Čo všetko dokáže obyčajná kyslá smotana?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najčastejšie ju využívame v kuchyni…a tam to končí. Kyslá smotana nachádza svoje uplatnenie predovšetkým pri varení, pečení, príprave šalátov ap. Určite ste mnohí robili najjednoduchší nepečený koláč z kyslej smotany – piškóty, kyslá smotana zmiešaná s vanilkovým cukrom a rôzne ovocie podľa chuti.
Pritom kyslá smotana má oveľa viac využití, o ktorých ste možno ani netušili.
Povieme vám, ako sa dá smotana využiť pre lepšie zdravie, v kozmetike, na pehy, aj suché vlasy.

Ako vybrať dobrú kyslú smotanu?
Kyslá smotana sa vyrába odstredením tuku z mlieka, ktorý sa následne pasterizuje a potom očkuje ušľachtilými baktériami mliečneho kysnutia.
V obchodoch nájdete od 10% až po 38%-tné smotany. Vždy si dobre všimnite, či nie je ešte tepelne ošetrená – tak by to už bol termizovaný výrobok, neraz to býva označené len malými písmenami.
Obsah tuku musí byť minimálne 10% – pozor teda na „ľahké“ kyslé smotany, ktoré majú napríklad 9%. Vysokotučná smotana má aspoň 35%.
Kyslú smotanu treba skladovať pri teplote 4 až 8 stupňov, farba by mala byť mliečne biela až krémová. Počet baktérií mliečneho kvasenia by mal byť najmenej milión v každom grame kyslej smotany. A to v živom stave počas celej trvanlivosti výrobku.

 

Smotana pre lepšie zdravie

kyslá smotana v nádobkeKyslá smotana je vynikajúci prostriedok pre lepšie trávenie. Ak máte pocit nafúknutého brucha, ak vás pobolieva, cítite sa nepríjemne, ťažko… vezmite 16%-tnú kyslú smotanu a doprajte si pár lyžičiek. Je totiž ľahko stráviteľná, obsahuje prospešné mliečne bielkoviny, minerálne látky aj vitamíny A, D, E, či K. Tie dokážu správne  ovplyvniť črevnú mikroflóru a zlepšiť trávenie.

Ak na vás lezie chrípka, nachladnutie, kúpte si kyslú kapustu a kelímok kyslej smotany. Pol kila kapusty zalejte smotanou, pridajte nasekanú cibuľu, mrkvu, jablko a nastrúhaný chren. Dobre premiešajte a dávajte si denne po trochách. Výborne to posilňuje imunitu.

Smotanu pravidelne využívali už starí Číňania, ktorí ju používali ako súčasť omladzovacích kúr. Tentoraz ide o sladkú smotanu na šľahanie. Vyskúšajte aj vy voňavý kúpeľ. Napustite si príjemne teplú vodu, pridajte hrnček ušľahanej tučnej smotany a lyžicu medu. Ľahnite si do vane a odpočívajte. Čítajte si knihu, počúvajte pohodovú hudbu, jednoducho relaxujte. Med vám pomôže odbúrať únavu a smotana zvláčni pokožku, takže sa budete cítiť skvele.

Kyslá smotana je nevyhnutnou súčasťou pre aktívnych ľudí, ktorí športujú, budujú si svalstvo ap. Obsahuje totiž ľahko stráviteľné bielkoviny, ktoré poskytujú telu energiu, sú výživné a pomáhajú budovať svalovú hmotu.
Pravidelná konzumácia kyslej smotany má pozitívny vplyv aj na kostný systém, stav zubov a nechtov, a okrem zlepšenia trávenia, či imunity je tiež prospešná pre rôzne duševné aktivity.

 

Kyslá smotana pre krásu

Máte príliš suché vlasy? Vyskúšajte tento receptík – zmiešajte 2 lyžice kyslej smotany, lyžičku citrónovej šťavy a pol lyžičky teplého slnečnicového oleja. Zmes vtierajte do vlasov a nechajte pôsobiť asi polhodiny. Potom si hlavu umyte ako obyčajne. Takáto zmes vlasy posilní a zvláčni.

Receptov na pleťové masky zo smotany je veľa, najmä zo sladkej smotany, ktorú ušľaháte na pevnú hmotu. Odoberte z nej dve lyžice, zmiešajte s lyžičkou mandľového oleja a naneste na tvár. Nechajte pôsobiť 20 minút, potom si tvár opláchnite vodou. Takáto smotanová maska úžasne zjemní vašu pokožku.

Zázračná kyslá smotana
Kvalitná kyslá smotana má naozaj všetko, čo potrebuje vaša pleť. Kyselina mliečka upokojuje pleť a obmedzuje jej zrohovatenie. Je to superhydrátor, ktorý zvyšuje viazanie vody na bunky až o 300%. Podporuje tiež tvorbu kolagénu, ktorý pomáha odstraňovať vrásky a vyhladzuje pleť, napríklad zväčšené póry alebo drobné jazvičky.

kyselinotvaorné a zásadotvorné potravinyPrečítajte si tiež
Kyselinotvorné a zásadotvorné potraviny | Praktický prehľad

Mnohé dámy využívajú kyslú smotanu na zakrytie, či „vyčistenie“ pleti od pieh. Kyslá smotana totiž obsahuje kyselinu mliečnu, ktorá zosvetľuje pleť. Vezmite necelý hrnček kyslej smotany, rozmiešajte ju a naneste tam, kde máte pehy. Počkajte desať minút a potom pleť umyte.

Kyslú smotanu môžete využiť aj ako omladzujúci detox pre pokožku: ráno po prebudení si nedávajte žiadnu kozmetiku, mejkap, nič. Iba si naneste na pokožku kyslú smotanu a počkajte, kým časť z nej nevsiakne. Potom umyte a pokračujte ako inokedy. Takto to robte aspoň týždeň, každé ráno a uvidíte, že vaša pokožka bude zrazu vyzerať mladšie a sviežejšie.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.