Kýchanie je fascinujúci reflex, ktorý slúži ako ochranný mechanizmus nášho tela. Ale všimli ste si, že pri ňom podvedome zatvárame oči? A zamysleli ste sa prečo to robíme?
Nie, nie je to preto, aby vám náhodou pri silnom kýchnutí vypadli oči :-), ale je v tom čosi iné.
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.
Vypočujte si túto epizódu na Spotify:
Ako vzniká kýchanie?
Takže prečo pri kýchaní automaticky zatvárame oči? Nejde o náhodu, ale má to fyziologický, ochranný aj reflexný význam.
Ako vlastne funguje kýchanie?
Kýchanie je reflex, ktorého úlohou je odstrániť dráždivé látky z dýchacích ciest. Proces začína podráždením nosovej sliznice v dôsledku prachu, alergénov, vírusov, korenia alebo iných stimulov. Nervový systém potom vyšle signál do mozgu, konkrétne do centra kýchania v predĺženej mieche, ktoré spustí sériu týchto reakcií:
Hlboký nádych. Uzavretie hlasiviek. Svalová kontrakcia v oblasti hrudníka a brucha. Následné prudké vypudenie vzduchu cez nos a ústa.
Prečo zatvárame oči pri kýchaní?
Zatváranie očí je neoddeliteľnou súčasťou tohto reflexu. Tento úkon je riadený tzv. trigeminálnym nervom, ktorý je zodpovedný za citlivosť tváre a reflexy súvisiace s očami a nosom. Zatváranie očí pri kýchaní má teda niekoľko vysvetlení:
- Je to ochranný mechanizmus: Kýchanie je proste silný výbuch vzduchu, ktorý môže rozptýliť častice, ako sú baktérie, prach alebo hlien, do priestoru. Zatvorením očí sa chránime pred tým, aby tieto častice vstúpili späť do očí.
- Potom je to fyziologická reakcia: Reflex kýchania je úzko prepojený s nervovým systémom. Pri kýchaní sú svaly na tvári, vrátane svalov okolo očí, automaticky aktivované. Táto svalová aktivácia spôsobuje, že podvedome zatvárame oči.
- A po tretie, je to aj akási prevencia poškodenia očí: Kýchanie generuje značný tlak vo vnútri tela, najmä v oblasti nosovej a dýchacej sústavy. Zatvorenie očí môže slúžiť na zníženie rizika poškodenia citlivých štruktúr oka, ako sú drobné cievy.
Prečítajte si tiež
Jarné a letné alergie. Tipy, ako ich mať pod kontrolou.
Môžu nám z kýchania vypadnúť oči?
Možno patríte medzi špekulantov a rozmýšľate, čo by sa stalo, keby sme oči nezatvárali?
Teoreticky by nezatvorenie očí pri kýchaní nemalo vážne zdravotné následky. Avšak niektoré hypotézy naznačujú riziká, že by došlo k zvýšenému tlaku na oči, čiže na očné cievy a nervy. Ak by oči zostali otvorené, mohlo by dôjsť k ich podráždeniu alebo minimálnemu poškodeniu drobných kapilár. Otvorené oči pri kýchaní by tiež mohli byť vystavené nečistotám a baktériám, ktoré kýchanie uvoľní, čo by mohlo zvýšiť riziko infekcie.
A propos, čo ten mýtus o „vypadnutí očí“?
Traduje sa už dlhé roky, vraj pri kýchnutí s otvorenými očami by nám oči mohli „vypadnúť“ kvôli silnému tlaku. Tento scenár je nemožný, pretože očné svaly a nervy sú pevne ukotvené v lebke.
Čo ak zadržiavate kýchanie?!
Pár pikošiek na záver. Vedeli ste, že kýchnutie môže dosiahnuť rýchlosť až 160 km/h. Preto je také efektívne pri odstraňovaní dráždivých látok.
Zadržiavanie kýchnutia môže spôsobiť zvýšenie vnútrolebečného tlaku, čo môže viesť k poškodeniu ciev alebo sluchu.
Približne 20 až 35% ľudí zažíva tzv. fotický reflex kýchania. To znamená, že kýchnu pri pohľade na jasné svetlo. Tento jav je geneticky podmienený.
Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:
Zdroj a foto: Freepik.com, Lepsiden.sk