduková.

 

Foto: LepšíDeň.sk, autorka, Motýľ


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.