Chcete mať ešte krajšie hortenzie? Použite tento odpad z kuchyne a budú nádherné!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

a ešte enzie sú nádherné rastliny s veľkými, farebnými kvetmi – môžu byť biele, ružové, modré, fialové a dokonca aj zelené. Existuje mnoho druhov a kultivarov hortenzií. Kvitnú od jari až do jesene, sú nenáročné na starostlivosť, stačí ich pravidelne zalievať, na jar správne ostrihať a občas pohnojiť. A práve tu máme pár tipov, ako mať ešte krajšie hortenzie. Stačí napríklad jeden kuchynský odpad, ktorý máte možno aj teraz doma a za pár minút z neho urobíte skvelé prírodné hnojivo na hortenzie.
Ideálny čas na prípravu hortenzií na novú sezónu je február, tak poďme na to.

Príprava pôdy a hnojenie hortenzií

Zaobstarajte si kompost alebo rašelinu. Ak je pôda ešte zamrznutá, počkajte, ale ak nie, môžete okolo rastlín rozhodiť kompost alebo rašelinu na zlepšenie štruktúry pôdy. Možno s očakávajú silné mrazy, v tom prípade zakryte staršie rastliny mulčom alebo čečinou, hlavne pri veľkolistých hortenziách.
Ak je teplejšia zima a málo prší/sneží, mierne polejte, aby nevyschli korene, ale s vodou to nepreháňajte.

Možno používate hnojivo s pomalým uvoľňovaním. Ak máte hortenzie, ktoré kvitnú na nových výhonkoch (napr. Hydrangea paniculata), môžete aplikovať univerzálne hnojivo s vyšším obsahom fosforu a draslíka (napr. NPK 10-30-10).
Mnohým záhradkárom sa však osvedčil nasledujúci tip.

TIP na ešte krajšie hortenzie

Použite obyčajné pomarančové šupky. Obsahujú vápnik a draslík, a vedia hortenziám skvele pomôcť pri kvitnutí. Poskytujú im viac živín, než si dokážeme predstaviť. Obsahujú mnoho prvkov, ktoré im pomôžu nielen bujne a intenzívne rásť, ale podporia aj ich kvitnutie.

Keď si teda doma ošúpete pomaranč, hneď po ošúpaní nakrájajte šupky na menšie kúsky. Vďaka tomu sa v pôde ľahšie rozložia. Potom máte dve možnosti – v tom lepšom prípade ich bude vhodné zakopať čerstvé do zeme okolo hortenzií. Predsa len budú o niečo účinnejšie ako v druhej možnosti – teda ako sušené hnojivo. Pokojne si pomarančové šupky vysušte na radiátore, rozvoňajú miestnosť a potom aj poslúžia. Následne ich použite čo najskôr.

Úplne postačí, ak šupky rozsypete v kruhu okolo rastliny, približne 15 až 20 centimetrov od stredu. Tým sa aktivuje vyplavovanie živín, a ak toto ošetrenie budete opakovať každý mesiac, rastlinám nebudú chýbať živiny ani v najchudobnejších mesiacoch.

Vysušené šupky tiež môžete zomlieť a použiť ich ako objemové hnojivo. Bude to mať rovnaký účinok, ale skladovanie bude o niečo jednoduchšie. Nezabudnite na správne skladovanie takéhoto sušeného materiálu, aby nezvlhli. Od vlhkosti je len krôčik k plesni a určite nechcete hortenzie „nakaziť“ dávkou hubových ochorení.

zena-s-kyticou-hortenzii

Prečo to funguje?

Pomarančové šupky obsahujú veľké množstvo draslíka, ktorý rastliny ocenia vo fáze nasadzovania kvetov a počas celého obdobia kvitnutia. A nielen rastliny, ale aj vy ako pestovatelia, pretože budete mať z násady a bohatosti kvetov väčšiu radosť.

Hortenzie sú pomerne vysoké a robustné, takže musia aj veľa vydržať. Ich pletivo musí byť preto dostatočne pevné.
A pomôžu im k tomu aj zvyšky pomarančových šupiek, ktoré obsahujú slušnú zásobu ľahko použiteľného vápnika.
Okrem toho antioxidanty a éterické oleje chránia rastliny pred chorobami, škodcami a hubami.
Kyselina citrónová bude pôsobiť na kvety, ktoré budú v závislosti od intenzity hnojenia čoraz viac modrať. Ak chcete ešte viac modré kvety, použite síran hlinitý.

ako-namnozit-rastliny-pomocou-odrezkovPrečítajte si tiež
Ako si namnožiť rastliny pomocou odrezkov?
Prehľadný manuál – čo, kedy a ako.

Rez hortenzií

S rezom to nie je úplne jednoduché, pozor na druh!

  • Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) a stromčekovitá (H. arborescens) – môžete ich zostrihať na 1/3 výšky, aby sa podporil silný rast a kvitnutie.
  • Hortenzia veľkolistá (Hydrangea macrophylla) – kvitne na starom dreve, takže ju nestrihajte (maximálne odstráňte odumreté a poškodené časti).
  • Hortenzia dubolistá (Hydrangea quercifolia) – tiež kvitne na starých výhonkoch, takže rez robte len minimálne.

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, housedigest.com,
irishstar.com, Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.