Zlodej duší. Psychotriler Sebastiana Fitzeka, ktorý vás šokuje

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Predstavte si, že zostanete odrezaní od okolitého sveta, pretože vonku zúri snehová víchrica. Ocitnete sa v budove spolu s ďalšími ľuďmi… a ešte jedným človekom, ktorý je však iný. Je to chladnokrvný psychopat a už pri pomyslení naňho vám behajú zimomriavky po celom tele. Ste s ním v uzavretom priestore a on začína konať. Systematicky, premyslene…a vy nedokážete nikam uniknúť. Musíte spojiť sily s ostatnými, aby ste dokázali prežiť.
Toto je v skratke zápletka nového psychotrileru od Sebastiana Fitzeka. Zlodej duší je napínavý príbeh, naženie vám hrôza, strach a Fitzek veľmi umne pracuje nielen so svojimi postavami, ale aj s čitateľmi. Zavádza nás, predkladá mätúce stopy, prekvapuje v nečakaných chvíľach. Skvelý kúsok pre tých, čo majú radi hádanky, rébusy a predovšetkým absolútne nečakané vyvrcholenie celého príbehu.
A ako Fitzek píše úplne v závere, „Nemusíte sa báť, čítali ste iba román, nie skutočný chorobopis. Tým som si istý. Takmer…”

 

Zlodej duší

kniha Zlodej dušíO čom teda je novinka Zlodej duší?
Boli raz tri pekné mladé ženy, ktoré žili naplno. Bezstarostne a do posledného dúška si užívali život…až jedného dňa zmizli bez stopy.
Neboli znásilnené.
Neboli mučené.
Neboli zabité.
Prežili niečo omnoho strašnejšie. Už o týždeň po zmiznutí sa objavia zúbožené a psychicky zlomené. Pochované vo vlastnom tele. Padli do rúk psychopata, ktorého prezývajú Zlodej duší.

To bolo v minulosti. Vtedy.
Teraz je pred Vianocami a Zlodej duší sa znovu prihlási o slovo. Vyberie si luxusnú psychiatrickú kliniku. A štvrtú obeť.
Lekári a pacienti sú zdesení, pretože zloduch sa nepozorovane dostal do budovy krátko predtým, ako snehová víchrica odrezala kliniku od okolitého sveta. Vystrašení obyvatelia kliniky sa zúfalo snažia navzájom chrániť – až kým v noci hrôzy, ktorá sa nezadržateľne blíži, nepochopia, že pred Zlodejom duší niet úniku.
Pacient Caspar napriek svojej anamnéze verí, že pozná nebezpečného zločinca, ktorý to má všetko na svedomí. Vrah však vyčíňa ďalej a necháva za sebou hádanky, ktoré musia obyvatelia kliniky vylúštiť, ak chcú túto zvrátenú hru na mačku a myš prežiť!

kniha Zlodej duší

 

Mix strachu a napätia

Sebastian Fitzek je v tomto žánri špička. Dokázal to už viacerými svojimi knihami ako Pacient, Šialená hra, Darček, Terapia, či Pasažier 23.
Tentoraz namixoval naozaj skvelý príbeh. Už ingrediencie sľubujú šialený spád – psychiatrická klinika odrezaná od vonkajšieho sveta kvôli počasiu a znepokojujúca správa o psychopatovi, ktorý ničí ženy zvnútra…

Rafinovane napísané, ako máme u Fitzeka radi. Vtiahne vás do deja, nemilosrdne vás vláči z miesta na miesto, provokuje, podpichuje, naťahuje vašu trpezlivosť…a vy chvíľami až cítite teplý dych na šiji.
Zlodej duší je typický fitzekovský štýl – keď už si myslíte, že všetko viete, blíži sa rozuzlenie, tušíte, o čom to bude…tak akoby vás ovalil kladivom po hlave, a všetko je inak. Dochádza k dramatickému obratu, ktorý veľa veci spochybňuje a ste opäť na začiatku.
Ako napísal nemecký Weltbild, „autor vytvára takú hustú atmosféru, že napätie by sa dalo krájať, a jednotlivé sekvencie príbehu sa odvíjajú priam filmárskou technikou.”

 „Táto kniha na mňa zapôsobila ako narkóza, úplne ma omámila. Autor hádže čitateľovi na krk slučku a postupne ju sťahuje, aby ho už nikdy nepustil zo svojho zajatia.”
Buechertreff.de

 

Sebastian Fitzek

Sebastian FitzekSebastian Fitzek je nemecký spisovateľ a novinár. Náklad jeho detektívok presiahol 9 miliónov výtlačkov a bol preložený do 25 jazykov. V súčasnosti je najúspešnejším a najžiadanejším nemeckým autorom, ktorý sa presadil aj v USA a v Anglicku.
Hneď jeho prvý psychotriler Terapia sa stal bestsellerom a filmová spoločnosť Odeon vzápätí zakúpila filmové práva. Bola to dobrá voľba, lebo aj film získal mnohé ocenenia.
Jeho druhá kniha Šialená hra bola taktiež nezvyčajným úspechom a rovnako sfilmovaná.

Desať rokov a desať strhujúcich bestsellerov urobila z autora priam detektívneho guru. V Nemecku sa jeho romány tešia takej obľube, že boli uvedené ako rozhlasové či divadelné hry, dokonca zhudobnené.
Pravdou je, že jeho knihy nie sú oddychovkou. Ak chcete vypnúť, vezmite si niečo iné. Psychotrilery Sebastiana Fitzeka sú sofistikované, dobre premyslené a pri ich čítaní ste neustále v strehu…

 Foto: Kellertheater-frankfurt.de, Tatran


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.