„Mojím životným poslaním nie je život iba prežiť, ale prekvitať; a robiť to so zápalom, súcitom, humorom a štýlom,“ povedala svojho času slávna spisovateľka, aktivistka a filmová producentka Maya Angelou (získala 3x Grammy a Prezidentskú medailu slobody). Mali by sme jej veriť, pretože starostlivosť o seba je zásadným prejavom snahy o prežitie. O prežitie, ktoré si užívate, vychutnávate…robíte to pre seba.
Takže otázkou je – staráte sa o seba dostatočne? Alebo nemáte na seba čas? Prípadne
Staráte sa o seba?
Samozrejme, nejde o egoizmus spojený s nevšímavosťou voči ostatným. Neznamená to, že budete vysedávať pred telkou, pojedať čipsy a zapíjať kolou. Starostlivosť o seba neznamená robiť iba príjemné veci alebo sa odmeňovať.
„Ide o to, aby sme si vedome vyhradili čas na veci, ktoré nám pomáhajú prežiť, na každodennej báze. A to nie je vždy sexi ani zábavné. Dôležité sú konkrétne kroky za lepším dlhodobým zdravím, ktoré vám dobijú duševné, fyzické aj emocionálne baterky,“ vysvetľuje terapeutka Liz Kelly v publikácii Táto kniha je lacnejšia ako terapia.
Ide tiež o vypnutie upozornení na nové emaily po pracovnom čase, či predsavzatie chodiť spať skôr a neponocovať v snahe nahradiť si stratený voľný čas.
Takáto skutočná starostlivosť o seba pomáha dlhodobému zdraviu a životnej pohode. Nejde len o momentálne uspokojenie.
Existujú však mylné predstavy o takejto starostlivosti, k čomu do istej miery prispievajú aj médiá, tiež knihy o pseudoosobnostnom rozvoji. Ľudia totiž stále hľadajú spôsoby, ako sa cítiť lepšie a starať sa o seba. No neraz sa riadia pomýlenými taktikami, prípadne sú tým posadnutí. Tu je teda 5 spomínaných mýtov.
Mýtus č. 1: Starostlivosť o seba je sebecká
Starať sa o seba môže pôsobiť sebecky. Často sa príliš zameriavame na to, čo dávame ostatným – chceme byť dobrými rodičmi, partnermi, členmi rodiny, priateľmi či členmi komunity –, a pritom zabúdame klásť seba na prvé miesto. Obzvlášť ženy sú spoločensky podmienené starať sa najskôr o iných na úkor seba.
Ako to Emily a Amelia Nagoské veľavravne vyjadrili vo svojej knihe Vyhorenie: Ako sa dostať z bludného kruhu stresu (Citadella, 2023), od žien sa očakáva, že budú pekné, pokojné, štedré a za každých okolností budú prihliadať na potreby ostatných. Taká zodpovednosť môže pôsobiť zdrvujúco.
V skutočnosti je starostlivosť o seba nevyhnutná na to, aby sa človeku darilo, aby mal dostatok energie zaoberať sa dianím okolo seba a byť aktívnym členom spoločnosti. Uprednostňovaním vlastných potrieb nikoho o nič neukracujete. Nemôžete sa starať o iných, ak sa najskôr nepostaráte o seba.
Prečítajte si tiež
Feng šuej pre šťastie a peniaze.
Týchto 10 jednoduchých pravidiel zmení váš život.
Mýtus č. 2: Starostlivosť o seba je nákladná…
…a tiež časovo náročná a čisto ženská záležitosť.
Omyl!
Sociálne siete a reality šou vás nútia veriť, že pri starostlivosti o seba musíte míňať strašné peniaze na osobného trénera a zelené ovocné kokteily. Hľadáte spôsoby, ako sa o seba lepšie starať?
Nemusíte si kupovať drahé súpravy na aromaterapiu, detoxikačné mydlá do kúpeľa, očné masky pre lepší spánok, nóbl denníky ani CBD oleje. Na starostlivosť o seba nič z toho nepotrebujete, no ak si aj tak chcete kúpiť liečivé kryštály, do toho.
Naopak, autentická starostlivosť o seba, to sú drobné udržateľné kroky za osviežením tela a mysle. Vaša verzia môže spočívať v tom, že si vyhradíte čas na sprchu a zostrih vlasov, vytvoríte si rozpočet alebo si doprajete dostatok spánku.
Možno začnete na obed chodievať na prechádzky okolo bloku alebo posielať kamarátom správy „myslím na teba“.
Dokonca aj keď sa iba uvedomelo zhlboka nadýchnete, čakajúc pri pokladni v supermarkete, alebo si vyhradíte päť minút na vypitie pohára vody. To všetko môžeme považovať za starostlivosť o seba.
Mýtus č. 3: Starostlivosť o seba je zbytočná
Kultúra práce zameraná na produktivitu zasadila v každom myšlienku, že by sme mali neprestajne pracovať na úkor svojich potrieb, inak nikdy nebudeme skutočne úspešní. Stačí si pár minút prezerať Instagram a pravdepodobne narazíte na rôzne mémy hlásajúce otrepané frázy ako „vstávať a makať“, „nájdi svoju vášeň“ alebo „ži svoj sen“.
„Jediná mám z toho pálenie záhy? To je dosť veľký nátlak. Neviem ako vy, ale ja nechcem makať každý deň. Niekedy chcem jednoducho vstať a leňošiť. Pamätám si, že keď som prvýkrát vstúpila do pracovného sveta, aj ja som si idealizovala frázu „po ťažkej práci poriadna zábava“. Osvojila som si posolstvo, že potrebovať oddych a nečinnosť je prejavom slabosti. Že stále musím robiť viac. Že by som mala potlačiť svoje základné potreby a prekonať sa,“ popisuje Liz Kelly vo svojej knihe.
Lenže realita je taká, že zanedbávanie potrieb a prekonávanie sa nie sú receptom na úspech, ale na vyhorenie. Ak sa stále sústredíte na „makanie“, zabúdate si užívať, kde ste práve teraz. V dlhodobom horizonte sa o seba vôbec nestaráte.
Mýtus č. 4: Starostlivosť o seba je všetko, čo vám prináša pôžitok
Naše mozgy vždy priťahuje rýchla dávka potechy, ktorú v sebe skrýva prezeranie sociálnych sietí, kliknutie na tlačidlo „okamžite objednať“, či siahnutie po vychladenej fľaške remeselného piva po dlhom dni. Nie je nič zlé na tom, že si z času na čas vychutnáme čokoládový mafin alebo pozrieme pár videí na TikToku. Odmeny rozhodne patria k vyváženému životu.
Problém nastáva, keď sa začnete príliš spoliehať na činnosti, vďaka ktorým sa krátkodobo cítite príjemne, no z dlhodobého hľadiska horšie. Takéto rýchle dávky sa nemôžu stať vašou štandardnou metódou na zvládanie života.
Je jasný rozdiel medzi otupením a ozdravením samých seba. V konečnom dôsledku je dôležité, čo vás k danej aktivite motivuje. Mnohé veci sú pre nás v danej chvíli príjemné, no nevedú k dlhodobému zdraviu ani spokojnosti. Podobne, mnohé veci, ktoré v danej chvíli nevyhnutne nie sú príjemné ani radostné, naopak, sú formou starostlivosti. Sem môže patriť prichystanie zeleniny na celý týždeň, včasné prebúdzanie, aby ste si zacvičili, či každoročná preventívna prehliadka u vášho lekára.
Prečítajte si tiež
Orgánové hodiny.
Kedy je najlepšie jesť, piť, hýbať sa a relaxovať?
Mýtus č. 5: Starostlivosť o seba je to isté ako sebazdokonaľovanie
V našej kultúre zbožňujeme príbehy o premenách. Nájdete plné poličky kníh a časopisov s návrhmi na to, ako byť odlišní, vyzerať inak, zlepšiť sa.
Lenže starostlivosť o seba nie je to isté ako sebazdokonaľovanie. Naopak, cieľom sebazdokonaľovania je stať sa lepšou verziou samých seba, no koncept starostlivosti prijíma a rešpektuje vás ako osobu, ktorou ste práve teraz. Starostlivosť o seba môže časom viesť k pozitívnej zmene, ale nie je to jej primárnym cieľom.
Pozornosť a starostlivosť si zaslúžite už teraz, presne takí, akí ste.
Nenechajte sa prevalcovať nenápadným nátlakom, že musíte spĺňať nejaké štandardy, že musíte na sebe zapracovať. Choďte si vlastnou cestou a napríklad hýbte sa a športujte, lebo sa tak lepšie vyrovnáte so stresom, zbavíte sa napätia, zlepší vám to náladu a dodá energiu. Robte to, lebo je to zábava a nie nutnosť, či niekoho „štandard“.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Lindeni, Freepik.com