Rekreačné poukazy. Čo treba o nich vedieť a ako ich využiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od januára dostali účtovníci viac práce a zamestnanci zasa rekreačné poukazy. Zamestnávatelia s viac ako 49 zamestnancami musia každému pracovníkovi, ktorý u nich pracuje viac ako dva roky, poskytnúť príspevok na rekreáciu. Ten môže z vynaložených výdavkov na rekreáciu dosiahnuť 55%, najviac to však môže byť 275€. A to už je pekná suma, tak prečo si ju nevyžiadať?
Rekreačné poukazy si teda môžete uplatniť aj vy – prinášame tipy a rady, ako to funguje. Kto má nárok, ako postupovať a aké sú možnosti.

Rekreačný poukaz platí pre vás, ako zamestnanca, aj pre rodinných príbuzných – čiže môžete ísť na dovolenku rodina, na faktúre však bude vaše meno a zamestnávateľ vám dá príspevok. Ten však môžete žiadať len za dovolenku na Slovensku, v dĺžke minimálne 2 noci, pre cudzinu to neplatí.
Poukazy platia aj pre detské letné tábory, kúpeľnú liečbu, relaxačný wellness pobyt. Zahŕňajú sa do nich nielen ubytovacie, ale aj stravovacie a iné služby. Napríklad skipasy, vstup do aquaparku, útratu v reštaurácii alebo bare. Podmienkou je, že všetky položky musia byť na jednom účtovnom doklade.

 

Ako postupovať?

Nie je to nič zložité.
Absolvujete pobyt. Cenu za rekreáciu uhradíte zo svojich peňazí. Výdavky preukážete zamestnávateľovi do 30 dní od skončenia pobytu. Účtovný doklad, faktúra (príjmový doklad nestačí), musí obsahovať vaše meno, pretože vy ste prijímateľ príspevku. Zamestnávateľ vám následne vyplatí príspevok tak, že ho dostanete v najbližšej výplate.
Ak napríklad prinesiete faktúru v hodnote 1000€, firma vám vyplatí maximálne 275€.
Ak prinesiete doklad na 50€, firma vám vyplatí 55%, čiže 27,50 eura. Následne môžete nosiť ďalšie doklady, kým nevyčerpáte svojich 275€ na daný kalendárny rok.
Suma na rekreáciu nebude zdanená.

 

Poukaz cez elektronickú kartu

Okrem vyššie spomínaného spôsobu vyplácania príspevkov existuje aj elektronický prostredníctvom elektronických kariet.
Platobnú kartu, cez ktorú môžete zaplatiť rekreáciu, vydávajú kartové spoločnosti DOXX. Callio Gastro, Edenred (karty a lístky Ticket Restaurant), Gusto Karta, alebo Benefit management (karta Benefit Plus). Tie poskytujú aj elektronické stravné lístky. Výhodou takýchto e-rekreačných poukazov je, že nie je potrebné zdokladovať účel ich využitia. Odpadá väčšina byrokracie.

Touto cestou si najskôr vyberiete „vhodný“ pobyt z ponuky. Daná kartová spoločnosť totiž uzavrela zmluvy len s určitými ubytovacími zariadeniami, nie všetkými, a len u nich si môžete poukaz uplatniť. Vyberiete a zažiadate o príspevok. Na kartu (napríklad v prípade DOXX) vám o niekoľko dní pribudne suma 500€, akoby išlo o virtuálnu sumu Rekreácia na SR.
Za pobyt potom zaplatíte touto kartou a z nasledujúce výplaty vám zamestnávateľ strhne zvyšnú sumu, čiže 225 eur.

rekreačný poukaz wellness

 

Rekreačné poukazy a užitočné tipy

Rekreačné poukazy majú samozrejme aj veľa odporcov – nebudeme teraz hovoriť o províziách biznis hráčov s gastrolístkami/gastrokartami. Skôr sa pozrime na výhody a možné komplikácie pre nás, bežných zamestnancov.

jedno euroVeľké kartové spoločnosti najčastejšie uzatvárajú zmluvy s veľkými hráčmi v turistickom ruchu. Dohodnú si províziu aj 10%, čo však malé penzióny a hotelíky nedokážu utiahnuť. Zruinovalo by ich to a tak sa nedostanú do systému ponuky.
Čiže vy ako zamestnanec si musíte vybrať rekreáciu pri elektronickej karte z ponuky danej spoločnosti. Neraz tam chýba množstvo malých ubytovateľov, u ktorých by ste však zaplatili menšiu sumu za pobyt, mohli by vám poskytnúť rodinnejšie zázemie, iný prístup ap.

jedno euroNiektoré kartové spoločnosti rozširujú svoju ponuku, aby boli atraktívnejšie.
Napríklad Benefit Management umožňuje niekoľko foriem akceptácie rekreačných poukazov: platba bezkontaktnou VISA kartou, objednávka cez SMS alebo cez platobnú bránu, cez web. Ich kartou možno uhradiť nielen rekreáciu, ale aj stravné lístky, voľnočasové aktivity ap.

detské tábory tábory pre detiPrečítajte si tiež
Denné a pobytové tábory pre deti. Tipy a rady.

jedno euroSpoločnosť Up Slovensko (Chèque Déjeuner) prišla s Up Rekrea, ktorá počíta s príspevkom na rekreáciu alebo rekreačným poukazom. Ako zamestnanec si zaplatíte pobyt a následne dostanete príspevok od zamestnávateľa.

jedno euroPríležitosť s rekreačnými poukazmi využili aj zľavové portály, ktoré lákajú na pobyty spĺňajúce podmienky príspevku na rekreáciu. Zvýšený záujem zaznamenali napríklad na Boomer.sk, či ZľavaDňa.sk. Kúpite si tam pobyt s možnosťou využitia príspevku a keď naň prídete, vypýtate si faktúru, ktorú potom dáte zamestnávateľovi. Tento portál totiž vytvoril pre ubytovacie zariadenia aplikáciu, ktorá im pomáha vystaviť faktúru.
Boomer je dnes jediným portálom, ktorý akceptuje rekreačné poukazy od všetkých veľkých vydavateľov.
Samostatnú sekciu s rekreačnými poukazmi ponúka aj ďalší zľavový portál Zľavomat.

jedno euroRekreačné poukazy viete uplatniť aj cez cestovnú kanceláriu Kiska Travelvyberiete si ubytovacie zariadenie (cca 2000 chát, hotelov, penziónov a privátov) a vytvoríte si rezerváciu. Po potvrdení dostanete informáciu, ako uhradiť pobyt. Napríklad cez platobnú bránu uhradíte pobyt elektronickou kartou.

Príspevky aj pre SZČO
Aj fyzické osoby, ktoré podnikajú, SZČO si môžu uplatniť výdavky na rekreáciu do svojich daňových výdavkov.
SZČO nemá síce nárok na preplatenie dovolenky, ale má právo na zníženie svojho základu dane v sume 55% výdavkov na rekreáciu. Postup a podmienky sú de facto takmer totožné, ako pri zamestnancoch. Doba podnikania aspoň 2 roky, pobyt na Slovensku, faktúra s jeho menom, príspevok v max.výške 275€ atď.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.