Maca peruánska, alias žerucha a jej účinky na zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Maca peruánska, Maca horská, Žerucha peruánska, Ženšen peruánsky, Brazílsky ženšen – počuli ste už o nich? Ak áno, možno tušíte, že reč je stále o tej istej rastline, ktorú u nás poznáme pod jednoduchým názvom maca, alebo aj maka.
Je to jedinečná bylina, ktorú by ste síce u nás márne hľadali, ale určite stojí za vyskúšanie. Obsahuje totiž výnimočnú kombináciu účinných látok, ktoré prinášajú nášmu organizmu mnohé benefity. Aké má maca liečivé účinky a nutričné hodnoty? Kde ju kúpite, ako sa užíva a ako chutí? Poradíme. 

Čo je to maca?

maca peruánska prášokMaca je rastlina, ktorá pochádza z peruánskych Ánd. Je považovaná za prírodný liek, ktorý je možné použiť pri určitých zdravotných problémoch. U nás sa maca stala populárnou v posledných desaťročiach.

Rastlina maca, vedecky známa pod názvom Lepidium meyenii, sa niekedy označuje aj ako peruánsky ženšen. Je to vlastne zelenina, podobná brokolici, karfiolu, kapuste alebo kelu. Ľudia z Ánd ju pestujú už viac ako tisíc rokov a je to jedna z mála jedlých rastlín, ktoré dokážu prežiť drsné poveternostné podmienky.

veľkosť reďkovky alebo okrúhlice a farba koreňov sa pohybuje od žltej po fialovú až čiernu. Dopyt po produktoch maca u nás v posledných rokoch vzrástol aj kvôli tvrdeniam, že rastlina môže podporovať libido a plodnosť. Výskum tejto rastliny je však v súčasnosti obmedzený a výsledky štúdií o jej účinnosti sú zmiešané.

Kde sa maca používa a ako chutí

Prášok z mletého koreňa rastliny sa zvyčajne pridáva do smoothies, džúsov a koktailov, no môže sa použiť aj ako prísada do kávy, čokolády, či olejov. Maca sa konzumuje predovšetkým vo forme prášku alebo kapsúl. Konzumácia výživového doplnku, ako môžeme macu nazvať, môže mať potenciálne vedľajšie účinky. Vedľajšie účinky koreňa maca sú však vo všeobecnosti menej časté a môžu zahŕňať gastrointestinálne syndrómy alebo bolesti hlavy. Napriek tomu pre svoje liečivé vlastnosti získala maca status superpotraviny.

Maca má zemitú, mierne orieškovú chuť s nádychom karamelu. Obzvlášť dobre chutí, keď sa pridá do ovsených vločiek alebo cereálií. Chuť sa môže líšiť aj v závislosti od typu macy. Čierna maca je o niečo horkejšia a korene krémovej farby majú sladšiu chuť.

maca ovsené vločky

Maca a jej liečivé účinky

Výskumníci stále objavujú nové zdravotné výhody, spojené s touto „zeleninou“. Maca sa napríklad považuje za „adaptogén“, čo je názov pre určité byliny, rastliny a prírodné látky, ktoré pomáhajú telu prirodzene sa adaptovať na stresové faktory, akými môže byť napríklad choroba alebo prílišná pracovná záťaž.
Maca poskytuje telu množstvo potrebných mikroživín a je plná antioxidantov. Bolo preukázané, že zlepšuje sexuálne zdravie, vyrovnáva hladinu hormónov, zvyšuje energiu, zlepšuje náladu a pamäť.

Štúdia na zvieratách v Českej republike dokonca zistila, že podávanie koncentrovanej dávky macy potkanom nielenže zlepšilo ich antioxidačný stav, ale tiež výrazne znížilo hladinu cholesterolu a triglyceridov v pečeni a znížilo hladinu cukru v krvi. To pomáha predchádzať rozvoju chronických ochorení.
Zlepšenie antioxidačného stavu môže byť prospešné pri prevencii ochorení, ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka, a to tým, že sa predchádza oxidačnému stresu a poškodeniu buniek. Napriek týmto sľubným výsledkom je však potrebných viac štúdií, aby sme dostatočne pochopili, ako môžu antioxidanty v koreni maca vplývať na zdravie ľudí.

Len pre zaujímavosť maca a matcha sú dve rozdielne veci 🙂
Matcha je čaj, maca zasa koreňová zelenina. Matcha je zelená, je z nutrične hodnotných mladých lístkov… Maca je teda najčastejšie prášok z koreňa, najmä krémovej farby, občas môže byť fialovej, zlatej, modrej, červenej, čiernej či zelenej farby.

matcha cheesecakePrečítajte si tiež
Matcha cheesecake. Recept na japonský variant obľúbeného dezertu.

Zvýšte si energiu, zlepšite náladu aj pamäť

Tí, ktorí pravidelne používajú maca prášok uvádzajú, že sa vďaka nemu cítia viac bdelí, s dostatkom energie, a to pomerne rýchlo po tom, ako ho začali používať. Navyše maca vám môže pomôcť zvýšiť energiu bez toho, aby vám spôsobila neželané „chvenie“ alebo pocit chvenia, ako to dokáže vysoká hladina kofeínu.
Klinické štúdie ukázali, že maca môže pozitívne ovplyvniť energiu a výdrž. Udržiavanie pozitívnej hladny energie môže tiež pomôcť zlepšiť náladu a niektoré štúdie dokonca zistili, že maca môže znížiť príznaky depresie.

Maca a jej nutričné hodnoty

maca tabletkyPrášok z koreňa Maca je vynikajúcim zdrojom bielkovín, vlákniny a niekoľkých vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, medi a železa. Obsahuje tiež viac ako 20 aminokyselín – vrátane všetkých ôsmich esenciálnych aminokyselín a tiež mnoho prospešných rastlinných zlúčením, preto je obľúbenou voľbou pre vegánsku stravu.

Macu možno nájsť aj vo forme kapsúl, tekutiny, prášku alebo extraktu. Všetky formy sú považované za rovnako prospešné. V ideálnom prípade by ste mali hľadať odrodu, ktorá je organická.
Na základe farby koreňov poznáme macu žltú, čiernu alebo červenú. Všetky farby macy majú podobné výhody, ale je tu predpoklad, že každá farby je vhodná pri určitých špecifických zdravotných problémoch. Najbežnejšie sa používa prášok z červenej macy.

Kde macu kúpiť a ako ju užívať

Vďaka svojej rastúcej popularite je maca dnes veľmi ľahko dostupná v lekárňach, predajniach zdravej výživy, internetových obchodoch a dokonca ju nájdete aj na pultoch bežných obchodných reťazcov. Všetky jej formy, teda tobolky, prášok alebo extrakt sú považované za rovnako prospešné, ale je potrebné dbať na kvalitu a kupovať macu len od overených predajcov v najvyššie dostupnej kvalite.

Aj keď neexistuje oficiálne odporúčané dávkovanie maca prášku, je najlepšie začať s menším množstvom, napríklad jednou čajovou lyžičkou, postupne pridávať ďalšie dávky a brať ju napokon v množstve trikrát denne jednu čajovú lyžičku. Keďže maca zvyšuje energiu a výdrž, veľa ľudí ju rado používa pred cvičením ako podporu pre svoje maximálne výkony, prípadne ráno na povzbudenie do začínajúceho dňa.

Rada na záver
Maca je právom považovaná za superpotravinu. Je dobrá na podporu imunity, kognitívne funkcie a pamäť, fyzické výkony, sexuálne zdravie a libido. Je tiež bohatým zdrojom nutričných látok, ktoré vaše telo ocení. Skúste aj vy zaradiť macu pravidelne do svojho jedálnička a užívajte si jej pozitívne účinky na organizmus.

 

Foto: Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.