Harry Potter. 7 vecí zo sveta HP, ktoré ste nevedeli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pred pár dňami uplynulo už 19 rokov od vydania prvého dielu knihy Harry Potter a Kameň mudrcov. Neuveriteľné, však? Na Slovensku sme ho spoznali trošku neskôr, jednotka vyšla v roku 2000 a odvtedy je tento čarodejnícky svet fenoménom aj u nás. Vyšli všetky knihy, aj v ďalších vydaniach, aj ako komplet, aj audiokniha, aj ilustrovaná verzia a ako viete, blíži sa Harry Potter 8. Stále sú však veci, ktoré sa dajú vo fascinujúcom svete Harryho Pottera objavovať. Poďte sa s nami pozrieť na 7 zaujímavostí.

 

Harry Potter a Prekliate dieťa

Áno, aj v slovenčine vyjde knižné spracovanie  dvoch častí scenára londýnskej divadelnej hry Harry Potter a Prekliate dieťa. Nový príbeh napísala  J.K. Rowlingová v spolupráci s Jackom Thornom a Johnom Tiffanym. Unikátnu edíciu pripravuje vydavateľstvo Ikar na december 2016, divadelná hra má symbolicky premiéru 30. júla 2016 v londýnskom West Ende. Predaj knihy sa začne presne o polnoci z 30. na 31. júla, čiže v prvých minútach narodenín J.K.Rowlingovej. Tá oslávi posledný júlový deň 51 rokov.
Na tento deň pripadá aj výročie prvej návštevy Hagrida, ktorý Harrymu doniesol narodeninovú tortu a list. Vtedy sa  navždy zmenil Harryho život.
Ako viete, séria o Harrym Potterovi je celosvetovým literárnym fenoménom a doteraz sa predalo vyše 450 miliónov výtlačkov. Filmové spracovanie eposu o Harrym tiež nezaostáva za dych vyrážajúcimi číslami, pretože zarobilo takmer 6,5 miliardy eur.

Harry Potter a Prekliate dieťa

Harry Potter a Prekliate dieťa

K. Rowlingová na udalosti z poslednej knihy nadviazala po devätnástich rokoch. Harryho Pottera spoznáme ako prepracovaného zamestnanca Ministerstva mágie, ktorý bojuje s minulosťou, pretože tá odmieta upadnúť do zabudnutia. Hlavným hrdinom príbehu je tiež Harryho melancholický syn Albus Severus, ktorého ťaží legenda o jeho rodine viac ako si kedy želal. Otec aj syn sa spoločne presvedčia, že niekedy temnota prichádza z tých najnepravdepodobnejších miest.

 

7 zaujímavostí zo sveta Harryho Pottera

 1. Rokfortský expres.

  Ottaline Gambol bol ministrom kúziel od roku 1827 do roku 1835 a miloval všetky muklovské vynálezy. Bol nimi fascinovaný a tak rozhodol, že žiaci budú do Rokfortu prichádzať vlakom, na špeciálnom exprese.
  Na Ministerstve mágie dokonca existujú záznamy s detailnými informáciami o tajnej operácii, ktorá si vyžiadala 167 pamäťových kúziel a vôbec najväčšie hromadné zabúdacie kúzlo v dejinách Británie. Tak sa objavila na nástupišti 9 a ¾ šarlátová parná lokomotíva.

  Rokfortský expres

  Rokfortský expres

 2. Krčma Deravý kotol.

  Nachádza sa na Charing Cross Road a je najstarším hostincom v Lodnýne. Bol tam dokonca skôr ako spomínaná ulica, postavili ho niekedy v 16.storočí. Takže založili ho vyše dvesto rokov pred platnosťou medzinárodného zákona o utajení čarodejníckeho sveta pred muklami. Takže bežní ľudia Deravý kotol spočiatku videli. A aj keď sa stal obľúbeným miestom stretávania čarodejníkov, muklovia tam boli vítaní hostia.

 3. Väzenie Azkaban.

  Viete, že pôvodne to vôbec nebolo väzenie? Azkaban vznikol už v 15.storočí. Ostrov v Severnom mori, na ktorom je pevnosť postavená, sa nikdy neobjavil na žiadnej mape. Muklovskej, ani čarodejníckej. Pevnosť bola domovom menej známeho čarodejníka Ekrizdisa, ktorý tam praktizoval tú najtemnejšiu mágiu. Sám uprostred mora lákal, mučil a zabíjal muklovských námorníkov. Až keď zomrel sa Ministerstvo mágie dozvedelo, že taký ostrov vôbec existuje. Všetko sa vyšetrovalo, ale tí, čo tam boli, odmietli hovoriť o tom, čo tam videli. Pevnosť bola následne dlho opustená, obývali ju strašidelné tvory a až po schválení medzinárodného zákona o utajení kúziel došlo k zmene: vtedajší minister mágie Damocles Rowle presadil pevnosť ako väzenie a z dementorov urobil strážcov.

Prečítajte si aj
Svetoznámy Harry Potter v ilustrovanej verzii.

 1. Tajomná komnata.

  Podzemná tajomná komnata nebola taká tajomná a tajná, ako sa myslelo. Stáročia bola považovaná za mýtus a ako si spomínate, v druhej knihe sa Harrymu Potterovi podarí otvoriť vstup do Tajomnej komnaty. V nej sa nachádza nielen zlo, ktoré terorizovalo školu, ale aj pôvodca toho všetkého – Lord Voldemort.
  Tajomnú komnatu  ustanovil jeden z ministrov mágie ako útočisko monštra, ktoré bude ovládať iba on, prípadne jeho potomkovia. Okrem toho mohol do komnaty vstúpiť iba hadí jazyk…
  V čase budovania Tajomnej komnaty sa do nej vchádzalo cez padacie dvere a sériu magických tunelov. Potom pri prestavbe Rokfortu v 18.storočí sa hrad začal modernizovať a vstup do komnaty bol ohrozený, pretože sa nachádzal na mieste novonavrhnutej kúpeľne.

  Harry potter a Tajomná komnata

  Harry potter a Tajomná komnata

 2. Čarodejnícke školy.

  Myslíte si, že existuje len jedna čarodejnícka škola v Rokforte? Omyl. Nie je to jediná vzdelávacia inštitúcia pre čarodejníkov vo Veľkej Británii, ako sa predpokladalo. Bola založená okolo roku 1000 štyrmi legendárnymi čarodejníkmi, ktorí si vytvorili vlastné fakulty: Chrabromil, Bifľomor, Bystrohlav, Slizolin.
  okrem Rokforstkej strednej čarodejnícke školy však existuje ďalších 10 škôl, čiže celkovo 11 škôl a všetky sú registrované v Medzinárodnom združení čarodejníkov.
  je to napríklad brazílska škola kúziel Castelobruxo ukrytá v dažďovom pralese, študenti nosia žiarivo zelené habity a sú mimoriadne pokročilí v bylinkárstve.
  Prastará japonská škola Mahoutokuro stojí na vrchole vulkanického ostrova Minami Iwo Jima a študenti nosia habity, ktoré menia farbu podľa úrovne ich znalostí.
  A ešte jedna škola na ukážku – afriská čarodejnícka škola Uagadou sídliaca v Mesačných horách. Jej absolventi sú šikovní v astronómii, alchýmii a premenách. Čarujú často bez paličky.

 3. Triediaci klobúk.

  Keď si ho nasadíte na hlavu, vyberie fakultu, do ktorej budete chodiť. Triedi podľa vašich schopností. Kým ešte žili štyria zakladatelia Rokfortu, sami si vyberali vhodných žiakov pre ich fakulty. Vedeli však že nebudú žiť stále a vytvorili špeciálny triediaci klobúk. Klobúk je celý rok zavretý v riaditeľovej kancelárií a vymýšľa pieseň. Pôvodne patril jednému zo zakladateľov Rokfortu a potom ho všetci spoločne očarovali, aby bol schopní triediť študentov. Je to jeden z najmúdrejších magických predmetov vo svete Harryho Pottera. Má dôvtip štyroch zakladateľov, vie rozprávať, je skúseným „psychológom“ a vie ako sa dostať do hlavy toho, kto si ho nasadí.

 4. Metlobal.

  Majstrovstvá sveta v metlobale sú nočnou morou pre hostiteľskú krajinu. Na pripomenutie – hráči sa pohybujú vo vzduchu na lietajúcich metlách. Jedno družstvo má sedem hráčov: 3 triafačov, 2 odrážačov, 1 strážcu a 1 stíhača. Hrá sa so štyrmi loptami: dorážačka – v hre sú dve; odrážači odrážajú dorážačky od svojich hráčov a odrážajú ich na súperov tím; prehadzovačka – túto si družstvo prehadzuje a snaží sa ju hodiť do jednej z troch kovových obručí. Strážca sa snaží brániť svoje kruhy. A napokon zlatá strela – stíhač sa ju snaží chytiť, pretože za to dostáva jeho družstvo 150 bodov. Len čo nejaký stíhač chytí zlatú strelu, ukončí zápas.
  A späť k Majstrovstvá sveta – tie sú naozaj nočnou morou pre krajinu, ktorá ich usporadúva, pretože pravidlá majú dnes 19 zväzkov. Obsahujú množstvo pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať. Musí sa všetko zabezpečiť, aby sa dodržal každý jeden bod a to je niekedy nad ľudské…teda pardón, aj čarodejnícke sily.

Tieto zaujímavosti, ale aj mnoho ďalších nájdete na fanúšikovskej stránke Pottermore.

Foto: Ikar, Pottermore, Woolandwheel.com, priori-incantatem.sk, nerdist.com

Harry Potter a Majstrovstvá sveta v metlobale.

Harry Potter a Majstrovstvá sveta v metlobale.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Jeden komentár

 1. sorry, ale ten, kto písal o tej tajomnej komnate, zrejme nikdy Harryho Pottera nečítal. Odkedy bol Salazar Slizolin ministrom mágie? a pokiaľ viem, o komnate nevedel okrem neho a Voldemorta nikto, a už vôbec nikto z ministerstva, pokiaľ ju nenašiel v 2. ročníku Harry. Takže, WTF? aká prestavba hradu?

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.