Napadol ma počítačový vírus. Čo mám robiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo je počítačový vírus?
Je to program alebo kód, ktorý sa šíri v počítači bez vedomia jeho používateľa. Spomaľuje a destabilizuje nastavenie systému, mení alebo maže súbory na disku, poškodzuje dokumenty. Ak je program zasiahnutý počítačovým vírusom, hostiteľ sa stáva aj jeho šíriteľom.

Počítačový vírus sa chová podobne ako vírus biologický. Proces šírenia sa nazýva infekcia a napadnutý súbor je hostiteľ.
Počítač môže byť nainfikovaný vírusom cez rôzne médiá. Cez diskety, CD, sieťové linky, výmenné pevné disky a aj cez internet. Počítačové vírusy sú nazývané aj počítačovými červami či malware.
Termínom logická bomba je označovaný proces, pri ktorom sa ničivý kód spustí s oneskorením, až po nakazení určitého počtu hostiteľov. Šírenie vírusov zaťažuje počítačové systémy a obsadzuje ich zdroje, čo spôsobuje majiteľom počítačov finančné škody. Preto je programovanie vírusov trestný čin, ktorý spadá pod počítačovú kriminalitu. V trestnom zákone je takáto činnosť klasifikovaná ako trestný čin poškodenia a zneužitia záznamu na nosičoch informácií.

 

Počítačová kriminalita

Trestným činom je aj programovanie vírusov, ktoré nesú názov Trójske kone. Sú to programy, ktoré okrem užitočnej funkcie obsahujú aj skrytú časť, ktorá vykonáva v počítačoch deštrukčné aktivity – modifikuje údaje, vymazáva súbory či formátuje disky.
Nekalou činnosťou je aj šírenie programu spyware, ktorý sa bez vedomia používateľa snaží v počítači odhaliť jeho citlivé dáta a poskytuje ich iným subjektom.

Veľkou hrozbou sú najmä rezidentné počítačové vírusy, ktoré po infikovaní ostávajú v operačnej pamäti počítača natrvalo a často spôsobia nevyčísliteľné škody. Do trestnej činnosti sa preto radia všetky formy protiprávneho konania, pri ktorých sa počítač stáva nástrojom páchania trestných činov. Všetky útoky na počítače, neoprávnené prístupy či zmeny prevedené v cudzích údajoch a v programoch sú v rámci počítačovej kriminality vyšetrované a v zmysle zákona trestané.

počítačový vírus

 

Dôverujte odborníkom

Vírusy môžu napadnúť aj webové stránky, preto tvorba eshopu a webu z tohto pohľadu má podliehať určitým bezpečnostným kritériám. Je dôležité, aby pri vytváraní web stránok bola ochrana systému zabezpečená odborne. Fundovaní programátori sa dobre orientujú v ponuke antivírusových programov, čím dokážu web stránky a e-shopy chrániť pred vírusmi a inými hrozbami, ktoré na ne v on-line prostredí číhajú.

Mnohé typy vírusov je dnes možné úspešne detegovať kvalitnými antivírusovými programami, v ktorých sa skúsení tvorcovia web stránok a e-shopov dobre orientujú a o aktuálnych ponukách majú skvelý prehľad. Svojim klientom vyberajú také bezpečnostné opatrenia, ktoré eliminujú prípadné hrozby a účinne chránia ich majetok.

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.