Snežienky. Naozaj nemôžeme zbierať poslov jari?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vykúkajú spod zeme medzi prvými. V niektorých lesoch tvoria takmer súvislé koberce, ktoré vyzerajú nádherne. Môžete si však zopár odtrhnúť? Alebo vykopať aj s cibuľkou a presadiť povedzme do záhradky alebo pred činžiak, aby ste si to tam skrášlili?
Snežienky môžete zbierať len mimo chránených území. Poviete si – ktoré to sú? Kam teda môžem ísť, aby som neodišiel z lesa aj s mastnou pokutou? Poradíme tiež, ako si ich vypestovať v záhradke a aké magické účinky má snežienka.

 

Snežienka – posol jari

Vedeli ste, že snežienka jarná pochádza z Turecka a dostala sa k nám niekedy v 17.storočí? Tvrdia to niektoré zdroje, iné zasa uvádzajú, že snežienka pochádza zo západnej Európy a postupne sa rozšírila až po Irán a Kaspické more.
Do roku 2003 boli snežienky na Slovensku vo voľnej prírode chránené. Dôvodom bol masívny zber kvetov najmä pred Medzinárodným dňom žien.

Snežienka obsahuje aj jedovaté látky, ktoré môžu slabším jedincom spôsobiť hnačku alebo vracanie. Nie je však smrteľná, jed sa z tela vyplaví sám. Pri dobytku to však neplatí, najmä kravy môžu po zožratí väčšieho množstva snežienok uhynúť.
Výťažky zo snežienok sa využívajú vo farmaceutickom priemysle pri výrobe liekov na podporu mozgovej činnosti.

Snežienky – snežné kvapky
Anglicky sa snežienka povie snowdrop (nemecky podobne Schneetropfen), čiže snežná kvapka. Nejde však o kvapku vody, ale názov sa viaže ku kvapkovitému tvaru príveskov náušníc, ktoré sa objavovali na portrétoch od holandských a talianskych maliarov v 15. a 16.storočí.
Snežienky vraj majú aj magické vlastnosti. Údajne ochránila Odysea pred kúzlami čarodejnice Kirké.

 

Kde možno trhať snežienky?

snežienka jarnáUrčite nie v chránenom území s vyšším stupňom ochrany. Už jediná snežienka by vás mohla vyjsť naozaj draho a neutešujte sa, že veď to je len jeden kvietok. Čo by sa už mohlo stať?

Snežienka jarná nie je v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny síce chránená rastlina, môžete ju zbierať vo voľnej prírode, v záhradách, lesoch, na lúkach a v hájoch. Ale nie všade. Konkrétne v chránenom území s 3. až 5. stupňom ochrany, čiže v národných parkoch, prírodných rezerváciách a iných chránených areáloch.
Ak v tomto území odtrhnete hoci len jediný kvet, hrozí vám pokuta až do výšky 3320 eur.

Otázkou teda je – kde presne nemôžem snežienky trhať?
Keď vstupujete do lesa, vždy si všímajte označenie.
Napríklad v Bratislave a okolí sú chránenými územiami s 3. až 5. stupňom ochrany tieto:

  • krajinná oblasť CHKO Malé Karpaty
  • krajinná oblasť CHKO Dunajské luhy
  • národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla
  • chránené vtáčie územia Sysľovské polia
  • Dunajské luhy
  • Záhorské Pomoravie
  • prírodná pamiatka Devínska lesostep a iné.

Zoznam chránených území si môžete pozrieť a vyhľadávať na stránke Štátny zoznam osobitne chránených častí prírody SR.

 

Ako vás skontrolujú?

Možno si poviete, že si dáte pozor. Policajta vidno na desiatky metrov ďaleko. Omyl, kontroly v teréne nerobí polícia, ale pracovníci Štátnej ochrany prírody a zamestnanci o odborov starostlivosti o životné prostredie v okresných úradoch. Čiže pokojne to môže byť tá nenápadná pani alebo dvojica, ktorá kráča po chodníčku akoby bola na bežnej prechádzke.

Na druhej strane je však pravdou, že takýchto kontrolórov je žalostne málo – napríklad na celé chránené územie v Bratislave sa dajú spočítať na jednej ruke. Áno, na jednej! Ich počet síce zvyšujú dobrovoľníci, ktorých vysielajú do terénu okresné úrady, no stále je to nízky počet. Takže neprekvapí, že za posledné roky nedala Inšpekcia životného prostredia ani jednu pokutu za nepovolené odtrhnutie snežienok.

cyklotrasy Malokarpatské okruhyPrečítajte si tiež
Tipy na cyklotrasy. 2 malokarpatské okruhy.

 

Vypestujte si snežienky

Ak si chcete zasadiť v záhradke alebo pred činžiakom snežienky, nie je to nič zložité. Skupinky cibuliek saďte začiatkom jesene do mierne vlhkej zeme, a to v polotieni, pod korunami stromov ap. Dobre ich zavlažujte a keď odkvitnú, zelené listy nechajte odpadnúť samé.
Prípadne si ich rozmnožte delením na jar po odkvitnutí a to delením trsov. Vezmite rýľ a trs snežienok opatrne naberte (prípadne aj vidlami). Oddeľte cibuľky a dajte pozor, aby ste nepoškodili korienky. Takto oddelené trsy môžete vysadiť do kyprej pôdy.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.