Ako napraviť časté chyby v reči tela?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Väčšina lídrov, s ktorými pracujem, nezačne premýšľať o tom, ako rozprávajú, chodia a vyzerajú, kým sa nevidia na videu,“ píše Carmine Gallo v knihe Hovor ako TED. Ponúka v nej 9 tajomstiev verejnej prezentácie od najlepších rečníkov z TEDx konferencií. Ako pokračuje, „len čo to video uvidia, väčšina z nich si uvedomí, že potrebujú oveľa viac pracovať na tom, aby vyzerali prirodzene a neformálne. Našťastie, je jednoduché problémy rozpoznať a napraviť.“
Aj tomu sa venuje tento skúsený autor – ako napraviť časté chyby v reči tela, pretože ich robíme veľa a často. Niekedy zo zotrvačnosti, inokedy zo stresu, nervozity, či podvedome, hoci vieme, že to škodí nášmu imidžu.

U lídrov, ktorí robia prezentácie, sa stretávame tromi najčastejšími chybami. Ak ich robíte aj vy, skúste ich napraviť – pomôže vám to k autoritatívnemu vystupovaniu, či už sa budete uchádzať o prácu, snažiť sa ostatných presvedčiť o svojom názore, robiť prezentáciu k predaju nejakého výrobku, usilovať o získanie rohovej kancelárie s oknami, alebo riadiť malú firmu.

eso v rukáve

Vytiahnite eso z rukáva a odstráňte chyby v reči tela.

Ako napraviť časté chyby v reči tela?

Určite budete súhlasiť, že nestačí mať skvelé myšlienky a nápady. Aby sme uspeli, musíme vedieť svoje nápady predať. Je to zručnosť, ktorá otvára bránu k splneniu našich snov.

Ošívanie, poklepávanie a cinkanie

Toto je prvý častý problém pri reči tela.
Tieto otravné návyky sa u mnohých z nás prejavujú počas prezentácií alebo pri rozhovore. Ak sa ošívate, vyzeráte neisto, nervózne, nepripravene. Návyky typu bubnovanie prstami po stole alebo pohrávanie sa s perom vám nijako nepomôžu. „Nedávno som sledoval autora jednej knihy o vodcovských schopnostiach, ako rozoberá svoju prácu,“ popisuje C.Gallo. „Po celý čas mu vo vrecku cinkali mince. Privádzalo ma to k šialenstvu, tak ako všetkých ostatných. V ten deň veľa kníh nepredal a rozhodne nezískal žiadne body za vodcovské schopnosti.

Rýchle riešenie: Dbajte na to, aby mali vaše pohyby nejaký účel. Použite nejakú lacnejšiu kameru alebo smartfón, nahrajte si prvých päť minút vašej prezentácie a potom si to prehrajte. Pozerajte sa na seba a zapisujte si všetky svoje prejavy, ktoré v tej prezentácii nemajú žiadny účel, ako je škrabanie nosa, poklepávanie prstami alebo cinkanie mincami.
Skrátka to, že uvidíte sami seba v akcii, vám pomôže uvedomiť si, akým dojmom pôsobíte – bude potom pre vás jednoduchšie zbaviť sa neužitočných pohybov a gest.

„Kedysi som pracoval s vedúcim pracovníkom jednej technologickej firmy, ktorý mal za úlohu informovať dôležitého investora o tom, že produkt bude mať meškanie,“ spomína si autor knihy Hovor ako TED. „Tým investorom bol generálny riaditeľ spoločnosti Oracle Larry Ellison, ktorý má v obchodnom svete povesť jedného z najtvrdších lídrov. Ten vedúci pracovník a jeho tím mali celú záležitosť pod kontrolou a z meškania si vzali cenné ponaučenie. Jeho reč tela však hovorila niečo iné. Počas prezentácie sa neustále ošíval – podupával, siahal si na tvár a bubnoval prstami po vedľajšom stole. Jeho prejavy naznačovali, že nie je kompetentný a že veci nemá pod kontrolou. Hneď ako sa videl na videu, väčšinu týchto otravných návykov sám zachytil a zbavil sa ich. Jeho prezentácia bola sebaistá, Ellison bol spokojný a celý projekt bol úspešný.“

reč tela

Reč tela je oveľa dôležitejšia, ako si mnohí hodláme priznať.

Strnulé postávanie na mieste

Ďalšia častá chyba pri prezentáciách a vystupovaní.
Skvelí rečníci sa živo pohybujú, nepostávajú na jednom mieste a nevyzerajú nehybne. Ak budete stáť úplne bez hnutia, budete pôsobiť strnulo.

Rýchle riešenie: Choďte, hýbte sa a pracujte s priestorom. Väčšina profesionálnych podnikateľov si myslia, že musia stáť ako sochy… alebo postávať pri rečníckom pultíku. Lenže hýbať sa nie je len prijateľné, je to aj žiaduce.
Reč potom plynie, nie je strnulá. Niektorí z tých najlepších rečníkov v obchodnom svete nestoja pred divákmi, ale namiesto toho sa medzi nimi prechádzajú.

Jednoduchý trik: Keď si budete natáčať svoju prezentáciu, vyjdite raz za čas zo záberu. Ak sa počas päťminútovej prezentácie niekoľkokrát nevytratíte zo záberu, ste príliš stuhnutí.

 

Ruky vo vreckách

Väčšina ľudí nevyberie ruky z vreciek, keď stojí pred skupinou ľudí. Vyzerajú kvôli tomu ľahostajne, znudene, nezúčastnene a niekedy nervózne.

Rýchle riešenie: Tentoraz je riešenie až príliš jednoduché – vyberte ruky z vreciek! Niektorí lídri počas prezentácie ani raz nedali obe ruky do vreciek. Je prijateľné vo vrecku mať jednu ruku, ak voľnou rukou gestikulujete. Nezabúdajte na to, že by sa gestá mali objavovať vo sfére sily.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.