Strašidelný príbeh, ktorý vás prekvapí. To je Anatómia – príbeh lásky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Túži po lekárskej kariére, chce byť chirurgičkou a urobí pre to čokoľvek. Dokonca sa spojí s mužom, ktorý vyhrabáva mŕtvoly, aby sa uživil. Áno, je čudný, možno aj nebezpečný, ale ona ho potrebuje, aby sa mohla trénovať v pitvaní. Žaby jej už nestačia, potrebuje ľudské mŕtvoly. A okolnosti ich spoja natoľko, že musia spolupracovať, aby odhalili tajomstvá pochované v neoznačených hroboch…dokonca priamo v srdci edinburskej spoločnosti.
Je tu vynikajúci gotický román Anatómie – príbeh lásky.

Anatómia – príbeh lásky

Edinburgh, 1817.
17-ročnú Hazel Sinnettovú fascinuje anatómia. Pitve mŕtve žaby, študuje lekárske knihy a túži sa stať chirurgičkou.

Žaba bola mŕtva, o tom nemohli byť pochybnosti. Bola mŕtva už vtedy, keď ju Hazel Sinnettová našla. Po raňajkách sa vybrala na každodennú prechádzku a uvidela ju ležať na záhradnej cestičke na chrbte, akoby si chcela opáliť bruško. Hazel nemohla uveriť svojmu šťastiu. Mŕtva žaba, priamo pred ňou!

Anatómia príbeh lásky

Jack Currer pracuje v divadle ako kulisár a privyrába si ako oživovač – kradne nebožtíkov z cintorínov a predáva ich telá lekárom či študentom, ktorí sa na nich učia. Netušia, že ich cesty sa zakrátko pretnú.

Odhodlaná Hazel sa totiž prihlási na seminár chýrneho lekára Beechama a dochádza naň prezlečená za muža. Jedného dňa ju však odhalia a vylúčia. Dohodne sa s Beechamom, že bude ďalej študovať súkromne a ak zloží skúšky, dovolia jej pokračovať v lekárskej kariére – a nielen jej, ale aj iným ženám.

Hazel si teda objedná u Jacka mŕtvolu, no jeden nebožtík nestačí, a tak sa Jack stane jej komplicom a nečakane blízkym spoločníkom v honbe za nezvyčajnou kariérou. Vďaka nemu Hazel nielen dôkladne spoznáva ľudské telo a city lásky, navyše na svojom zámku Hawthornden lieči chudobných a pokúša sa vynájsť liek na rímsku horúčku, ktorá pred rokmi spustošila Edinburgh, a teraz sa zdá, že pliaga sa znova vzmáha. Hazel a Jack, dvaja mladí ľudia z úplne odlišných vrstiev, musia odhaliť tajomstvá pochované nielen v neoznačených hroboch, ale aj v srdci Edinburghu.

Strašidelný i romantický zároveň

Anatómia – príbeh lásky je úžasný príbeh, plný romantiky a tajomstiev, mágie ľudského srdca. Napínavý, spletitý a dobre napísaný, takže vás pohltí od prvých strán.
Postupne sledujete, ako sa Jack a Hazel dajú dokopy, ako spolupracujú, ako zistia, že niektorým mŕtvym ľuďom, ktorí údajne zomreli na rímsku horúčku, chýbajú životne dôležité orgány. Záhada? Obaja majú podozrenie, že niekto krutý zabíja chudobných ľudí v Edinburgu…

Príbeh je správne gotický, zároveň temný, strašidelný, ale aj romantický. Prostredie Edinburgu u roku 1817 akoby pred vami ožilo, autorka si všetko precízne naštudovala a skvele ho vykreslila.
Možno budete mať pocit, že sa kniha rozbieha pomalšie, ale nenechajte sa odradiť. Čoskoro sa do príbehu dostanete, získajú si vás sympatické postavy a zamilujete si celkovú atmosféru. Autorka namiešala výborné čítanie z ingrediencií ako tajomstvo, temnota, strašidelnosť cintorínov, medicína, láska a snaha pomôcť druhým.

 

dana schwartz

Dana Schwartz

Obľúbite si Hazel. Hoc má len 17 rokov, je veľmi inteligentná, miluje vedu a rada sa učí nové veci. Navyše má pevnú vôľu, takže nič ju len tak ľahko nezastaví.
S Jackom, ktorý pochádza s absolútne odlišného prostredia, vytvorili úžasnú dvojicu.

Pomedzi kapitoly sú napríklad krátke úryvky z knihy Rozprava doktora Beechama o anatómii, z encyklopédie, alebo z knihy Dejiny kráľovského lekárstva v praxi, ktoré vysvetľujú pozadie rôznych medicínskych problémov, či choroby.

Dana Schwartz je autorka, ktorá písala pre Vanity Fair, Glamour, Marie Claire, New Yorker, GQ, či Entertainment Weekly, takže vie ako zaujať a navnadiť čitateľa.

Foto: LepšíDeň.sk, Tatran, IG/DanaSchwartz


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.