Je lepší sypký alebo tekutý prací prášok? Alebo si vybrať kapsule?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Perieme všetci… teda takmer všetci, niektorým perú mamy alebo partnerky 🙂 Ak ste to vy, kto sa stará o čistú a voňavú bielziň, určite z času na čas riešite základnú otázku: ktorý prací prostriedok? Je ich veľa, niekedy sa v nich dá len ťažko zorientovať. Rozhodovanie komplikuje nielen množstvo značiek, ale aj typov pracích práškov.
Aký je medzi nimi rozdiel? Radšej siahnuť po sypkom prášku? Alebo je lepší tekutý prací prášok? A čo kapsule – v ktorých prípadoch sú najvýhodnejšie? Poradíme vám.

 

Aký prací prostriedok si vybrať?

pracie prostriedky sypký alebo tekutý prací prášokVýber konkrétneho typu pracieho prostriedku je vo všeobecnosti skôr otázkou osobných preferencií – niekomu vyhovuje skôr sypká a inému tekutá forma. No predsa len sú medzi jednotlivými formami určité rozdiely, ktoré vám môžu pomôcť pri ich výbere. Aby bola vaša bielizeň naozaj čistejšia, voňavejšia a jemnejšia.

 

Sypký prací prášok

Sypké prášky sú vhodné skôr na veľmi znečistenú bielizeň. Využijete ho teda v prípade, ak potrebujete odstrániť najmä odolnejšie škvrny, ako napríklad škvrny od jedla a nápojov, trávy či blata bez toho, aby ste museli oblečenie predtým namáčať či predpierať.

Sypké pracie prášky sa najčastejšie využívajú najmä na pranie bielej bielizne. Obsahujú totiž bielidlá a rozjasňovače, ktoré zabraňujú zošednutiu. Naopak, sypký prací prášok nie je úplne najlepšou voľbou pre farebnú alebo tmavú bielizeň, pretože kvôli obsahu bielidiel môže dôjsť k postupnému vyblednutiu farieb.

Pracia účinnosť sypkých pracích práškov sa pohybuje v širokom rozmedzí od 30 °C do 90 °C. Pri nižších teplotách je však možné, že prášok sa dostatočne nerozpustí a zanechá na bielizni škvrny. Pracie prášky najlepšie perú vtedy, ak ich nasypete do príslušnej priehradky vašej práčky. Čo sa týka nákladov, sypký prací prášok zostáva spravidla cenovo najdostupnejšou alternatívou.

Náš tip
Vyskúšajte praciu účinnosť pracieho prášku na bielu bielizeň Ariel Actilift univerzálny prášok na pranie bielizne, ktorý si môžete dokonca s výraznejšou zľavou zakúpiť aj v e-shope myAustria.sk, čo je e-shop s rakúskou drogériou a veľmi dobrým hodnotením zákazníkov.

ako odstrániť škvrnyPrečítajte si tiež
Ako odstrániť žuvačku z oblečenia, či škvrny od vína?

 

Tekutý prací prášok

Tekuté prostriedky, nazývané tiež ako gély na pranie, sú naopak vhodné skôr na farebné a menej znečistené oblečenie. Neobsahujú agresívne bielidlá, a preto sú k bielizni oveľa šetrnejšie ako sypké prášky. Môžete s nimi prať nielen biele, ale aj farebné aj tmavé oblečenie bez obavy, že vám postupom času vyblednú.

Pracie gély sa výborne rozpúšťajú, takže vám na bielizni neostanú škvrny z prášku. Ak ich však chcete použiť na odstránenie silnej špiny a odolných škvŕn, s vysokou účinnosťou nerátajte. Tekuté gély sú najúčinnejšie, ak ich pomocou odmerky nalejete priamo na špinavú bielizeň, teda nie do príslušnej priehradky práčky.

Náš tip
Prací gél Ariel Actilift gél na farebné prádlo výborne odstraňuje škvrny už po prvom praní.

pracie kapsule

 

Pracie kapsule

Na trhu sa v poslednom období stále viac presadzujú aj tzv. pracie kapsule, nazývané aj gélové tablety. Obsahujú maximálne koncentrovaný prací gél, ktorý má vďaka väčšiemu množstvo účinných látok silnejšiu praciu účinnosť.Pracie kapsule sú vhodné na bielu i farebnú bielizeň. Jednoducho ich nadávkujete a sú dobre rozpustné vo vode. Dokážu odstrániť škvrny, a pritom sú šetrné k farbám bielizne – s ich použitím nehrozí blednutie oblečenia. V ich prospech hovorí aj nižšia spotreba pracieho prostriedku. Na druhej strane musíte rátať s tým, že pri kapsulách nedokážete regulovať množstvo pracej dávky.

Gélové tablety majú najvyššiu účinnosť, ak ich vložíte do práčky ako prvé, a až potom vložíte bielizeň. Pri opačnom postupe by sa mohlo stať, že sa tablety dostatočne nerozpustia a zanechajú na bielizni škvrny. Spomedzi týchto troch uvedených produktov musíte rátať s tým, že pôjde spravidla o najdrahšiu alternatívu.

Náš tip
Ariel Pods 3v1 kapsule na pranie farebného prádla zakúpite v akcii na myAustria.sk.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.