Želatína na kosti, kĺby aj pokožku. Ako ju pridať do jedálnička + RECEPT na domáce cukríky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zaradíte občas do svojho jedálnička želatínu? Ak nie, robíte chybu. Želatína je pre naše telo vhodná z viacerých dôvodov. Obsahuje proteíny, ktoré sú dôležité pre zdravé kostí, pokožku a svaly. Tiež pomáha s trávením a podporuje zdravé kĺby. Nižšie povieme…
Pridáme aj jednoduchý recept na želatínové cukríky.
Treba si však overiť, či nemáte alergické reakcie na želatínu. Tiež správne vyberajte, pretože niektoré formy želatíny môžu byť vyrobené z nežiaducich zložiek.

Prečo nám želatína pomáha?

Želatína je jednou z foriem kolagénu a je hlavnou bielkovinou v tele. Je to zjednodušene akési lepidlo, ktoré drží naše kosti, kožu, svaly a šľachy pohromade. Takže ak želatínu pridáte do organizmu, len mu pomôžete, pretože s vekom sa produkcia kolagénu v našom tele znižuje.

Termín kolagén pochádza z gréckeho slova pre lepidlo, presnejšie “kolla”, čo odkazuje na starý spôsob výroby lepidla z varenia konských zdochlín. Moderná výroba želatíny sa od pôvodnej veľmi nelíši. Vyrába sa z varených kostí, koží a chrupaviek zvierat, najmä bravčového, hovädzieho alebo rybieho.

Benefity želatíny pre naše zdravie

Vedeli ste, že kolagén tvorí takmer tretinu všetkých bielkovín v našom tele? Štúdie ukázali, že želatína môže znižovať stuhnutosť kĺbov, zápaly a dokonca hojiť praskliny v chrupavkách.
Želatína obsahuje 18 aminokyselín, ktoré sú dôležité pre rast a regeneráciu svalov.

Používa sa v kozmetike, pretože kolagén je látka, vďaka ktorej je pokožka pružná a bez vrások. Produkcia kolagénu však s vekom klesá a práve želatína by mohla pomôcť obmedziť starnutie.
Navyše vyživuje aj nechty a posilňuje ich.

Želatína zlepšuje zdravie čriev. Aminokyseliny v želatíne vyživujú sliznicu čriev, čo pomáha liečiť zápalové poškodenia. Tie môžu byť spôsobené nesprávnou stravou, užívaním liekov, citlivosťou na potraviny alebo nepriechodnosťou čriev.

Želatína ďalej pomáha zvyšovať množstvo žalúdočných štiav, ktoré rozkladajú potravu, znižuje reflux kyseliny, zmierňuje zápaly, pomáha detoxikovať pečeň a je nápomocná aj pri nespavosti.

Druhy želatíny

Bežne kúpite dva druhy – bežnú želatínu a hydrolyzovanú želatínu. Zdravotné účinky oboch látok sú rovnaké, takže záleží len na vašich preferenciách.

  • Bežná želatína sa používa na výrobu dezertov alebo gumených cukríkov. Rozpúšťa sa v teplej alebo horúcej vode.
  • Hydrolyzovaná želatína sa pridáva do tekutín, ako sú smoothies a káva. K dispozícii sú aj želatínové kapsuly. Majú rovnaké zložky a výhody, ale bývajú drahšie.
  • Existuje aj vegánska želatína, ktorú vyrábajú zo zložiek, ako je karagenan, cukor a rôzne gumy. Tá však neprináša žiadne zdravotné výhody a naopak, pri konzumácii veľkého množstva môže dokonca zhoršiť stav čriev.

pšenovo-tvarohový koláčVyskúšajte recept na
Pšenovo-tvarohový koláč so želatínou.

Ako zaradiť želatínu do jedálnička?

Existuje niekoľko spôsobov, ako ju pridať do každodenného príjmu, dôležité je tiež množstvo.

ikona zdvihnutý palecŽelatínové dezerty: Pripravte si domáce želatínové dezerty, ovocné koláče so želatínou, tvarohové dezerty so želé, pudingy alebo želatínové ovocné šaláty. Môžete použiť šťavu z čerstvého ovocia alebo ovocné konzervy ako základ pre želatínu.

ikona zdvihnutý palecVývar z kostí: Môžete piť vývar z kostí, ktorý má vysoký obsah želatíny, alebo jesť mäso bohaté na želatínu, ako sú šunkové stehná, volské chvosty a dokonca aj bravčové nohy.

ikona zdvihnutý palecSmoothie: Pridajte želatínu do svojho smoothie. Stačí ju predtým rozpustiť vo vode a pridať do mixéra spolu s ostatnými ingredienciami.

ikona zdvihnutý palecPolievky a omáčky: Ak chcete zahustiť polievku alebo omáčku, pridajte želatínu. Stačí ju rozpustiť vo vode a pomaly vmiešavať do teplých alebo horúcich tekutín.

ikona zdvihnutý palecPrílohy a jedlá: Použite želatínu na prípravu príloh, ako sú želatínové vločky alebo želatínové krémy, ktoré môžete servírovať s mäsom alebo zeleninou.

ikona zdvihnutý palecV prípade práškovej formy by mali stačiť 1 až 2 polievkové lyžice denne. V prípade užívania v kapsulách sa riaďte pokynmi na produkte.

Recept na domáce želatínové cukríky
zelatinove-cukrikyNekupujte si gumových medvedíkov, je tam veľa prídavných látok, ktoré nám veru neprospievajú. Radšej si urobte doma jednoduché želatínové cukríky.
V miske zmiešajte 3 šálky horúceho uvareného čaju, ¼ šálky medu a 3 polievkové lyžice želatínového prášku. Nalejte do silikónového podnosu alebo formy na ľadové kocky a nechajte cez noc stuhnúť.

Zdroj a foto: smh.com.au, medicinenet.com,
mitchellmedicalgroup.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.