Piatok 13. je pre mnohých postrachom a radšej ani nevychádzajú von, prípadne nerobia žiadne dôležité rozhodnutia. Je to deň, ktorý je považovaný za nešťastný a strašidelný v mnohých kultúrach, najmä v západnom svete. Tu je pár zaujímavostí a kuriozít o tom, prečo tento deň vzbudzuje toľko obáv.
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.
Vypočujte si túto epizódu na Spotify:
Ako vlastne vzniklo presvedčenie, že piatok 13 je nešťastný? Podľa jednej teórie to má biblický pôvod a strach z tohto dňa pochádza z kresťanskej tradície. Piatok je považovaný za deň, kedy bol Ježiš Kristus ukrižovaný, a 13 je spojená s Poslednou večerou, kde bolo 13 hostí vrátane Judáša, ktorý zradil Ježiša.
Podľa inej teórie sú za tým templári a kráľ Filip IV.: piatok 13. októbra 1307 bol deň, keď francúzsky kráľ Filip IV. nariadil zatknutie templárov, uväznenie veľmajstra Jacquesa de Malay, čo viedlo k ich prenasledovaniu a zániku.
A ešte jedna možná teória, tá pochádza zo severskej mytológie. Tam sa totiž verí, že pri hostine bohov vo Valhalle sa objavil nezvaný hosť Loki, čím sa zvýšil počet bohov na 13, a to prinieslo nešťastie.
Vedeli ste, že psychologický strach z takéhoto piatku sa volá paraskavedekatriafóbia? Tento komplikovaný termín je špeciálnou formou triskaidekafóbie, čiže fóbie, strachu z čísla 13.
Nešťastná trinástka
Vo viacerých krajinách sa v piatok 13. obmedzuje cestovanie, menej ľudí uzatvára obchody, a dokonca aj operácie sa presúvajú na iný deň. Niektoré zdroje tvrdia, že americká ekonomika v tento deň príde o miliardy dolárov kvôli zníženej produktivite. Psychológovia zistili, že niektorí ľudia naozaj majú nehody alebo ochorejú práve v piatok trinásteho. Ale podľa nich je to najmä preto, že ľudia podvedome cítia úzkosť a obavy z tohto dňa.
Piatok 13. je témou mnohých hororových filmov, najznámejší je filmový seriál „Piatok trinásteho“ s postavou Jasona Voorheesa. Tento film posilnil mýtus o nešťastnom dni a jeho hokejová maska sa stala symbolom.
Ale jedna pikoška – v španielsky hovoriacich krajinách je za nešťastný deň považovaný utorok trinásteho (ako aj utorky vo všeobecnosti); hovorí sa v preklade: v utorok sa nežeň ani nezačínaj cestu.
Asi už viete, že mnohé vysoké budovy nemajú 13. poschodie a hotely často vynechávajú izbu číslo 13. Niektoré letecké spoločnosti nemajú rad sedadiel číslo 13.
Kniha Piatok trinásteho
Otázkou teda je, či je to šťastný alebo nešťastný deň?
Napríklad v niektorých kultúrach sa číslo 13 považuje za šťastné. A dám vám dva príklady, ktoré to celé obracajú naruby. V roku 1976 sa Newyorčan Daz Baxter rozhodol, že zostane celý deň v posteli, pretože sa bál piatka 13-teho. To sa mu však stalo osudným. Zahynul vo svojej posteli, keď sa pod ním zrútila podlaha.
No a v roku 2010 zasiahol blesk 13-ročného chlapca v Suffolku v piatok 13. o 13:13 a prežil. No povedzte, môže sa ten chalan sťažovať na nešťastný piatok 13-teho?
Existuje aj kniha Piatok trinásteho od Thomadsa Williama Lawsona, ktorá vyšla v roku 1907. Burzový maklér si v príbehu vyberie piatok trinásteho za deň, kedy sa pustí do akcie, ktorá povedie k pádu Wall Street. Román zaznamenal obrovský úspech, už za prvý mesiac sa predalo 60-tisíc výtlačkov a burzoví makléri po celom svete údajne odmietali obchodovať v ktorýkoľvek piatok 13-teho.
Iróniou je, že sám autor vďaka knihe slušne zbohatol, ale neskôr podľahol vlastnej manipulácii na akciových trhoch a zomrel ako chudobný muž.
Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:
Foto: Freepik.com