Hliva ustricová. Liečivé účinky, spracovanie a RECEPT na hlivový perkelt

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Má veľa názvov – podpinka, orechová huba, hlivák, kladová huba, psie uchá a mnohé iné – no stále je to hliva ustricová. Neuveriteľne liečivá huba, ktorú sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička. Patrí medzi najvzácnejšie jedlé huby, no ľudia jej bežne veľmi neholdujú. A ak po nej siahnu, tak po kapsuliach, ktoré však ani zďaleka nie sú také prospešné.

Hliva ustricová rastie v zhlukoch na kmeňoch listnatých stromov, najmä od jari do jesene. Môžete si ju tiež pestovať v špeciálnom substráte po celý rok. Možno ste nevedeli, že okrem liečivých účinkov, je hliva aj ekologický pomocník. Pôsobí totiž ako filter prostredia, v ktorom rastie.
Prečítajte si, v čom všetkom nám môže hliva pomôcť a ako nás lieči. Tiež ako ju najlepšie spracovať a pridáme aj recept na hlivový perkelt, ktorý je naozaj rýchly, jednoduchý a chutný.

 

Hliva ustricová

hliva ustricová Hliva obsahuje napríklad polysacharidy, najmä tzv. pleurán – ide o účinné látky, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu voči vírusovým, bakteriálnym, hubovým a parazitárnym infekciám. Potláčajú rast niektorých nádorov a zmierňujú negatívne účinky rádioterapie.

Hliva obsahuje lektíny, ktoré pôsobia proti rôznym plesniam a niektorým baktériám, a tiež látky terpény s antibiotickými a protirakovinovými účinkami.
Nájdeme v nej niekoľko aminokyselín, vitamíny skupiny B vrátane kyseliny listovej (B9), vitamíny C, K a P, z minerálov draslík, železo, fosfor, selén, zinok, jód a meď. „Pozoruhodným zistením je, že glykoproteíny vylúhované z plodníc hlivy potláčajú aktivitu transkriptázy vírusu HIV-1. Pri samoliečbe postačí pravidelná konzumácia čerstvých plodníc alebo prášku rozdrvenej usušenej hlivy,“ tvrdia autori knihy Svet prírodných antibiotík Josef Jonáš a Jiří Kuchař.

 

Liečivé účinky hlivy ustricovej

ikona zdvihnutý palecTáto huba je skutočne malý zázrak pre našu zdravie. Celkovo posilňuje našu imunitu a zvyšuje odolnosť voči baktériám, vírusom, parazitom i alergiám.

ikona zdvihnutý palecOchraňuje naše cievy a srdce, posilňuje ich a funguje aj ako prevencia. Môže za to látka zvaná lovostatín, a tiež vláknina. Hliva tiež pomáha ľuďom s vysokým krvným tlakom, cievy sú pružnejšie a lepšie priechodné.

ikona zdvihnutý palecPravidelná konzumácia hlivy ustricovej sa považuje za prevenciu proti rakovine, a to vďaka unikátnej zmesi látok. Tiež pomáha zmierňovať účinky chemoterapie, ak už rakovinou trpíte. Pomáha spomaliť rast nádorov, za čo vďačíme lektínu (ničí rakovinové bunky, prípadne bráni ich deleniu).

ikona zdvihnutý palecHliva ustricová je elixír mladosti, ktorý dodáva silu, energiu, odstraňuje únavu a chráni pred negatívnymi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Pomáha regenerovať bunky v tele, spomaľuje starnutie a skrášľuje našu pleť. Pomáha aj pri kožných problémoch ako sú ekzémy, plesne ap.

ikona zdvihnutý palecHliva ustricová je prírodné antibiotikum. Obsahuje betaglukán, ktorý účinne bojuje proti baktériám a vírusom. Nájdeme v nej aj účinné polysacharidy, ktorými prispieva k hojeniu zápalov a chronických infekcií.

Vedľajšie účinky? Tie má hliva zriedkavo, ale treba na ne upozorniť. Pozor by si mali dávať najmä ľudia s alergiou na spóry a tí, ktorí majú citliví žalúdok. Ak ju jete prvý raz, radšej si dajte menšie množstvo, otestujte sa.

Ako hlivu spracovať a konzumovať
Je skvelé, že hliva ustricová si udržiava v sebe prospešné látky aj po tepelnom spracovaní, či sušení. Konzumujeme všetky časti, nielen klobúčik ale aj stonku, v ktorej je dokonca viac prospešného betaglukánu. Ak budete kupovať hlivu, všímajte si jej zafarbenie. Zdravá hliva ustricová má od bledosivých až po hnedé odtiene. Ovoňajte ju – mala by voňať naozaj typickou hríbovou vôňou. Hliva je chutná, dokáže nahradiť aj mäso, takže ju môžete robiť s cestovinami, k ryži ap.

 

Ako pestovať hlivu ustricovú?

Nie je to nič zložité – vyskúšajte to aj doma. Najjednoduchšie je zohnať si hotový naočkovaný substrát, ktorý kúpite v záhradkárskom obchode. Ten uložíte do tmavšej chladnejšej miestnosti a „pestujete.“
Môžete si hubu tiež naočkovať do kmeňa stromu, čo je zložitejšie.

Obľúbený spôsob sú drevené klátiky, ktoré sú z topoľa, brezy, osiky, lipy, buku ap. nesmú byť vysušené, ale musia obsahovať dostatok vody. Čiže odpílenie v predchádzajúcich mesiacoch, nanajvýš pol roka. Klátik musí mať čistú reznú plochu, na ktorú zaočkujete hlivu.
Ideálny čas je apríl až máj. Kúpite si očkovací substrát v záhradkárstve a lyžicou ho nanášate na rezné plochy dreva. Môžete urobiť do dreva jemné zárezy alebo jamky, aby sa substrát lepšie uchytil.
Takýto naočkovaný klátik vložte do čistého igelitového vrecka, zaviažte jemne, aby mohol prúdiť vzduch a uložte do tmavej chladnejšej miestnosti.hliva ustricová

 

RECEPT – hliva na smotane

Jednoduchý recept, ktorý zvládne každý 🙂

SUROVINY

  • 500 g hlivy ustricovej
  • 1 cibuľa
  • 50 ml oleja
  • mletá sladká paprika
  • bobkový list
  • 0,5 l zeleninového vývaru
  • 50 g hladkej múky
  • 200 ml mlieka
  • 200 ml sladkej smotany
  • citrón

hliva recept postup

POSTUP

recept postupOčistite hlivu od nečistôt, jemne ju preberte na menšie kúsky a potom dobre opláchnite. Môžete použiť len klobúčiky, ale pokojne aj stonky.

recept postupNa troche oleja orestujte nadrobno nakrájanú cibuľu a potom pridajte na kúsky nakrájanú hlivu. Trošku ju popražte – majte pripravený hrnček vody, keby bolo treba. Ale zvyčajne pustí dostatok vody. Pridajte soľ, sladkú mletú papriku, korenie, bobkový list.

recept postupPotom podlejte zeleninovým vývarom a asi 30 minút duste pod pokrievkou do mäkka.
V mlieku si zatiaľ rozmiešajte múku a paprikáš následne zahustite. Varte ďalších 10-15 minút.
Napokon pridajte sladkú smotanu a podstavte. Môžete dochutiť citrónovou šťavou a podávajte s cestovinami alebo haluškami.
Dobrú chuť!hliva ustricová recept


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.