Chlór v bazénoch škodí naším vlasom i pokožke. A čo ďalšie zdravotné problémy?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plávanie je skvelá vec pre naše telo, celkové zdravie, či už je to v mori, na jazere alebo v klasickom plaveckom bazéne. No chlór v bazénoch v spojení s ďalšími látkami nám môže škodiť: spôsobuje astmu, alergie, zápaly priedušiek, ekzémy, aj gynekologické ťažkosti.
Ako je to naozaj? Koľko chlóru nám škodí a ako sa to prejavuje?
Ako možno viete, chlór sa používa na dezinfekciu vody už celé storočie. Pre prevádzkovateľov kúpalísk je vysoko účinný a mimoriadne výhodný v porovnaní s inými technológiami používanými na dezinfekciu bazénovej vody. Má to však negatívny vplyv na našu pokožku a vlasy.

 

Ako nám škodí chlór v bazénoch?

Aby sa príjemné popoludnie strávené pri bazéne nezmenilo na nepríjemný zážitok, zvýšte starostlivosť o svoju pokožku a vlasy. Majte na pamäti pár faktov, ako na nás vplýva chlór a tiež čo robiť.

Chlór a vplyv na vlasy

Vlasy sú proti slnku úplne bezmocné, obzvlášť, keď sa namočia do bazénovej vody. Chlór totiž priťahuje slnečné lúče ako magnet, čo zapríčiňuje ich rýchle vysušenie, polámanie i vyblednutie. Pred vstupom do bazéna si ich preto zopnite do nedbanlivého drdola a počas slnenia sa noste pokrývku hlavy.

Ak sa ale neviete vzdať plávania pod hladinou a kúpacia čiapka vám nevyhovuje, najprv si ich namočte v sprche. Dôvod? Vlhké vlasy nenasajú toľko chlóru, ako tie suché. Najlepším riešením však ostáva kúpacia čiapka.

V lete je žiaduce obmeniť aj vlasovú starostlivosť. Na umývanie vlasov používajte bezsulfátové šampóny a spreje, ktoré vytvárajú okolo vlasového vlákna jemný ochranný film. Výbornými pomocníkmi sú aj hydratačné masky a oleje. Taktiež do čo najväčšej miery eliminujte chemickú i tepelnú úpravu vlasov.
Ak ste strávili celý deň pri bazéne a namáčali ste si v chlórovej vode aj vlasy, doprajte im večer vhodný kúpeľ. Zmiešajte jablčný ocot s vodou v pomere 1:4 a naneste na umyté vlasy. Nechajte pôsobiť a potom opláchnite. Môžete pridať aj citrónovú šťavu na osvieženie.

ako nám škodí chlór v bazénoch?

 

Vplyv na pokožku

Pobyt v bazéne si môže vyžiadať svoju daň v podobe suchej, kriedovej kože alebo drobných červených vyrážok, ktoré svrbia. Na vine je zasa chlór, ktorý odplavuje povrchovú vrstvu oleja uzamykajúceho vlhkosť do pokožky. Chlór celkovo zbavuje telo dôležitých olejov.

V bazéne preto nebuďte viac než pätnásť minút a len čo z neho vyjdete von, pustite na seba sprchu. Najúčinnejšou praxou je umyť sa aj sprchovým gélom či mydlom, ktoré neutralizujú chlór a odstránia aj jeho zápach.
Po sprche je dobré pokožku vyživiť telovým mliekom. Ak ešte hodláte v slnení pokračovať, opäť siahnite po kozmetike na opaľovanie s ochranným SPF faktorom.

kempovanie na SlovenskuPrečítajte si tiež
Kempovanie na Slovensku. 5 tipov + praktické rady.

 

Ďalšie zdravotné ťažkosti

Chlór v bazéne, najmä ak sa potápame s otvorenými očami, neprospieva očiam. Môžete dostať zápal spojiviek, podráždite si rohovku, čo má za následok červené a svrbiace oči. V bazéne sa určite nepotápajte, ak nosíte kontaktné šošovky – tie môžu absorbovať vodu ako špongia a určite nechcete mať po zvyšok dňa v očiach chlór.

U žien sa v oblasti slabín môže po kúpaní v chlórovej vode objaviť svrbenie, ekzém, či iné nepríjemné bolesti. Chlór dráždi pokožku i sliznicu a narúša prirodzené pH v pošve. Existujú produkty, ktoré pomáhajú predchádzať kvasinkový ochoreniam. Po kúpaní sa treba čo najskôr osprchovať čistou vodou.

Dôležitý je aj čas, ktorý trávite v chlórovej vode. Nech to nie je hodina, či dve, pretože rozmočená pokožka rýchlo stráca svoju obranyschopnosť a je náchylnejšia ma rôzne infekcie.

Odborníci zistili a výskumy to aj potvrdili, že ak deti často plávajú v chlórovej vode, môže to najmä u citlivejších detí zvýšiť riziko nádchy, alergie a astmy. A navyše, zmiešaním chlóru s nečistotami vo vode, ako je pot alebo moč, vznikajú chloramíny. A tie ako vieme spôsobujú podráždenie očí a poškodzujú dýchacie cesty.

ako škodí deťom chlór v bazénoch?

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.