Samozber marhúľ, čerešní, višní, čučoriedok a malín

—- aktualizované pre sezónu 2017 —- Každoročne sa tisíce ľudí vrhajú v júni a začiatkom júla na jahodoviská. Samozber jahôd je mimoriadne populárny a tu si môžete pozrieť najobľúbenejšie tipy.
Okrem jahôd však funguje aj samozber marhúľ a ďalšieho ovocia. Už v polovici a koncom júna sa začínajú zbierať marhule, čerešne, višne a iné chutné ovocie.
Ponúkame niekoľko tipov na samozber iného ovocia ako sú jahody.

Marhule sú aj tento rok veľmi pekné, šťavnaté, hoci počasie im dalo zabrať. Mnohé farmičky zvládli mrazy aj krúpy, niektorí ich chránili parafínovými sviecami, ktorými ohrievali vzduch.
Aj preto sú trošku drahšie ako po iné roky – vlani vyšiel samozber marhúľ okolo eura, tento rok je priemerná cena okolo eura a pol.
Nájdete ich na viacerých miestach Slovenska, ale najviac v južnejších regiónoch. Odporúčame Sereď, Pribetu, Trnavu, či Šulekovo.

Samozber marhúľ – Dulovce

Kúsok od Hurbanova nájdete malú dedinku Dulovce a tam skvelé sady marhúľ. Samozber sa začína 22. júna, v pondelok až nedeľu od 8:00 do 18:00, dobré je zavolať si na mobil 0908 753 303 alebo navštívte ich stránku.
Odrody  marhúľ Silvercot, Orangered, Goldrich, Bergarouge a Kioto. Cena cca 1,70€ za kilogram marhúľ a samozber trvá prevažne tri týždne.
Ovocie pestujú v súlade s medzinárodne uznávanými štandardmi venovaných dobrým praktikám v poľnohospodárstve. Čiže v súlade GLOBALGAP. Táto certifikácia dáva záruku že potraviny dosahujú akceptovateľnú úroveň bezpečnosti a kvality, boli produkované prijateľne rešpektujúc zdravie, bezpečnosť pracovníkov a tiež životné prostredie.

samozber marhúľ
Samozber marhúľ v Dulovciach pri Hurbanove.

Čučoriedky – Farma Dolná Strehová

Asi 15 km od Lučenca v smere na Veľký Krtíš nájdete Dolnú Strehovú, kde na miestnej farme beží samozber čučoriedok. Od 15.júla do 1.augusta si tam môžete ísť nazbierať čučoriedky, zber samozrejme závisí od počasia, ale de facto majú otvorené denne od rána až do večera. Prípadne do vypredania/vyzbierania 🙂 Vždy je lepšie sa informovať a dohodnúť na t. č. 0907 176 293, pán Marián Bystriansky.
Ponúkajú aj možnosť objednávok na spomínanom t.č. 0907 176 293 alebo 0948 599 441, a osobný odber po dohode.

samozber broskýňPrečítajte si aj
Samozber broskýň – šťavnaté a lacnejšie.

Samozber čučoriedok – Socovce v Žilinskom kraji

Približne na polceste medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami , kúsok od Blatnice nájdete Socovce, kde funguje samozber čučoriedok.
Čučoriedky tam predávajú na kilogramy, nie na litre. 1 kg = 1,6 – 1,7 litra podľa veľkosti. Jeden liter teda vychádza na 2,70 – 2,90 €.
CENY sú nasledovné: samozber  4 € za kilo (minimálne 2 kg na osobu).
Nazbierané čučoriedky podľa váhy:
-do 5 kg 5,5 €/kg
-nad 5 kg 5 €/kg
-nad 30 kg 4,50 €/kg

Pre istotu si vždy zavolajte na ich infolinku 0905 890 540. Samozber čučoriedok by sa mal začať od polovice júla.

Samozber čučoriedok – Abrod v Hornej Strede

Firmička Abrod sa venuje pestovaniu drobného ovocia ako jahôd, malín a čučoriedok. Nájdete ju na Partizánskej ulici 401 v Hornej Strede (dedinka medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom).
Samozber čučoriedok sa začína zvyčajne začiatkom júla a malín koncom júla – samozrejme, všetko závisí od počasia, takže tam vopred radšej zavolajte na 0915 069 954.
V čase zberu majú otvorené od rána do večera…alebo do vyzbierania poľa 🙂 Cena za samozber je 4€ za kilo (5€ za kilo pri predaji). Ich veľkoplodé čučoriedky sú naozaj veľmi chutné.

čučoriedky
Čučoriedky sú plné vitamínu C a iných antioxidantov. Znižujú cholesterol.

Samozber čerešní – Čierna Voda

Takýchto samozberov nie je veľa z dôvodu zákonov o bezpečnosti práce vo výškach – stromy dosahujú výšku 4-5 metrov a je to nebezpečné. Preto mnohé farmy a farmárske dvory predávajú čerešne.
Napríklad Boni Fructi v OC Monar na Čiernej Vode pri Chorvátskom Grobe. Momentálne (jún 2016) tam prebiehajú nejaké úpravy, ale majú aj podnikovú predajňu v Dunajskej Lužnej, bratislavskom Lamači, v Galante a nájdete ich aj vo Fresh Markete na Tomášikovej ulici v Bratislave.

2,50€ až 3 eurá za čerešne srdcovky – dobrá cena, však? Nazbierať si ich môžete v bratislavskej časti Podunajské Biskupice, brnknite predtým pani Ľudmile na 0904 572 090. Nestriekané čerešne nájdete na Ovčiarskej ulici.

čerešne
Lahodné čerešne…

Samozber višní – Sedliská

Višne sa často vyfarbia skôr ako čerešne a sami si ich nazbierate oveľa lacnejšie ako ich kúpite v obchode. Ovocinárska farma v Sedliskách (Vranov nad Topľou) je široko-ďaleko jediná, ktorá ponúka možnosť samozberu čerstvého ovocia priamo zo sadov.
Majú napríklad odrody Erdi Bötormö, také višňočerešne, ktoré obsahujú veľa vitamínov a menej cukru. Neskôr nastúpi odroda Ujfeheti Förtös.
Višne tam zrejú približne tri týždne a zaplatíte asi 1,25 eura za kilo. Dôležité je doniesť si vlastnú nádobu a pracovné oblečenie.

višne
Višne sú dobré proti nespavosti a škodlivým látkam v tele.

Samozber malín – Jelenec

Priamo v obci Jelenec smer na autokemping, na jazero č. 159 ulica Nový Gýmeš (medzi Nitrou a Zlatými Moravcami). Cena je 4 eurá za kilogram, pričom musíte mať minimálny odber 2 kilá.
Ak sa vám nechce zbierať, môžete si maliny kúpiť – len musíte vopred zavolať, objednať si ich a dostanete ich za 6 eur za kilo. Pred príchodom sa informujte na telefonickom čísle 0948 509 444.

 

Samozber malín – Rudinka

Pema Jahody organizuje samozber jahôd i malín. Rudinku nájdete na pol ceste medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom. Keďže ide o letné maliny, samozber odštartuje koncom júna-začiatkom júla. Pestujú sladké maliny odrôd Glen Ample, Octavia, Chemainus. Pre viac informácií si zavolajte na čísla 0918 232 704 (prípadne 0918 107 728).

maliny
Maliny pomáhajú pri migréne aj zlepšovaní potencie.

Aj tieto články by vás mohli zaujímať:

Facebook Comments
Celkovo prečítaní 51 302x, 1 prečítaní dnes

Aj tieto články by vás mohli zaujímať:

Leave a Comment