Balzam a obklad z kostihoja na bolesti svalov, kostí a pohybového aparátu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bolia vás kĺby, ťažšie sa vám chodí, ani sedieť nie je bohviečo? Ak máte nejaké problémy pohybového aparátu, výborným spôsobom ako si uľaviť je využiť kostihoj lekársky. Či už balzam alebo obklad na bolestivé partie.
Zbiera sa aj pestuje hlavne pre svoju výnimočnú schopnosť urýchľovať hojenie a zmierňovať zápalové procesy pri rôznych zraneniach svalov, vyvrtnutiach a zlomeninách. Samotný názov tejto byliny hovorí za všetko.
Máme pre vás recept a postup pre balzam aj obklad – vyrobíte si ich pomerne rýchlo a vedia naozaj pomôcť a uľaviť od bolesti.

Kostihoj lekársky
Kostihoj sa vyskytuje v Ázii, Európe a Severnej Amerike. Rastie v lesoch, krovinatých medziach a oblastiach s vlhkou pôdou, napríklad na brehoch riek, ale aj v záhradách, od jari do jesene. Vyhovujú mu slnečné aj tienisté stanovištia. Spoznáte ho podľa širokých listov s hlbokými žilami a drobnými chĺpkami. Má biele, fialové alebo ružové zhluky kvetov tvarom podobné zvonu.
Ale pozor, má aj jedovatého dvojníka: náprstník červený. Listy náprstníka sú v porovnaní s kostihojom trochu zúbkatejšie, kostihoj ich má celistvookrajové.

Balzam z kostihoja na pohybový aparát

kostihoj-lekarsky„Balzam sa môže aplikovať na modriny a udreté miesta, aj na bolestivé časti tela, napríklad chrbát. Nenanášajte na otvorené rany. Zaujímavé je, že obsahuje alantoín, vďaka ktorému dokáže telo tvoriť nové kožné bunky,“ vysvetľuje Ebony Gheorghe v knihe Čarovné zberateľstvo.

Balzam si pripravíte z kostihového oleja. Ten si buď kúpite, nájdete ho v mnohých bio obchodoch, aj v eshopoch. 100 ml fľaštička vás vyjde na cca 10€, ale zoženiete ju aj za 6 eur.
Alebo si ho pripravíte sami, nie je to nič zložité.

Recept na olej z kostihoja

Zalejte 150 g sušeného kostihoja v zaváraninovom pohári 250 ml vybraného nosného oleja. Ten môže byť mandľový,  slnečnicový, konopný alebo z hroznových semien. Nechajte macerovať na tmavom mieste 4 – 6 týždňov.

Prípadne môžete ohriať zmes nosného oleja a kostihoja v parnom kúpeli – použite špeciálnu nádobu alebo položte misku na hrniec s vriacou vodou. V tom prípade sa však voda nesmie dotýkať misky. Na miernom ohni ohrievajte 2 – 4 hodiny. Preceďte.

Kostihojový macerát uskladnite v tmavej fľaši, aby vydržal dlhšie. Po ukončení prípravy dôkladne umyte misku aj sitko, lebo kostihoj je pri vnútornom užívaní jedovatý. Na kuchynských pomôckach by nemala ostať ani stopa po pripravenej zmesi.

makový olej mak z jarnejPrečítajte si tiež
Makový olej. Na kĺby, do šalátov aj na šúľance.

Balzam z kostihoja

Stačia vám tri suroviny a k tomu veľký hrniec a malý uzatvárateľný sklenený pohár.

Prísady

  • 3 šálky (710 ml) kostihojového oleja
  • asi 30 g sušeného sójového alebo včelieho vosku
  • pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu, napríklad mätového, levanduľového alebo eukalyptového

POSTUP

Tento prípravok si vyrobíte veľmi rýchlo. Hneď si budete môcť užívať jeho prospešné účinky. Nalejte kostihojový olej do hrnca a pridajte vosk. Nechajte ho na miernom ohni, kým sa vosk neroztopí a dôkladne neprepojí s olejom.
Potom pridajte esenciálny olej. Nalejte do pohára a odložte. Používajte podľa potreby. Po ukončení prípravy dôkladne umyte hrniec, lebo ešte raz – kostihoj je pri vnútornom užívaní jedovatý.

obklad-z-kostihoja

Obklad z kostihoja

Prikladanie obkladov je starodávny spôsob liečby rôznych problémov, ako sú modriny, bolesti či výrony. Zvyčajne ide o zmes pomletých bylín skombinovaných tak, aby sa čo najlepšie využili ich prospešné vlastnosti podľa daného problému: napríklad kostihoj proti bolestiam kostí a svalov v kombinácii s rebríčkom proti krvácaniu.
Potrebujete mixér alebo mažiar, ústrižky gázy, kúsok tkaniny alebo obväz a misku.

Prísady

  • nasekané odrezky kostihoja alebo nastrúhaný kostihojový koreň
  • voda

POSTUP

Vložte nasekaný kostihoj do misky a zalejte dostatočným množstvom vody, aby pri mixovaní alebo drvení v mažiari vznikla pastovitá konzistencia. Natrite pastu na gázu, preložte ju na polovicu a priložte na problematické miesto. Môžete aplikovať aj priamo na pokožku, ak vám to neprekáža, nikdy však nie na otvorené rany. Oviňte tkaninou alebo obväzom, aby sa gáza nezošmykla. Nechajte pôsobiť pár hodín a meňte podľa potreby.

Ak vám zvýšila bylinná pasta, natrite ju na gázu, zrolujte a v uzatvárateľnom plastovom vrecúšku odložte do mrazničky. V prípade potreby budete mať poruke obklad na rýchle použitie.
Opäť pripomíname – po ukončení prípravy dôkladne umyte všetko vybavenie, keďže kostihoj je pri vnútornom užívaní jedovatý.

carovne-zberatelstvo-kniha

Zdroj a foto: Lepsiden.sk, kniha Čarovné zberateľstvo,
wikimedia/Evelyn Simak, Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.