V kuchyni, kúpeľni a domácnosti ako takej, na záhrade, ale aj na oblečení textíliách, na aute…všade tam sa občas objaví hrdza. Nevyzerá dobre, ale nie je to len „estetický“ problém, ale môže to mať aj vplyv na funkčnosť a bezproblémovú prevádzku danej veci. Ako sa zbaviť hrdze bez chémie? Prírodnými prostriedkami a tým, čo máte doma po ruke?
Máme pre vás niekoľko trikov a rád.
Ako sa zbaviť hrdze
Možno si na veci aj dávate pozor, máte všetko úhľadne uložené na svojom mieste a v dokonalom poriadku, a predsa sa hrdza objaví. Zatočte s hrdzou a odstráňte ju jednoduchými spôsobmi. Či už ide o hrdzu v byte, dome, ale o náradie, ktoré chcete mať pripravené na novú sezónu.
Všeobecný tip – po očistení kov vždy osušte a natrite tenkou vrstvou oleja alebo vosku, aby sa hrdza nevrátila.
1. Kuchyňa a domácnosť
Ide najčastejšie o rôzne náradie, nože, hrnce, či kovové povrchy. Napríklad na vodovodné batérie, či sprchovú hlavicu výborne zaberie ocot a handrička. Namáčajte handričku do octu, obtočte okolo hrdzavého miesta a nechajte pôsobiť.
- Ocot a soľ – ponorte hrdzavý predmet do octu na pár hodín, potom ho posypte soľou a vydrhnite kefou alebo špongiou.
- Citrón a soľ – posypte hrdzavé miesto soľou a vytlačte naň citrónovú šťavu. Nechajte pôsobiť, potom vydrhnite.
- Jedlá sóda – zmiešajte sódu s trochou vody na pastu, naneste na hrdzu, nechajte pôsobiť a vydrhnite kefou.
Prečítajte si tiež
13 skvelých tipov, ako využiť alobal v domácnosti.
2. Záhrada
Čiže záhradné náradie, ploty, ale aj vonkajší nábytok s kovovými časťami.
- Pieskový papier alebo drôtená kefa – mechanicky odstráňte hrdzu z lopát, hrablí či nožníc na konáre.
- Zemiak a jedlá sóda – rozrežte zemiak, posypte ho jedlou sódou a potierajte hrdzavé miesta. Výborne to funguje na menšie nástroje a náradie.
- Použitie popola z dreva – ak si v zime kúrite v krbe, nevyhadzujte popol. Buď ho dajte na kompost alebo ním poprášte hrdzavé miesto a vydrhnite ho kefou.
3. Oblečenie
Keď máte na oblečení cvoky, zipsy a iné kovové časti, môžu sa tam tvoriť hrdzavé škvrny.
- Citrónová šťava a slnko – nakvapkajte citrón na škvrnu a nechajte na slnku vyschnúť, potom vyperte.
- Ocot a soľ – naneste pastu z octu a soli na škvrnu, nechajte pôsobiť a vyperte.
4. Auto
Najčastejšie sa hrdza objaví na diskoch kolies, na nárazníkoch, či výfuku.
- Hliníková fólia a voda – pokrčte kúsok alobalu, namočte ho do vody a jemne ním leštite hrdzavé miesta.
- Pieskový papier – na hrubšiu hrdzu použite jemný brúsny papier.
Všestranný ocot proti hrdzi
Najlepší na mnohé povrchy je silný priemyselný ocot, ktorý má oveľa lepšie výsledky ako jedlá sóda. Nemusíte však hľadať 30 % ocot a pokojne použite ten, ktorý máte v kuchyni. Hrdza zvyčajne zmizne do 24 hodín a potom je potrebné miesto dočistiť a ideálne aj namazať.
Ocot vám pomôže zbaviť sa hrdze na všetkých nástrojoch, ale aj na kúskoch, ktoré sa ťažšie čistia. Medzi ne patrí napríklad reťaz z motorovej píly. Ak chcete uvoľniť hrdzu z jednotlivých článkov, ohýbajte reťaz rôznymi spôsobmi počas namáčania v octe.
Potom treba zvyšky odstrániť jemnejšou oceľovou kefou a po zaschnutí celú reťaz namazať, ak ju nebudete ďalej brúsiť.
Kedy využiť jedlú sódu?
Tá funguje efektívnejšie ako hustejšia pasta. Nie je taká účinná ako ocot, ale jej jemnejšie abrazívne vlastnosti lepšie využijete pri čistení starožitných nástrojov vrátane nožov alebo historických zbraní. Tie nemajú antikoróznu úpravu a sú mimoriadne náchylné na oxidáciu. Ocot by sme na takéto veci neodporúčali použiť. Jedlá sóda je relatívne jemná, ale zároveň reaguje s hrdzou.
Príprava hustej pasty. Zmiešajte jedlú sódu s malým množstvom vody, aby ste vytvorili hustú pastu. Naneste ju na zhrdzavené časti kovu a nechajte pôsobiť približne 20 minút. Potom pomocou štetca alebo handričky jemne rozotrite, aby ste odstránili hrdzu, utrite celý povrch do sucha a nezabudnite ho namazať.
Rada od profíka
Nechajte si poradiť aj od profesionála a zistite, čo s vaším náradím urobí silný 30 % priemyselný ocot a čo dokáže jedlá sóda. Tu je praktické video, ako sa zbaviť hrdze od YT kanálu Lawn Jenkins Lawn Care Tools & Shed na YouTube.
Zdroj a foto: home.howstuffworks.com,
instructables.com, LepšíDeň.sk, Freepik.com