Aj občasné zaklamanie nás vyčerpáva a ničí vzťahy. Ako si poradiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Keď začne byť úprimný jeden človek, dodáva tým odvahu hovoriť otvorene aj s ostatnými,” hovorí psychológ, ktorý v Bratislave priblíži smer radikálna úprimnosť.
Čo to vlastne je? Ako sa prejavuje radikálna úprimnosť a vie nám nejako pomôcť? Nemali by sme si skôr dávať pozor na to, čo vravíme? A naozaj nám škodí aj občasné zaklamanie?

Pravda oslobodzuje!
To hlási životná filozofia, ktorá čerpá silu z maximálnej úprimnosti. Väčšina z nás z času na čas zaklame alebo zatají svoje pocity. Zväčša to ani nerobíme zo zlých úmyslov. Radikálna úprimnosť však odmieta klamstvá či prekrúcania skutočnosti, pretože tie nás v dlhodobom horizonte vyčerpávajú a ničia medziľudské vzťahy.
Práve naopak, jej cieľom je autentická komunikácia smerom k druhým. Aj keď sa otvorenie k väčšej úprimnosti môže zo začiatku niekomu javiť ako riskantné či nepatričné, veci v skutočnosti spravidla dopadnú omnoho lepšie, než sme očakávali.
O tom, aké má táto metóda zásady a ako môže zmeniť náš život, porozpráva v utorok 28.apríla v KC Dunaj certifikovaný lektor a psychológ Sebastian James.

 

Aj občasné zaklamanie nás ničí

Sebastian James Radikálna úprimnosť“Keď svojim blízkym nehovoríme pravdu o tom, čo cítime a prežívame, drží nás to uzamknutých v mentálnom väzení. Náš život upadá do šedi a vytráca sa z neho sviežosť a uvoľnenosť,” vysvetľuje psychológ Sebastian James, prečo je prospešné hovoriť pravdu.
“Ak nás niečo vedie životom, tak to sú kvalitné medziľudské vzťahy. A je skutočne veľký rozdiel, či sú naše vzťahy založené na úprimnosti alebo nie. Ľudia si toto uvedomujú, a preto majú hlad po autenticite. Len občas nevedia, ako na to, alebo majú strach,” približuje psychológ, ktorý však podčiarkuje, že radikálna úprimnosť neznamená bezohľadná.
Tá radikálnosť spočíva v postoji, že klamanie, predstieranie a zatajovanie v dlhodobom horizonte urobí viac škody než úžitku. A že aj o najviac tabuizovaných témach, akými sú napríklad hnev, smútok, hanba, peniaze či sex, je prospešné otvorene hovoriť.

Podľa neho je o svojich emóciách niekedy obtiažne hovoriť otvorene, ale pokiaľ tak nebudeme robiť, ony sa aj tak nakoniec nejako prejavia. “Napríklad, keď budem na niekoho nahnevaný, ale nepoviem mu to, pravdepodobne sa mu začnem vyhýbať, ohovárať ho za chrbtom, nadmerne kritizovať, alebo mu robiť naschvál. Hovorí sa tomu pasívna agresia. V horšom prípade obrátim hnev proti sebe,” vysvetľuje James.

Dodáva, že úprimnosť je nákazlivá, a to je tiež jej výhodou. “Keď začne byť úprimný jeden človek, dodáva tým odvahu hovoriť otvorene aj s ostatnými. V tom je veľká sila úprimnosti, pretože sa naprieč našimi vzťahmi veľmi rýchlo šíri. Vďaka tomu vzniká medzi ľuďmi dôvera a začne im na sebe vzájomne viac záležať. Naviac, keď ľudia dokážu otvorene hovoriť o vlastných emóciách, prestanú sa ich toľko báť a to je v živote potom veľmi poznať.”

Kto je Sebastian James?
Radikálna úprimnosťJe to psychológ a psychoterapeut, ktorý pôsobí v privátnej aj v korporátnej sfére. Venuje sa individuálnej a partnerskej terapii a sebarozvojovým workshopom. Robí prednášky, koučing, konzultácie aj zážitkové vzdelávacie kurzy.
Vyštudoval sociálnu prácu a psychológiu. Umeniu psychoterapie a vedenia workshopov sa učil v Česku a v USA. Absolvoval 5-ročný výcvik v psychodynamickej práci so skupinami, 3-ročný výcvik v systematickej partnerskej terapii a 4-ročný výcvik orientovaný na Gestalt terapiu.
Na Slovensku a v Česku je jediným certifikovaným lektorom workshopov Radikálna úprimnosť. Hovorí plynule česky a anglicky.

Ak vás zaujíma viac téma radikálnej úprimnosti a ako si otvorenosťou viete zlepšiť život, príďte na jeho prednášku Radikálna úprimnosť v bratislavskom KC Dunaj na Nedbalovej ulici 3 (pár metrov od starej tržnice a námestia SNP, vchod zozadu od Uršulínskej)
Uskutoční sa v utorok 28.apríla 2020 od 19:00 a potrvá približne dve hodiny. Vstupenky si môžete kúpiť už teraz TU, aby sa nestihli minúť. Prednášku organizuje SmartTalk.

prednáška radikálna úprimnosť

LepšíDeň.sk je partnerom prednášky.
Foto: SmartTalk a Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.