Nemusíte byť šéfkuchár, ani vlastniť Michelinskú hviezdu, aby ste pripravili lahodné jedlo, ktoré bude chutiť vám, rodine, aj návšteve. Niekedy to chce len správne suroviny, poctivý prístup, ochutnávanie a zopár trikov. To je celé tajomstvo varenia 🙂
Zozbierali sme pre vás triky do kuchyne od rôznych šéfkuchárov známych reštaurácií, nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Tiež od gastronomických poradcov a autorov úspešných kuchárskych kníh.
Jardo Žídek. Pavel Pospíšil. Vojto Artz. Zdeněk Pohlreich. Roman Vaněk. Jamie Oliver. James Martin. Nigella Lawsonová. Či Anthony Bourdain.
Je ich veľa. Varia božsky. Tak sa od nich niečo naučme. Tu je prvý diel a 8 skvelých trikov.
Triky do kuchyne
Niektoré triky sú povestným krôčikom od obyčajného varenia ku kuchárskemu umeniu. Ako tvrdil špičkový viedenský šéfkuchár Reinhard Gerer, „vďaka takýmto trikom dosiahnete pri varení možno malé, ale zázračné rozdiely. A to aj vtedy, ak nie ste priveľmi skúsení.“
1.Ako správe variť cestoviny?
Najdôležitejší je dostatok vody. „Musí to byť obrovské množstvo vody, aj 5-násobok toho, čo budete variť. Inak vám z toho vznikne taká lepivá kaša,“ tvrdí gastroodborník Roman Vaněk.
Soľ? Určite áno. Voda na špagety musí byť solená ako v mori, naozaj veľmi slaná. Na liter vody povedzme zarovnanú lyžicu hrubozrnnej soli.
Olej? Niektorí radia pridať do vody lyžičku oleja. Podľa R.Vaňka zbytočnosť a mýtus. „Olej po cestovinách predsa skĺzne, nemá tam žiadnu funkciu.“
Musia vrieť. Niekedy dáte povedzme špagety do hrnca s vriacou vodou a v tej chvíli sa zastaví var – to je chyba. Nesmie sa to stať.
Preplachovanie? Absolútne nie. Tým by ste z nich zmyli všetku chuť, ktorú majú. Vezmete cestoviny, scedíte a až v sitku dáte olej, maslo…čo máte najradšej.
2.Aby avokádo nesčernelo
Avokádo obsahuje veľa tuku a keď sa dužina dostane do kontaktu so vzduchom a svetlom, sfarbí sa na čierno. Ako tomu zabrániť? Len čo plod rozrežete, pokvapkajte ho okamžite citrónovou šťavou a hneď použite.
Ak chcete, aby vydržalo ešte pár hodín, neodstraňujte jadro, ale rozkrojené polovice položte dužinou na tanierik, aby sa predišlo kontaktu so vzduchom a svetlom.
3.Jemná chuť cesnaku
Niekedy cesnak zhorkne, keď ho pridlho pražíte. Preto ho pridávajte do panvice vždy len na chvíľku.
Ak krájate cesnak na hrubšie pásiky, vždy ich posoľte, aby sa lepšie uvoľnili aromatické látky. Potom kúsky roztlačte nožom naplocho.
Prerezaným cesnakom môžete vytrieť hrniec alebo misu. Jedlo tak získa lahodnejšiu cesnakovú príchuť.
4.Vydarené kysnuté cesto
Existuje veľa receptov, ale tento je naozaj spoľahlivý. Odporúča ho šéfkuchár Reinhard Gerer:
- 0,5 kg múky
- 40 gramov čerstvého droždia
- 0,25 litra mlieka
- 70 gramov cukru
- 4 žĺtka
- 50 gramov masla
- trochu vanilky, soľ, citrónová kôra a lyžička rumu
5.Grilovanie mäsa
Najlepšie mäso na grilovanie je prerastené. Priveľmi chudé vyschne.
Rebierko ukladajte tak, aby mastný okraj ostal hore. Aj bravčové kotlety by mali mať tenký okraj z tučného mäsa. Ten nožom jemne narežte, inak sa kotleta skrúti.
Chcete šťavnaté mäsko? Zabaľte ho do alobalu, ktorý natriete maslom a takto ho položte na gril. Potom šťava nemôže odkvapkávať a mäso nevyschne.
6.Hrach a fazuľa
Keď dáte napučať fazuľu do vody, alebo hrach, potom ju v nej aj varte. Napokon ju nevylejte, ako to robí väčšina ľudí, ale ako radí Jamie Oliver: počas varenia sa zo strukovín dostane do vody veľa vitamínu C a ten predsa nechcete stratiť. Urobte z tej vody radšej dobrú diétnu polievku. Tá voda plná vitamínov je základ, ostatné podľa chuti.
7.Vyprážané a chrumkavé
Ak chcete, aby vyprážané jedlo bolo správne chrumkavé, musí byť dostatočne rozpálený tuk. Inak ho potravina vpije do seba a nebude chrumkavá, ale mastná.
Mimochodom, koreniny pridávajte vždy až po vypražení a odkvapkaní.
Ako na chrumkavé hranolky? Musíte postupovať v dvoch krokoch. Po nakrájaní namočte zemiaky do studenej vody, aby sa nelepili. Potom ich osušte, vhoďte do dobre rozpáleného tuku, vypražte a vyberte. Pred podávaním ich ešte môžete nechať vysmažiť pri teplote 170 stupňov.
8.Lahodné rizoto
Pri príprave rizota musíte dbať predovšetkým na kvalitu ryže, ktorá by mala byť krátka a guľatá. „Najvhodnejšia je Carnolli, Vialone alebo Arborio. Tieto talianske typy ryže majú vyvážený pomer škrobových látok. Vďaka tomu vsiakne do ryže veľké množstvo tekutiny, ale ryža si pritom zachová svoju pevnosť pri zahryznutí,“ radí šéfkuchár Jaroslav Žídek.