Čučoriedky sa vám postarajú o zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čerstvé alebo mrazené. V šaláte či jogurte, ako nápoj, sušené, mrazené alebo len tak si ich zobkať na záhrade. Čučoriedky sú na Slovensku veľmi obľúbené a nie je náročné ich pestovať. Majú množstvo pozitívnych účinkov, o ktorých ste možno ani netušili. Sú dobré pre naše srdce, mozog, ale aj postavu. Zabraňujú hnilobným procesom v črevách, dezinfikujú a bránia tvorbe varixov a krvných podliatín. Prečítajte si 7 dôvodov, prečo jesť čučoriedky a pridáme aj recept na osviežujúci nápoj.

 

7 dôvodov, ako čučoriedky pomôžu vášmu zdraviu

Veľa antioxidantov

Čučoriedky obsahujú v porovnaní s iným ovocím veľké množstvo antioxidantov a tiež vitamíny A, B, C, E, meď, selén, zinok, železo. Nájdete v nich aj antokyanové vitamíny a minerály, ktoré posilňujú imunitný systém a predchádzajú infekciám. Celkovo sú tak úžasnou zdravotnou bombou pre naše telo.

 

Dobré pre srdce

Čučoriedky obsahujú vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu, čiže toho „zlého“ a to bez toho, aby sa znížila hladina dobrého (HDL) cholesterolu v krvi. Ako viete, dobrý cholesterol odsúva tuk a vracia ho do pečene. Vysoká hladina HDL cholesterolu znamená, že v tepnách sa tuk ukladá s menšou pravdepodobnosťou.

Aj viaceré výskumy už ukázali, že strava bohatá na antioxidanty môže znižovať hladinu zlého cholesterolu v stenách ciev. Ten totiž roznáša po tele tuk a je objemný, chumáčovitý a lepkavý.

 

Aby bol mozog fit

Zabúdate? Máte problémy s koncentráciou? Nie, čučoriedky nie sú zázračným ovocím, ktoré vyrieši všetky problémy a odteraz už nezabudnete na výročie svadby 🙂 No vedci dokázali, že čučoriedky znižujú vplyvy ochorení, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, či demencia. Strava s vysokým obsahom čučoriedok môže zlepšiť schopnosť učenia a tiež motorické schopnosti.

 

Prevencia rakoviny

Už sme napísali vyššie, že čučoriedky obsahujú veľa antokyanov, To sú flavonoidy, ktoré sa ukázali ako jedny z najsilnejších antioxidantov vôbec. Antokyány znižujú zápal a riziko vzniku rakoviny pľúc, ústnej dutiny, žalúdka a pažeráka.

Pomáhajú ničiť nebezpečné molekuly nazývané voľné radikály, ktoré dokážu vyvolať rast rakovinových buniek. Pomáhajú tlmiť zápaly a rýchlosť delenia buniek v črevách, čo sú rizikové faktory považované za zodpovedné za vznik rakoviny.
Takže rozhodne zaraďte toto ovocie do vášho jedálnička.

čučoriedky

Čučoriedky majú množstvo prospešných účinkov. Pridajte ich do svojho jedálnička.

Čučoriedky na chudnutie

Nie, nemáme na mysli nejakú čučoriedkovú diétu. Ale istý výskum ukázal súvislosť medzi stravou bohatou na čučoriedky a stratou brušného tuku. Ten sa spája s cukrovkou a srdcovými chorobami. Antioxidanty v čučoriedkach môžu zmeniť spôsob, akým telo ukladá a spracováva cukor, a tiež riadiť hladinu inzulínu. Takže doprajte si aj častejšie rôzne smoothies z čučoriedok – rozhodne sa vám vaše telo za to poďakuje.

 

Pre diabetikov, aj deti

Čaj z listov je vhodný nielen pre diabetikov, ale aj pre malé deti. Môžete ho podať deťom pri zápale ústnej dutiny a hrtanu. Dobre tiež lieči ranky v ústach a na jazyku.
Fytoterapeuti odporúčajú čerstvou čučoriedkovou šťavou potierať ekzémy a lupienku. Zriedená voda je zase dobrá ako kloktadlo na zápal hrdla.
Čučoriedky tiež pomáhajú pri dobrom raste detí.

 

Ďalšie prospešné účinky

Čučoriedky odporúčajú lekári pri hnačkách, hemoroidoch a zápaloch močového mechúra. Sú prospešné i na zrak a ďasná. Obsahujú aj železo a mangán, ktoré prospievajú našej krvi.

Minerálne látky pomáhajú pri rôznych neduhoch, draslík odvádza z tela prebytočnú vodu a odstraňuje opuchy. Fosfor a horčík podporujú správnu funkciu svalov a nervov (tiež zmierňujú depresie). Železo v čučoriedkach podporuje tvorbu krvi, čistí ju a zlepšuje transport živín v tele.

 

Čučoriedky a 2 skvelé recepty

Čučoriedková maska proti stresu

Vezmite hrsť čučoriedok a vymiešajte ich na hladkú kašičku. Pridajte lyžicu nízkotučného jogurtu, lyžicu prírodného medu a trochou čučoriedkového džúsu. Nechajte na pleti pôsobiť 10-15 minút a následne ju ošetrite, ako to robíte zvyčajne.

 

Letný čučoriedkový nápoj

čučoriedky nápoj

Osvieži, aj ozdraví.

Najlepšie z čerstvých, ktoré si nazbierate na záhrade, alebo niekde na farme cez samozber. Pripravte si pre návštevu alebo pre seba, aby ste boli zdravší: ľadový, čerstvý nápoj, ktorý naozaj vonia po čučoriedkach.

Na 4 porcie potrebujete:
3/4 šálky čerstvej citrónovej šťavy
3/4 šálky trstinového cukru
1 šálka čerstvých čučoriedok
1 šálka teplej vody
3 šálky studenej vody
ľad

Postup: Do mixéra nalejte citrónovú šťavu, cukor, čučoriedky a teplú vodu.
Mixujte, kým nebude z bobúľ pyré. Túto zmes nalejte do džbánu.
Následnej zalejte studenou vodou a nápoj nechajte v chladničke aspoň pol hodinu.
Pred podávaním pridajte ľad, nápoj môžete ozdobiť citrónom a bobuľkami čučoriedok.
Na zdravie!


Zdielať

About Author

Jeden komentár

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.