Šialená hra Sebastiana Fitzeka. Psychopat v rozhlasovom štúdiu!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sebastian Fitzek vie majstrovsky brnkať na naše nervy, naťahovať nás, hrať sa s nami ako mačka s myšou. Tentoraz rozohral príbeh, v ktorom nás dokonale zmätie, vodí nás za nos a uťahuje si z nás. Podľa mňa sa už pri písaní uškŕňal, ako budeme my čitatelia tápať. Ako sa budeme snažiť odhaliť vraha, vyznať sa v tom…a zrazu vytiahne eso z rukáva a vy zostanete zaskočení. Lebo taký on je.
Šialená hra Sebastiana Fitzeka.

Deň ako stvorený na umieranie
sa razom zmení na ruskú ruletu v rozhlasovom štúdiu!

 

O čom je Šialená hra?

Šialená hra a  Sebastian FitzekZoznámte sa s Irou. Je to renomovaná kriminálna psychologička a rozhodla sa spáchať samovraždu. Už má v ústach hlaveň pištole, ktorá chutí akosi slano…
Áno, toto bude posledný deň v jej živote. Jednoducho už ďalej nevládze. Cíti sa vinná za smrť staršej dcéry Sary, dolieha na ňu ako neznesiteľné bremeno, nevie ho uniesť.
Chýba jej už len Coca-Cola light s citrónom, aby mohla úspešne zavŕšiť svoj smrtonosný plán. Vybehne do najbližšieho obchodu…
Tam ju však zastihne príkaz, aby sa okamžite zapojila ako vyjednávačka do rukojemníckej drámy v rozhlasovom štúdiu.

Do živého vysielania vtrhol psychopat, zajal skupinku návštevníkov a spustil morbídnu hru: telefonuje náhodne zvoleným poslucháčom a žiada od nich heslo. Ak sa volaný ohlási vopred určeným heslom, únosca prepustí jedného rukojemníka. Ak nie, jedného zastrelí.
Navyše má okolo brucha pripevnenú trhavinu.
Únosca Jan May chce pokračovať v hre tak dlho, kým do štúdia nepríde jeho snúbenica. Má to však háčik: jeho snúbenica je už niekoľko mesiacov úradne mŕtva.
Policajná vyjednávačka Ira sa púšťa do beznádejného vyjednávania, ktoré bez dychu LIVE  počúvajú milióny rozhlasových poslucháčov.

Mal desať minút, sedem rukojemníkov a troje dverí. Jedny do štúdia B. Jedny do štúdia spravodajstva. Tretie priamo za ním viedli do akejsi kuchynky. O nich mu feťácky strážnik síce nič nepovedal, ale pokiaľ si Jan správne spomína na pôdorys budovy, iste nevedú k žiadnemu východu.

 

Napínavé ako naháňačka v autách

Sebastian Fitzek je skutočný majster mysterióznych a psychotrilerov. Vie sa perfektne zahrávať so svojimi postavami a teda aj čitateľmi. Šialená hra je pútavá a strhujúca v každej kapitole. Ani naháňačka v autách po uliciach hlavného mesta nemôže byť napínavejšia ako Šialená hra,” napísal Focus Online a má pravdu.

sebastian fitzekFitzek vás drží v napätí, neustále ťahá ako na motúziku a vy ho poslušne nasledujete. Postupne vytvára skladačku, ktorá kladie nové a nové otázky, a vy chcete poznať odpoveď. Občas vám podhodí falošnú stopy, vy sa jej vďačne chytíte, aby vás vzápätí tresol po hlave a vrátil späť na zem. Obhrýzate si nechty, mračíte sa, dostávate tik na tvári a netrpezlivo prehŕňate stranu za stranou.
Taký zvykne byť Sebastian Fitzek. A taký je aj v novinke Šialená hra.

Mimochodom, keď sa Sebastiana Fitzeka spýtali, ktorú postavu zo svojej knihy by rád stretol, odvetil: „Diesela. Ale toho už stretávam takmer každý deň, keďže pre tohto blázna existuje skutočný vzor.”
Diesel je šéfredaktor rádia s pyromanskými sklonmi. Napohľad excentrický chlapík, ale jeden z najgeniálnejších mozgov v brandži. V rádiu pracuje od šestnástich rokov.

Pozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.knihy lepsiden.sk

 

Krátky úryvok z knihy Šialená hra:

„Dobre teda. Vám pri rádiách sľubujem toto: budem s vami ďalej hrať hru Cash Call. Zaručene. Tu sú pravidlá: zavolám niekomu v Berlíne. A ak to budete vy a na môj telefonát odpoviete správnym heslom, niečo vyhráte. Tak to predsa poznáte. A presne tak budeme aj pokračovať. Dnes však budeme hrať Cash Call s dvomi drobnými úpravami pravidiel.“
Únosca sa krátko zasmial, akoby sa tešil na nadchádzajúcu hru ako malé dieťa. Potom zaznel jeho hlas tichšie, akoby mimo mikrofónu oslovil niekoho v miestnosti, kto pravdepodobne stál vedľa neho.

Únosca sa znovu prihovoril poslucháčom rádia a jeho hlas znel zrazu naliehavo blízko, akoby sedel priamo pri Ire vo vrtuľníku. „Tu je zmena pravidiel číslo 1: naďalej budem náhodne vytáčať niekoho z berlínskeho telefónneho zoznamu. Ale už nevyhráte päťdesiattisíc eur. Namiesto toho pôjde o čosi cennejšie. K tomu sa dostanem o chvíľu. Najprv však musíte pochopiť druhú zmenu pravidel. Tá je najdôležitejšia.“

Zaznelo vírenie bubnov a únosca teraz prehovoril tónom jarmočného vyvolávača:
„Zmena pravidiel číslo 2, dámy a páni: súťažné heslo sa zmenilo. Odteraz znie: ‚Počúvam 101celých5, a ty okamžite prepusť jedného rukojemníka!‘“

Pri posledných slovách Ira zaregistrovala zmenu v únoscovej intonácii. Tušila, čo teraz príde. „Ale ak nebudem počuť správne heslo, bude to škoda. Lebo v tom prípade niekto toto kolo hry prehrá.“
Och, bože. Ira zatvorila oči.
„Konkrétne to znamená, že ak ten, komu zavolám, po zdvihnutí telefónu povie svoje meno alebo ‚haló‘, alebo niečo iné ako ‚Počúvam 101celých5, a ty okamžite prepusť jedného  rukojemníka!‘, potom niekoho tu v štúdiu zastrelím.“

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk, sebastianfitzek.de


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.